top of page

Masaja Hazırlık Nasıl Olmalı?


Masaja-Hazırlık-Nasıl-Olmalı-?

Kişinin Hazırlanması


Omuz kuşağı, bel ve sırt masajı için, kişinin vücudunun, bedeninin üst kısmının soyunması yeterli olur. Masaj uygulanmayan bölgeler, bir havlu ya da çarşaf yardımı ile örtülüp, kişinin üşümesi de böylelikle önlenmelidir. Örneğin, bir bacak bölgesine masaj uygulanırken diğer bacak, bel bölgesine masaj uygulanırken de sırt ve omuzlar örtülmelidir. Pantolon ya da gömlek kollarını sıvayarak masaj uygulamaktan kaçınılmalıdır. Böyle durumda kişi rahat edemeyeceği gibi, çamaşırlarının sıvazlanarak toplandığı alanlarda, bölgelerde, damarlar sıkışarak kan dolaşımını da zorlaştırabilir. Masaj uygularken kişinin alması gerekli olan pozisyon, teknik bölümde ayrı ayrı açıklanır. Fakat, tedavi süresi boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kişinin ve tedavi edilen vücut, beden kısmının, tam anlamı ile gevşeyebilecek, rahatlayabilecek biçimde yerleştirilmesidir.

Partnerin Hazırlanması


Genel masaj uygulamasının tok karına, yemekten hemen sonra yapılması doğru değildir. Yemekten 2 -3 saat sonra masaj uygulanması daha uygundur. Partner masaj uygulaması öncesinde tuvalet gibi ihtiyaçlarını gidermesi konusunda da uyarılmalıdır. Eğer genel bir masaj uygulanacaksa, masaj uygulanacak bölge dışında kalan kısımlar tamamen örtülür. Bölgesel uygulama yapılacak ise sadece o kısım açıkta bırakılır. Tamamen soyunmaya gerek yoktur. Masaj uygulayacak kısmın üst tarafında paçaları kıvrılmış bir pantolon, kıyafet ya da bandaj, korse vb gibi kan dolaşımını engelleyebilecek herhangi şeyler olmalıdır.


Pozisyonlama


Parterin pozisyonlaması son derece önemlidir. Tüm kasların gevşeyip, rahatlayabileceği rahat bir pozisyonda desteklenmelidir. Partner hiçbir zaman vücudunun, bedeninin herhangi bir kısmını bir pozisyonda tutmak zoruna kalmamalıdır. Özellikle masaj uygulayacak ekstremiteler masaj uygulamasının mekanik etkisini arttırmak, venöz ve lenfatik dolaşımı kolaylaştırma amacı ile bir miktar yükseltilir.


Masaj Pozisyonları


Uygulanacak masajın çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Genel pozisyonlar ise şöyle sıralanabilir;

  • Sırtüstü pozisyon

  • Yüzükoyun pozisyon

  • Oturma pozisyonu


Sırtüstü Pozisyon

Baş altında bir yastık, dizler altında ya da ayak bilekleri altında rulo yastık vardır.


Yüzükoyun Pozisyon

Genel masaj uygulamasına yüzükoyun pozisyonda başlanır. Yüzükoyun pozisyonlama da asıl amaç sırt ve omurganın masaj uygulamasına elverişli duruşunu sağlamaktır.

Sırt masajı uygulandıktan sonra kişi sırtüstü pozisyona geçer.


Oturma Pozisyonu

Boyun ve üst sırt masaj uygulamasında tercih edilir. Birey masaya dönük olacak şekilde arkası olmayan bir sandalyede oturur. Eller ve ön kol masaj üstündeki yastığa konulur. Kişi alnını bu yastığa dayar.

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Bilgilendirici

Like
bottom of page