top of page

Masaja İhtiyacınız Olabileceğini Gösteren İpuçları


Masaja İhtiyacınız Olabileceğini Gösteren İpuçları

Bir masaja ihtiyacınız olabilir mi? Bazı işaretler bazen sağlığınızın ve zindeliğinizin bir seans veya daha fazla masaj terapisinden fayda görebileceğini gösterebilir. Tükenmişlik veya depresyon gibi ciddi bir şey yaşamadan önce, terapötik bir masajın iyi bir fikir olabileceğine dair ince işaretler fark edebilirsiniz. Pek çok insan, gevşeme terapisinin, ancak çok geç olduktan sonra sağlığın bozulmasını önlemeye yardımcı olacağını fark eder.


Masaja İhtiyaç Duyabileceğiniz Temel Göstergeler


Masaj gereksinimleri, bir kişiden diğerine gerekli olan tür, sıklık ve yoğunluk bakımından farklılık gösterir. Bir masaja ihtiyaç duyabileceğiniz göstergeler veya belirtiler yol gösterici olarak aşağıda verilmiştir. Aynı semptomlar, alternatif tedavilerin veya terapilerin daha uygun olabileceği diğer durumların da göstergesi olabilir.

  • Yorgunluk

Devam eden yorgunluk, onarıcı veya rahatlatıcı masaj terapisine ihtiyacınız olabileceğinin en önemli işaretidir. Yorgunluğun en yaygın nedeni, çok fazla kafeinden altta yatan tıbbi koşullara kadar çok çeşitli faktörlerin neden olduğu zayıf uykudur. Tekrar tekrar yorgun hissediyorsanız, boyun ağrısıyla uyanıyorsanız veya sadece enerjiniz tükenmişse, vücudunuz rahatlaması gerektiğini söylüyor olabilir. Yüksek kaliteli profesyonel bir yatıştırıcı masajın daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceği kabul edilmektedir.

  • Aşırı Stres

İnsanlar masaj terapisine başvurduğunda en çok belirtilen ikinci semptom endişeli veya stresli hissetmektir. Hiç bitmeyen işten veya yoğun bir kentsel yaşam tarzından kaynaklansın, zihinsel baskıların artması, erken kontrol edilmezse depresyon gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Masaj yoluyla farkındalık, zihinsel stresi azaltmanın ve kontrolden çıkmasını engellemenin harika bir yoludur.

  • Yalnızlık

Düzenli olarak biraz zaman ayırmak, genel sağlık ve zindelik için harikadır. Ancak giderek daha yalnız ve yalıtılmış hissediyorsanız, bu genellikle diğer insanlarla daha fazla etkileşime girmeye başlamanız gerektiğinin erken bir uyarı işaretidir. Çoğu doğal olarak empatik olan bir masaj terapisti ile bir veya iki saat geçirmek, yalnızlığın monotonluğunu kırmak için mükemmel bir çözümdür.

  • Sağlıksız Hissetmek

Bazı masaj terapilerinin ihtiyacınız olan şey olduğunun bir başka yaygın göstergesi, kendinizi sağlıksız bir yaşam kısır döngüsü içinde bulmanızdır. İş stresi ve devam eden yalnızlık gibi yukarıda bahsedilen durumların çoğu, kötü beslenmeye ve egzersiz eksikliğine yol açabilir. İyileştirici bir masaj yaptırmak, daha iyi bir zindelik ve kilo kaybına dönüş yolculuğunuzu başlatabilir.

  • Sırt Sorunları

Bel ağrısı, 40 yaş üstü kadın ve erkeklerde yaygın bir şikayettir. Bir tıp uzmanının yardımıyla bile altta yatan nedeni belirlemek zor olabilir. Çeşitli tedavilere veya ilaçlara rağmen sırt ağrısı çekmeye devam ediyorsanız, bu, düzenli masajlarla bir dereceye kadar hafifleyebilecek kronik bir rahatsızlığınız olduğunu gösterebilir. Uzun vadeli sorunları çözme olasılığı düşük olsa da masaj terapisi, hasarlı dokulara kan akışını iyileştirerek ve ağrıyı azaltan hormonları kısa vadede artırarak sırt ağrısını azaltabilir. Kimyasallara doğal bir alternatif arayan kişiler genellikle masajı ağrı kesicilere tercih ederler.

  • Artrit

Giderek sertleşen eklemler ve azalan hareketlilik, terapötik bir masajın gerekli olabileceğine dair güvenilir işaretlerdir. Artrit, eklemlerinizi çevreleyen koruyucu kıkırdak incelmeye başladığında ortaya çıkar ve bu, bölgede esnek olmama ve ağrıya neden olur. Artriti ameliyatla durdurmak zordur, ancak artrit tedavisine masajla yardımcı olabilirsiniz.

  • Kabızlık

Kabızlık, aşırı telaşlı ve sağlıksız bir yaşam tarzının bir başka yaygın erken belirtisidir. Kabızlığın en yaygın nedenleri dehidrasyon ve kötü beslenme olmakla birlikte, psikolojik stresin de kabızlığa yol açabileceği gösterilmiştir. Stresli olduğumuzda beynimiz kan akışını kalp gibi önemli organlara yönlendirir. Bu da bağırsaklar gibi bölgelerin, sindirim üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek, azalan bir arza maruz kalabileceği anlamına gelir. Etkili mide masajının neden olduğu kan dolaşımı hızındaki artış, bağırsaklara gerekli enzimlerin verilmesini iyileştirmeye ve kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Gebelik

Hamile olmak, burada belirtilen semptomların tümü olmasa da birçoğunu beraberinde getirebilir. Hamileliğiniz onaylandıktan ve ilk üç aylık döneminizi geçtikten sonra, bir hamilelik masajı bu tür geçici rahatsızlıkların çoğunu azaltmada oldukça etkili olabilir. Birçok hamile kadın, hamileliklerinin son birkaç ayındaki en faydalı deneyimlerden birinin haftalık masaj olduğunu iddia eder.


Vücudumuz inanılmaz makinelerdir. Burada listelenen ve masajın gerekli olabileceğini gösteren semptomlardan herhangi birini yaşıyor olsanız da olmasanız da, sezginiz genellikle daha iyi bir sinyaldir. Kendinizi biraz üzgün, yorgun veya her zamanki halinizden farklı hissediyor olabilirsiniz. Belki küçük sorunlar yüzünden giderek daha fazla tedirgin oluyorsunuz ya da doktorun ciddi olmadığını söylediği ağrılarınız var. Kendinizi masajın nasıl bir şey olduğunu merak etmeye başlıyorsanız veya vücudunuz size masaj istediğini söylüyor demektir.


Evde Masaj

Bir Masaja İhtiyacınız Olup Olmadığını Gerçekten Nasıl Anlarsınız?

Başta belirtildiği gibi, burada listelenen belirtiler masajın yardımcı olabileceği sorunlara özgü değildir. Bazıları, kendi iyi zamanlarında kaybolan küçük sağlık anları olabilir. Diğerleri, daha fazla tıbbi araştırma yapılmasını gerektiren altta yatan tıbbi durumların göstergesi olabilir. Benzer şekilde, bu semptomlardan herhangi birini yaşamıyor olsanız bile bir masaja ihtiyacınız olabilir ve masajdan faydalanabilirsiniz.

Bir masaja ihtiyacınız olsun ya da olmasın, yüksek dereceli bir terapistten profesyonel bir tedavi almak sizi daha mutlu ve daha iyi hissettirmemekten daha olasıdır. Bu nedenle, gerçekten bir masaja ihtiyacınız olup olmadığı konusunda endişelenmek yerine, bir masaj rezervasyonu yapın ve daha sonra gerçekten gerekli mi yoksa sadece arzu edilen mi olduğuna karar verin.

留言


bottom of page