top of page

Masajda Kullanılan Kaydırıcı Ürünler


Masajda-Kullanılan-Kaydırıcı-Ürünler

Amaç


Eliniz ile partnerinizin derisi arasındaki rahatsız edici dokunuşu gidermek adına kullanacağınız maddelere kaydırıcı ürünler denmektedir. Kaydırıcı ürünler masaj manipülasyonlarınızın seri olarak yapılmasını sağlar. Kaydırıcı ürünleri gereğinden de fazla kullandığınızda ellerinizin kaslar ile olan teması zorlaşır, dokuları tam olarak kavrayamaz ve ellerinizin yalnızca deri üstünde kaymasını sağlarsınız.


Yetersiz kullanılan kaydırıcı ürünün rahatsız edici sürtünme ile aşırı duyarlılık ve reaksiyona sebep olabileceği, parterinizin de rahatsız olabileceği unutulmamalıdır. Masaj uygulamasının etkili olabilmesi adına partnerinizin rahat olması, tendon ve kasların hareketlenmesi gerekir.

Masaj esnasında kaydırıcı ürüne ihtiyaç olup olmadığına partnerinizin cildine bakarak karar vermeli, kuru cilt için yağlı olan ürünler, nemli cilt için pudra kullanılmalıdır. Uygulama sırasında ürünleri deriye zarar vermeyecek derecede ayarlamalı ve ürünleri önce ele döküp sıvazlama tekniği ile masaj alanına yaymalısınız.


Özellikle kuru cilde sahip olan kişilere masaj uygulanırken bitkisel yağlar, mineral yağlar, kakao yağı, fıstık yağı, badem yağı, bebek yağı vb kaydırıcı ürün olarak tercih edilebilirler. Kullanım kolaylığı sebebiyle kremler, özellikle vazelin en çok kullanılan kaydırıcı ürün arasıda yer alır. Aromaterapi yağlarının rahatlatıcı ve tedavi edici özelliği olduğunun düşünülmesi masaj alanında sıklıkla kullanılmasına sebep olmaktadır.

Aromatik Yağların Seçimi ve Kullanımı


Masaj yağı olarak kullanılan aromatik yağlar çiçeklerden, ağaçlardan, köklerden ya da turunçgillerin kabuklarından su buharın damıtılması ve soğuk pres yolu ile elde edilmektedir. Kendiliğinden ince olan yaprak yağları ve tohum yağlarıyla inceltilip kaynatılarak rafine edilir, asit seviyesi düşürüldükten sonra kullanılır. Karışımları orantılı olmayan yağlar, canlandırıcı ve cildin fonksiyonlarını da destekleyici özelliklerini yitirir.Masaj uygulamasının kalitesini arttırmak, cilde kayganlık sunmak, rahatlatmak, canlandırmak ve selülitleri azaltmak aromatik yağların kullanım amacıdır. Aromatik yağlar kullanılmadan önce kişinin cilt çeşidi tespit edilmelidir. Çünkü cildin neye ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi uygulamasının etkisini, başarısını da arttıracaktır ve müşterinin herhangi bir olumsuz durum yaşamasını önleyecektir.

Masajda Kullanılan Aromatik Yağların Cilt Üstündeki Etkileri

  • Masaj uygulamasında kullanacağınız aromatik yağlar, cildin kendini onarmasına katkı da bulunarak beslenmesini sağlar.

  • Kan dolaşımını canlandırıp, hızlandırarak dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Dokulardaki atık olan toksinlerin dışa atılımını kolaylaştırır.

  • Kuru ve tahriş olmuş olan ciltleri rahatlatır.

  • Aromatik yağlar masaj yardımı ile kan dolaşımını dengeleyerek onarı, ferahlatıcı, nemlendirici, yağ inceltici, antiseptik özellikli, hararet sağlayıcı özellikleri de taşımalıdır.

  • Masaj ile beraber kullanacağınız aromatik yağlar, yağ bezleri aracılığı ile emildiğinden, deri altındaki elastik ve kolojen liflerinin görevlerini yerine getirmesini ve derinin daha da sağlıklı görünmesini sağlar.

  • Aromatik yağlar yaydıkları kokular sayesinde bireyleri sakinleştirerek, stres ve gerginliklerini atmalarına yardımcı olmakta, kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

  • Kullanılan yağların konsantre oranları deri yüzeyinde çok yoğun kullanılır ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, egzama ya da cilt aşınmasına bağlı olarak alerjilere yol açabilir.

Pudralar


Nemli ve alerjik olan ciltlerde kullanılan kaydırıcı ürünlerdir.

Eskiden yaygın olarak kullanılmasına rağmen deri solunumunu engellediği ve deri gözeneklerini kapattığı için sık kullanılmamalıdır.


Sabun Solüsyonları


Sabun solüsyonu ve sabun köpüğü eskinde yaygın olarak kullanılmaktaydılar. Fakat sabun köpüğü ve solüsyonu suyun buharlaşmasını, ısının taşınmasını arttırdığı, deriden çok fazla su çekerek gerilmeye sebep olduğu için uygun kaydırıcı ürün olarak düşünülmemektedir. Cildi tahriş edeceğinden, alkol içeren sıvıların masaj sırasında kullanılması uygun değildir. Fakat masaj uygulaması sonrası cildi temizlemek ve uyarmak adına sıvılar kullanılabilir.

Kommentare


bottom of page