top of page

Masajda Kullanılan Taşlar


Masajda-Kullanılan-Taşlar

Volkanik taş masajının Asya ülkelerinde meydana geldiği bilinmektedir. Volkanik taş masajında türlü taşlar kullanılmaktadır. Fakat bu taşların belirli özellikleri taşıması gerekir. Volkanik taş masajında volkanik lava diğer ismi ile bazalt taşı kullanılması gerekmektedir. Yüzeyleri parlak ve kaygan olması gerekir. Büyüklü, küçüklü boyutlara sahip olabilir. Mineral bakımından zengin olan bu taşlar güneşin faydalı ışınlarında ya da suda ısıtılır ve masaj sırasında kullanılır. Isınan bu taşlar ise hemen soğumazlar. Isıyı bünyesinde hapsedip masaj seansı boyunca sıcaklıklarını korurlar. Masaj sırasında taşlar vücuda, bedene yerleştirilirken önemli noktalar belirlenir ve seçilir. Çakralar, parmak arası (el, ayak) yüz vb. Gibi bölgelere yerleştirilir. Bunun yanı sıra masaj uygulanırken masaj yağı da uygulamak gerekebilir.


Isınan taşlar, kemikleri, dokuları, kasları ve bağları etkiler. Bu masaj termoterapi özelliği göstermektedir. Taşlarla masaj uygulaması bittikten sonra, sıra da masaj yağı kullanılarak masaj uygulanmaya başlanır. Parmak uçları kullanılarak uygulanan ovma hareketi bu masaj yönteminde taşlarla uygulanmaktadır. Vücudun, bedenin dayanabildiği sıcaklıklaki taşlarla cilt yoğrulur.


Masaj Taşları

Bir masaj taşı vücudun, bedenin her alanı, bölgesi için kullanılmaz. Hem boyut hem de etkisi adına uygun olmaz.


Yüz bölgesinde ve parmak arasında uygulanan volkanik taşları;

Çakra için sodalist, akik, jasper, kristal kuvars, sitrin, ametist, lapis olmak üzere yaklaşık 7-8 adet temel taş türü kullanılmaktadır.


Bazalt Spa Taşı


Bazalt spa taşı, volkanik patlamaya ortaya çıkan taşlardır. Enerji akışını düzenlemek, zihinsel dinginliği sağlamak ve kan hareketliliğini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Çok eskiden beri Asya ülkelerinde yaygın olarakta kullanılmaktaydı. Fakat Avrupa ülkeleri bu masaj türünü yeni yeni öğrenmeye başladı. Ülkemizde ise son yıllarda bazalt spa taşıyla uygulanan masajlar yoğun ilgi görmektedir.


Yüz Masaj Taşı


Türlü doğa olayları sonucunda meydana gelen organik taşlar güzellik ve estetik piyasasının da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Pembe Quartz, yüz masaj taşlarından birisidir. Matlaşan, sarkan, yaşlılık belirtisi oluşan, çeşitli cilt problemi oluşan yüz bölgesinde etkili masaj teknikleri ile tedavi süreci başlatılmaktadır. Dolaşım sistemi canlandırılmaktadır. Yorgunluk gibi faktörler ciltten silinir. Yıpranmış olan yüz kaslarını güçlendirir. Yüz bölgesine yaklaşık 5 dakika kadar bir süre de bekletilmek üzere masaj taşları yerleştirilir. Ameliyat gibi sağlık problemlerinde ise kullanılmaması gerekir.


Obsidyen Masaj Taşı


Volkanik patlama sonucunda meydana gelen bir diğer taşın adı da Obsidyen masaj taşıdır. Yalnızca masaj uygulamasında rahatlama amacıyla kullanılmaz. Bunun yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde de tedavi sürecinde kullanılan medikal ekipmanlar arasında yer almaktadır. Obsidyen masaj taşı, vücudu, bedeni iyileştiren, besleyen, güçlendiren yani özetle bedenin sağlığı adına bir çok minerali içermektedir. Bu masaj türü eski çağlardan beri uygulandığı bilinmektedir.


Volkanik taş masajında başlamadan önce masaj taşları ısıtılır. Ağrı oluşan bölgelere yetleştirilen bu taşlar kas ağrılarını, eklem ağrılarını, romatizma gibi çeşitli sağlık sorunlarını iyileştirmektedir.


1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

bilgilendirici bir yazı olmuş

Like
bottom of page