top of page

Masajda Kullanılan Temel Yağlar

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Masajda-Kullanilan-Temel-Yaglar

Masajda Kullanılan Temel Yağlar


Masajda, kullanılan yağlar ellerin cilt üzerinde sürtünmeden kaymasını sağlar. Yapılan masajda kullanılan yağlarda masajın daha etkili olmasını sağlayarak, masajla bir bütünlük amaçlar. Bu yağların yaratmış olduğu hissi fark edersiniz.


Damıtılmış Hindistancevizi Yağı


Hindistancevizi yağının ağır ve katı bir yağ olduğu bilinir, fakat damıtılmış hindistancevizi yağı sıvı, hafif ve iyi bir masaj yağıdır. Damıtılmış yağ, daha sıkıdır ve hindistancevizi yağından daha az kayma sağlar. Bu da onu, kas gerginliği olan bölgelerde kısa masaj vuruşlarıyla çok daha uygun bir yağ haline getirir. Uzun bir raf ömrüne sahip olmakla birlikte diğer yağlara kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Hindistancevizi alerjisi olan kişilerde kullanılmamaktadır.


Jojoba Yağı


Jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilen bir balmumudur. Yağlı bir his vermez. Antibakteriyel özelliklere sahip olmasından, sırtında akne olan kişiler için iyi bir seçenektir. Jojoba yağı uzun bir raf ömrüne sahiptir. Bu nedenle uzun süre ve sık sık yapılan masajlarda kullanıldıktan sonra bozulmasından endişe duyulmaz. Aromaterapi masajının favori yağlarından birisidir. Rahatsız edici bir kokuya sahip değildir ve cildi tahriş etmez. Cilt tarafından çok hızlı emilen bu yağ çeşidi başka yağlarla da birleştirilerek kullanılabilir.


Ayçiçeği Yağı


Ciltte yağlı bir his bırakmayan hafif bir yağ olarak bilinir. Ayçiçeği tohumlarından elde edilir ve sağlıklı bir cildin bileşenleri açısından da oldukça zengin bir yağdır. Ayçiçek yağı çabuk bozulabilir, bu nedenle küçük miktarlarda alınır ve karanlık, serin alanlarda saklanır. Raf ömrünün uzatılması için bir iki damla E vitamini yağı şişeye sıkılabilir. Ayçiçeği bitkisine alerjisi olan kişilere ayçiçeği yağı kullanılmaz.Badem Yağı


Tatlı badem yağı, en çok tercih edilen masaj yağlarından biridir. Sadece masajda değil, ciltte, saç bakımında, kirpik ve kaşlarda da kullanılır. Bademlerden elde edilen bu yağ içerik açısından oldukça zengindir ve rengi soluk sarıdır. Ellerin cilt üzerinde kolayca kaymasını sağlar. Badem yağı, cilt üzerinde hızla emilir. Fındık türlerine alerjisi olan kişilerde kullanılmaz.


Kayısı Çekirdeği Yağı


Doku ve renk bakımından badem yağına benzer, ancak fiyat açısından biraz daha pahalıdır. E vitamini açısından zengindir ve raf ömrü daha uzundur. Kayısı çekirdeği yağı cilt tarafından iyi bir şekilde emilir, masajın sonunda yağlı bir his bırakmaz. Bu yağ aromaterapi masajı için de sıklıkla kullanılır. Badem yağı kullanamayan, fındık türlerine alerjisi olan kişiler için iyi bir alternatif yağdır.


Avokado Yağı


Avokado meyvesinden elde edilir. Koyu yeşil bir renge sahiptir ve genellikle badem yağı gibi hızlı emilen yağlarla karıştırılarak kullanılır. Fiyatı oldukça yüksektir.


Kakao Yağı


Oda sıcaklığında katılaşan ağır bir dokuya sahip ve içeriği zengindir. Diğer yağlarla karıştırılarak kullanılır çünkü katı olması ellerin vücutta kolayca kaymasında engel oluşturur.


Üzüm Çekirdeği Yağı


Kokusuz, ipeksi ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Masaj örtülerinde leke bırakması sebebiyle bu yağ masajda pek kullanılmaz.


Zeytinyağı


Zeytinyağını genelde yemekte kullanılan bir yağ olarak biliriz, fakat bazen masaj için de kullanılır. Dokusunun yağlı ve ağır aroması olmasından çoğunlukla diğer yağlarla karıştırılarak kullanılır.


Susam Yağı


Susam yağı, anksiyete, zayıf kan dolaşımı, şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Dokusu oldukça ağır olduğundan, hafif olan masaj yağlarıyla karıştırılması uygundur. Güçlü bir aromaya sahiptir.


Shea Yağı


Afrika’ya özgü olan bir ağacın tohumlarından elde edilir. Oda sıcaklığında katıdır. Ciltte yağlı bir his bırakabilir, bu sebeple masaj için tek başına kullanılmaz ve farklı yağlar ile karıştırılabilir.


Buğday Tohumu Yağı


Ağır ve kalın bir dokuya sahiptir. Bu nedenle diğer masaj yağlarıyla karıştırılması gerekir. E vitamini açısından da oldukça zengindir.

Comments


bottom of page