top of page

Masajda Sıcak Uygulama


Masajda-Sıcak-Uygulama

Masajda sıcak uygulamalar ile dokuların ısıtılması, tedavi yöntemi olarak tarih boyunca uygulanmıştır. Bu şekilde gevşeme, kan akışında artış, dokunun iyileşmesi ve ağrılarda azalma beklenir. Günümüzde dokuların sıcaklığını arttırmak amacı ile iki grup termal ekipman kullanılmaktadır.


Yüzeysel Sıcaklık Sunan Ekipmanlar;

Parafin, infraruf, sıcak yastıklar vb. araçlardır.


Derin Sıcaklık Sunan Araçlar;

Diatermi, ultrason gibi yüksek frekanslı akım barındıran araçlardır. Özellikle yüzeyde yani deride aşırı derecede ısı oluşturmadan 3-5 cm derinlikteki dokuların ve kas gruplarının ısısını arttırırlar.


Yüzeysel oluşacak sıcak uygulamada 40-45 derece tedavi edici etki için gereklidir. Bu sıcaklıkta kan dolaşımının fazlalaştığının göstergesi olarak hiperemi oluşmaktadır. Bu sınırın üstündeki sıcak uygulamalı riskli ve sonucunda doku yaralanması gelişebilir. Lokal sıcak uygulamalarda sistemim etki beklenmez. Fakat bütün vücuda uygulanır ise; kalp hızında artma, pulmoner ventilasyonda artma ve kan basıncında da azalma gibi sistemik yanıtlar oluşur. Metabolik aktivitede, hemodinamik fonksiyonlarda, kollajen dokuda farklılıklar görülür. Kas - iskelet sisteminin toleransı gelişir.


Genel anlamda sıcak uygulamayla hücrelerin kimyasal reaksiyonları artar. Dokuların oksijen alımı ve doku beslenmesi de artar. Dokuların ısısındaki artış damarlarda genişlemeye meydan açar. Sıcak uygulama, kas gerginliğini gidermektedir. Ağrı eşliğinin yükselmesine bağlı olarak ağrılarda azalma olur.


Sıcak Uygulama Süresi


Sıcak uygulama süresi kullanılan ekipmanlara, araçlara göre değişiklikler gösterir.

Yüzeysel sıcaklık araçları ile en fazla ısı artışı, deri yüzeyinde ve 0.5 cm. derinlikteki dokularda oluşabilir. Sıcaklık ilk 6-8 dakikada maksimum seviyeye ulaşır. 1-2 cm derinlikteki kas gruplarında ısı çok az artar. Fakat 20-30 dakikalık sıcak uygulaması ile kas ısısı en üst değerlere ulaşabilir. Masaja başlamadan önce 20-30 dakikalık sıcak uygulamasıyla masajın etkisini arttırmak mümkün.


Genel ısınma sağlayan;


Sauna, kaplıca, jakuzi, hamam gibi sıcaklık araçlarının masaj seansı öncesi kullanımı dikkatle uygulanmalıdır. Aşırı yerleşemeyen sebep olan uzun süreli sauna kullanımı vücuda, bedene aşırı su kaybı yaşattırır. Buna bağlı olarak görülen kas gruplarının esnekliğindeki azalmalar, masaj esnasında irritasyona ve hoşnutsuzluğa neden olabilir. Kaplıcada, jakuzilerde ve saunada uzun süreli kalınmamalı. Bölgesel masaj uygulamalarında sıcak yastıkların kullanımı, genel ısınma yöntemlerine göre daha kontrollü olacağından tercih edilir.

1 Kommentar


Gast
28. Sept. 2021

Tek kelime ile mükemmel

Gefällt mir
bottom of page