top of page

Masajdan Sonra Neden Ağrı Hissedilir?


Masajdan sonra hissedilen ağrı normaldir. Teknik, toksinleri ortadan kaldırırken kan ve besinleri kas gruplarına taşır. Normalde kullanılmayan kaslar uyarıldıktan sonra, gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları yaşanabilir. Bu, vücudu, bedeni iyileştirirken iltihaplanmaya karşı fiziksel bir tepki oluşturur. Bu, kaslar masaj yapmaya alışkın değil ise, ya da vücutta, bedende laktik asit birikmesi olan laktik asidoz varsa olabilir. Vücut, beden çalışmaya alışması gibi, kas grupları da belirli şekillerde manipüle edilmeye alışması adına zamana ihtiyaç duyar.


İyileşmeye ihtiyaç duyan alanlarda iltihaplanma ve ağrı hissedilebilir. Örneğin, bir masajdan sonra boyun ağrısı var ise o bölgede çok fazla gerginlik taşıdığı bir işaret olabilir. Bir masada çalışmak ya da tekrar tekrar öne eğilmek sebebiyle boyunda sınırlı esneklik ve hareket kabiliyeti olabilir. Yakın zamanda masaj yapıldıysa ya da ilk masaj ise, sonrasında ağrı hissedilmesi daha olasıdır. Sık masaj yapılıyorsa vücut kas hafızası oluşturacak, bu sebeple seanslarda mümkün olduğunca düzenli olmayı hedeflemelisiniz.


Masaj Sonrası Ağrıyı Hafifletmenin 8 Yolu


Çoğunlukla, herhangi bir masaj sonrası ağrı bir gün içinde azalır. Bu arada, ağrıyı dindirmenin ve gidermenin de bir kaç yol bulunur.


1 - Bol Su

Masaj seansından önce ve sonra bol su içilmeli. Bu, masaj seansı esnasında yüzeye çıkan toksinleri ya da asitleri temizlemeye yardımcı olur. Alkollü, şekerli ve kafeinli olan içeceklerden kaçınılmalıdır. Su ile birlikte hindistancevizi suyu, taze meyve ya da sebze suyu, bitki çayları gibi sağlıklı seçenekler tercih edilmelidir.


2 - Esneme

Masaj seansının ardından, birkaç esneme yapılabilir. Bu, kas gerginliğini gidermeye, esnekliği de arttırmaya ve dolaşımı iyileştirmeye katkıda bulunur. Bunun yanı sıra vücuda, bedene uyum sağlamanın, stresi azaltmanın ve zihini susturmanın da harika bir yoludur.


3 - Isı Tedavisi

Gevşeyip, rahatlamayı teşvik etmek adına vücut ısıtılabilir. Sıcak bir duş alınabilir ya da saunaya gidilebilir. Bir banyoya kabartma tozu eklenerek, 30 dakikaya kadar bekletilebilir. Bunun yanı sıra tek seferde 15 dakikaya kadar ağrılı olan bölgelere bir ısıtma yastığı ya da sıcak pirinç torbası kullanılabilir.


4 - Uçucu Yağlar

Ağrıyı dindirip, gidermek adına esans yağları da kullanılabilir. Banyoya ya da duşa birkaç damla eklenilebilir. Kompres olarakta kullanmak adına uçucu yağlar bir taşıyıcı yağ ile birleştirilebilir.


5 - Bitkisel Rahatlama

Kas gevşemesini, rahatlamasını uyarabilecek ve iltihabı azaltabilecek pek çok bitki vardır. Bunlar kapsül, tentür ya da çay olarak alınabilir. Bazı bitki seçenekleri şunları içermektedir;

  • Zencefil

  • Karabiber

  • Karanfil

  • Zerdeçal

  • Tarçın

  • Sarımsak

  • Kırmızı Biber


6 - Dinlenme

Dinlenme ve şarj olmak adına zaman ayırılmalıdır. Yapılabiliyorsa, masaj seansından sonra dinlenmek adına zaman yaratılmalıdır. Ayakları ve bacakları yastıklar ile yükseltebilir ve en sevilen müzikleri dinlemek, kitap okumak ya da uyumak için biraz zaman ayırılmalıdır.


7 - Meditasyon

Minderli bir mindere ya da yatağa uzanılabilir ve bir farkındalık kaydı dinlenebilir. Bu, rehberli bir meditasyon, vücut, beden taraması ya da yoga şeklini alabilir. Vücut, beden kontrol edilerek, gerginliği nerede bırakılabileceği görülmelidir.

8 - Soğuk Terapi

Günde bir iki kez 15 dakika boyunca herhangi bir ağrılı alana buz paketi uygulanabilir. Bunun yanı sıra iltihabı hafifletmek, ağrıyı hafifletmek ve kan akışını da hızlandırmak adına buz banyosu yapılabilir. Vücudu, bedeni küçük bir bölgesini hedeflemek adına küçük bir buz kabı kullanılabilir.

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

İnternette sonunda bu kadar açıklayıcı anlatan bir kaynak bulabildim, teşekkürler

Like
bottom of page