top of page

Masajdan Sonra Neler Hissederiz?


Masajdan Sonra Neler Hissederiz?

Çoğumuz kendimizi daha iyi hissetmek için masaj yaptırmayı seçiyoruz. Bu nedenle, bir masajdan sonraki gün ağrılı bir şekilde uyanmak anlaşılır bir şekilde kötüdür. Terapistinizin kötü bir tedavi uyguladığını düşünebilirsiniz, ancak aslında yaşadığınız semptomların iyi nedenleri olabilir.


En yaygın masaj sonrası semptomların bazılarını ve ayrıca masaj sonrası ağrıların neden bazılarının gelecekteki rahatlama için önerilen birkaç çözümle birlikte gerçekten iyi olabileceğini keşfetmek için okumaya devam edin.


Yaygın Masaj Sonrası Semptomlar


Sağlığınıza fayda sağlayan mükemmel bir masaj, aslında biraz rahatsız edici olabilecek bazı kısa süreli yan etkiler de taşıyabilir. İyi haber şu ki, hiçbiri ciddi veya uzun süreli olmaz. Masaj sonrası daha sık görülen semptomlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır. Masajınızdan sonra bir veya daha fazlasını hissedebilirsiniz, ancak birçok insan bunların hiçbirinden muzdarip değildir. Aşağıdakilerden herhangi birini ne ölçüde deneyimleyeceğiniz, aldığınız masajın türüne, bireysel vücut tipinize ve ayrıca tedavinin yapıldığı ortama bağlıdır.

  • Ağrıyan Kaslar

Derin doku masajı veya spor masajı sonrası kaslarda ağrılar çok yaygındır. Ağrı türü, spor salonunda yorucu bir seanstan sonra veya uzun bir süre sonra ilk kez egzersiz yaptıktan sonra hissedebileceğiniz ağrıya çok benzer. Çoğu insan masajdan sonraki bir gün içinde belirli bir kas bölgesinde ağrı hisseder, ancak bazen ortaya çıkması iki günü bulabilir.


İyileştirici bir masaj sırasında terapist, yumuşak dokuları hareket ettirmek ve manipüle etmek için tasarlanmış özel teknikler uygular. Kas lifleriniz ve bağlarınız gerginse ve önceki gerginliklerden dolayı birbirine dolanmışsa, terapistin daha derin ve daha sıkı çalışması gerekebilir.


Bu daha derin çözülme çabaları, kas kütlesi oluşturmak için ağır ağırlıkları kaldırdığınızda meydana gelenlere benzer mikroskobik kimyasal reaksiyonlara neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz ekstra onarım proteinleri üretmeye teşvik edilir ve sonunda kan dolaşımınızda fazladan laktat ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür dalgalanmalar sırasında vücudunuz kas liflerini aktif olarak onarmak ve hatta güçlendirmek için bir hiperaktivite dönemine girer ve bu aynı zamanda çeşitli kimyasal aşırı yüklenmelerden kaynaklanan ağrı ve sızılara da yol açabilir.


Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da birçok insan masajın lenfatik sistemi daha verimli hale getirebileceğine ve böylece atık toksinlerin vücuttan atılma hızını artırabileceğine inanıyor. Lenfatik drenaj masajı gibi tedaviler özellikle bu yaklaşıma odaklanır. Sonuç olarak toksinlerin hızlı bir şekilde dışarı atılmasının da masaj sonrası ağrılara katkıda bulunabileceğine inanılmaktadır. Bu nedenle, derin bir doku masajından sonra ağrıyan kaslar sadece mümkün olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun iyileşme döneminden geçen doğal bir yan etkisidir.

  • Morarma

Bir morarmanın tıbbi tanımı, 'kırık kılcal damarlar ve cildin mor-kırmızı renginin değişmesine neden olabilen kırmızı kan hücrelerinin sızmasıdır'. Kulağa oldukça endişe verici geliyor! Gerçekte bir morarma, özellikle bir çarpışma veya şiddetli bir masaj gibi fiziksel bir etkileşimden sonra ortaya çıkarsa, genellikle endişelenecek bir şey değildir. Geçici morluklara neden olabilen en yaygın masaj türleri, selülit önleyici masaj ve kupa terapisidir. Özellikle hassas yumuşak dokularınız ve kılcal damarlarınız varsa, derin doku masajı da ağrıyan kaslar bölümünde açıklananlara benzer nedenlerle morarmaya neden olabilir.


Masajınızdan sonra bir morarma oluştuğunu fark ederseniz, herhangi bir özel tedavi gerektirmeden büyük olasılıkla birkaç gün içinde kaybolacaktır. İyileşme süresini hızlandırmak için soğuk sıkıştırma tekniğini deneyebilirsiniz: morarmış bölgeye, göründükten sonra mümkün olan en kısa sürede 5- 10 dakika boyunca soğuk bir paket uygulayın. Buz paketini çıkarın ve 5 dakika daha soğumadan önce yaklaşık 20 dakika dinlenmeye bırakın. Tekrarlanan uygulama iltihabı azaltmaya ve morarmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Baş Dönmesi veya Mide Bulantısı

Masajınızdan sonra biraz sersemlik hissetmek de oldukça yaygındır ve özellikle düzenli olarak masaj yaptırmaya alışkın değilseniz. İyi uygulanmış bir tam vücut masajı, yalnızca mutluluk hormonlarının salınması ve kan dolaşımının iyileşmesi gibi fizyolojik değişiklikleri başlatmakla kalmaz, aynı zamanda duygusal dokunuş ve genel empati yoluyla önemli psikolojik faydalar da sağlayabilir.


Bu nedenle, birçok insanın ilk tam vücut masajından sonra biraz bunalmış ve hatta baş dönmesi hissetmesi şaşırtıcı değildir. Tüy kadar hafif gevşeme tedavilerinden iyileştirici derin doku tedavisine kadar hemen hemen her tür masaj bu tür duygulara neden olabilir. Bir masajdan sonra baş dönmesi hissettiyseniz, önerilen bazı ilaçlara göz atın veya diğer yaygın masaj sonrası semptomları keşfetmek için okumaya devam edin.

  • Baş Ağrısı

Masajınız sırasında veya hemen sonrasında hafif bir baş ağrısı hissetmeniz olasıdır. Bir masajdan hemen sonra başlayan baş ağrılarının en yaygın nedenleri, genel bir hidrasyon eksikliği ve kan basıncındaki ani değişikliklerdir. Tedavinizden önce yeterince su almadıysanız, enerjik manuel terapi ve aşırı sıcak bir oda dehidrasyonun başlamasını hızlandırabilir. Susuz kalmaya başladığımızda, ilk uyarı işareti olarak genellikle baş ağrısı çekeriz. Bir masaj sırasında iki saat kadar hareketsiz yatabiliriz. Uzun süre düz yattıktan sonra aniden ayağa kalkmak, kan basıncında ani bir düşüşe neden olabilir ve bu da baş ağrısına neden olabilir.


Son olarak, masaj sırasında baş ağrısı çekmenin en bariz nedeni aynı zamanda en kolay kaçınılabilir nedendir: Yanlış basınç seviyesinde bir baş masajı. Masaj sırasında veya sonrasında baş ağrısı yaşıyorsanız, şimdi önerilen tedavilere geçin veya okumaya devam edin ve diğer yaygın masaj sonrası semptomları keşfedin.


Masaj

  • Nöralji

Yukarıdakilerin herhangi birinden çok daha nadir olmakla birlikte, bazı masaj türlerinin sinir ağrısına neden olması da mümkündür. Bazen insanlar o bölgede devam eden ağrıyı gidermek umuduyla belirli bir noktada derin doku masajı isterler. Bazı durumlarda daha derin bir baskı seviyesi gerçekten faydalı olabilir. Ancak bazen rahatsızlığın altında yatan neden aslında sıkıştırılmış bir sinirdir. Bu gibi durumlarda, yoğun baskı uygulanması ağrıyı gerçekten artırabilir ve abartabilir.


Bu nedenle, tercihlerinizi belirtmenin yanı sıra terapistinizin vücudunuzu ve uygun tedavi tarzını profesyonel olarak değerlendirmesine izin vermeniz hayati önem taşımaktadır.. Masaj sırasında uygun olmayan şekilde çok fazla baskı uygulanması sonucu yaşanan sinir ağrısı genellikle geçicidir ve birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Masajın gerçekten ciddi veya kalıcı sinir hasarına neden olması inanılmaz derecede nadirdir ve zordur.


Comments


bottom of page