top of page

Masajı Mükemmelleştirmek


Masajı-Mükemmelleştirmek

Yavaş Çalışın


Asla masajı aceleye getirmeye çalışmayın. Bu partneriniz için lüks, rahatlatıcı bir deneyim olmalıdır. Her bir vücut bölgesine bütün ilginizi ve dikkatinizi vererek zaman ayırın ve hareketleriniz uzun, düzgün ve yavaş bir şekilde olsun.


Elleriniz Her Zaman Vücutla Temas Halinde Olsun


Elleriniz bütün masaj boyunca partnerinizin cildi ile temas halinde olmalıdır. Bu hareketin akısı olmasını sağlar ve gevşeme ortamını hiçbir zaman da bozmaz. Masaj esnasında bir havlu almanız, su içmeniz ya da biraz daha masaj yağı almanız gerekir ise bile her zaman bir elinizi ciltte tutmaya çalışın.


İletişim Kurun


Masaj boyunca iletişim oldukça önemli bir noktadır. Sizi iyi hissettiren bir şey bir başkasını iyi hissettirmeyebilir, bu sebepten kişiye nasıl hissettiğini sormak ve yanıtları da ciddiye almak son derece önemlidir. Kişiye baskının nasıl hissettirdiğini, hangi bölgesine masaj uygulamanızı istediğini ve en çok hangi bölgesine masaj uygulamasından hoşlandığını sorun. Fakat sakin ortamı korumak adına alçak, yatıştırıcı bir ses ile konuşmaya çalışın.


Düğümleri Önemseyin


Masaj uyguladığınız kişinin sırtında çok fazla düğüm varsa bunları çözmek adına üstlerine çalışmak iyi bir fikirdir. Fakat önce partnerinize sormaya dikkat edin. Çünkü bazı insanlar bunun çok acı verdiğini düşünür ve bunun gevşetici masajlarını mahvetmelerini tercih etmez. Düğümler elinize büyük, yuvarlak gerginlik bölgeleri ya da cildin altında neredeyse bezelye gibi hissedilen küçük tümsekler gibi gelebilirler.Düğümün tam tepesine müdahale etmeye çalışın yoksa düğüm parmaklarınızın altından kayabilir. Düğüme artan baskı uygulayın, sonra onu dağıtmak adına başparmağınızı ya da parmağınızı döndürün. Tamamen dağıtmak adına parmağınızı zır yönlerde döndürmeniz gerekebilir.


Omurga ve Kemiklerden Uzak Durun


Omurgaya ya da diğer kemiklerin hiçbirine asla baskı uygulamayın. Bu partnerinize kötü ve rahatsız edici bir his sunar ve yarardan fazla zarar verme olasılığı da vardır. Bunun yanı sıra asıl çalışmanız gereken yer kaslardır. Çünkü en fazla gerginlik bu alanda toplanır. Kaslara bağlı kalın ve hata yapmayın.


İpuçları

 • Birine masaj uyguladıktan sonra çoğu zaman eller ağrımaya başlar. Bu sebepten ağrınızı hafifletmek adına avuçlarınızı hafifçe birbirine sürtebilirsiniz.

 • Masaj sürecinin her adımında sizi yönlendirmesi adına kullanabileceğiniz masaj uygulamaları vardır. Unutkan biriyseniz akıllı telefonunuz masaj alanında bulunabileceğinden bu sizin için basit bir seçenek olabilir. Yalnızca telefonunuzu yağ ile kaplamamaya dikkat edin.

 • Sonrasında sırtınız ya da tüm vücudunuz ağrır ise bol miktarda su için.

 • Masaj uygulamadan önce kendinizi hazırlamayı unutmayın. Tırnaklarınızı kesin, gevşemek adına banyo yapın, önünüzdeki masaja ve kişiye odaklanın, yoga, zihinsel yöntemler ya da nefes teknikleri ile gevşeyin ve rahat kıyafetler giyin.

 • Herhangi bir bildirim, ses ya da ışık seans esnadına partnerinizi rahatsız edebileceği için telefonunuzu kullanmaktan kaçının.


Uyarılar

 • Dizin arkasından uzak durun. Burası bir teklike bölgesi olarak bilinir çünkü burada dokular ve kaslar aracılığı ile iyi korunmayan önemli yapılar bulunur ve basitçe hasar görebilir.

 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da sizde, partnerinizde herhangi bir yaralanma veya hastalık var ise masaj uygulamayın.

 • Asla damarları kötü olan bacaklara masaj uygulamayın.

 • Bele baskı uygularken her zaman nazik olun. İç organları ellerinizin baskısından koruyacak kaburgaların olmadığını unutmayın.


Masajın bir sağlık durumunu şiddetlendirebildiği bazı durumlar bulunur. Aşağıdaki problemlere, sağlık durumlarına sahip olan biri masaj uygulattırmadan önce bir doktora danışmalıdır;

 • Bel fıtığı gibi omurilik yaralanmaları ya da hasarları

 • Bir kanama hastalığı ya da aspirin gibi kan inceltici ilaçlar alma

 • Derin ven trombos (genelde bacaklarda derin bir damarda bir kan pıhtısı)

 • Hasar görmüş kan damarları

 • Osteoporoz, yeni bir kırık ya da kanserden zayıflamış olan kemikler

 • Ateş


Comments


bottom of page