top of page

Masajın Ağrı Dindirici Etkileri


Masajın-Ağrı-Dindirici-Etkileri

Dış görünüşleri ile de farkedilebilen kasılmış ve gergin kas gruplarının sebep olduğu ağrı, kişiyi hem bedensel hem de tinsel yönden tedirgin eder. Bu çemberin herhangi bir yerinden kırılması ile, ağrıların dindirilmesi, hatta giderilmesi olası bir durumdur. Masajın etki mekanizmaları bölümünde görüldüğü gibi bilinçli masaj ile kaslarda spazm belirli ölçülerde çözülebilir.


Gerek dolaşım sistemi üstüne canlandırıcı etki, gerekse kas spazmının çözülmesiyle de gerileyeceğinden ağrının azalması doğal durumdur. Aynı zamanda, masaj eklemlerdeki hareket kısıtlanmalarının açılması ve psikolojik açıdan etkileriyle de ağrı üzerine etkili olunabilmektedir. Bunun yanı sıra ağrı duyusunu indirgeyen, vücutta, bedende ağrı eşiğini yükselten maddelerin boşaltımı, sistemli masajla artacağı için, kişi belirli bir süre sonra daha az ağrı duyacaktır.


Masaj hareketlerinin doğurduğu ağrı mevcut olanlardan daha fazla olduğunda, beyine taşınacak daha kuvvetli, şiddetli ağrı uyarıları var olan sinyallerin üzerine çıkacaktır. Bu yeni haberler beyinin daha fazla endorfin salgılanmasına sebep olacaktır ki, dolayısıyla da ayrı azalacak. Ağrının oluşumu, yayılımı ve algılanması, kontrolü konusunda yapılan yeni araştırmalar, varsayımlar, masaj uygulamasının ağrı üzerine etki mekanizmasını açıklığa kavuşturulması açısından yeni ufuklar açmıştır. Bu konuda alcak ve orta frekanslı elektrik akımları ile sinirlerin deri üstünden uyarılabilmesi, eklemlerin mobilizasyonunda farklı teknikleri geliştirilmesinin yardımı olmuştur. Bunun yanı sıra organizmanın yumuşak olan dokularının ve bu dokuların ağrı problemlerinin ne denli karmaşık olduğu da meydana çıkmıştır.


Masaj da deri, deri altı dokusuna ve kaslara mekanik uyarılar verdiği için ağrı üzerine bu yolla etkili olmaktadır. İç organların özellikle de fonksiyonel bozukluklarında, vücut, beden örtüsü oluşan belli ağrılı alanlara uygulanacak mekanik uygulamalar ile, refleks yolla bu rahatsızlıkların giderilebilme olasılığından daha önce de söz edilmiştir.Masaj uygulamasının ağrıların dindirilmesi mekanizmasını, ağrının oluşumu, aktarılması, algılanması ve kontrolü konusundaki varsayımlara özet ile değinerek yaptığımız açıklamalar ile, bu konuda masaj uygulamasının etkileri tartışılmaz olduğunu göstermektedir. Son olarak özellikle vurgulanması gereken, masajın fiziksel, fizyolojik ve psikolojik açıdan ortaya çıkan bu etkilerinin, bir kez uygulanan tedavi ile değil, düzenli masaj seansları şeklinde uygulanan bir dizi masaj ile gerçekleşebileceğidir.


1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

Masaj gerçekten de ağrılara çok iyi geliyor, başarılı yazı.

Like
bottom of page