top of page

Masajın Avantajları


Masajın-Avantajları

Fizyolojik ya da mekanik açıdan kas dokularının bir masaj aracılığıyla yağlanması ile optimum hareket sağlanır. Kas dokuları birbirinden bağımsız olarak çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Kaslar kuru ya da susuz kalmışsa, dokular birbirine yapışır ve kaslar da kuvvetlenir. Muhafaza bir sıvı verildiğinde, yumuşatma ile yeniden elastik hale gelir. Kas dokusu etrafındaki dolaşım arttıkça, besin ve atık madde miktarı artarak, kaslar daha sağlıklı hale gelir.


Bol miktarda su tüketmek ve düzenli olarak masaj ile yenilenmek isteyenler vücudundaki kırışıklıklarla bile mücadele edebilir. Kan vücuda oksijen kaşığından dolayı, sağlıklı olması için iyi kan dolaşımına ihtiyaç vardır. Masaj kan dolaşımını arttırır. Bu sebeple vücuda faydaları belirlenir. Psikolojik bakış açısına göre masaj, bakım ve hatta onarım hissi sunar. Vücudumuzun farkında olalım. Güvenli dokunuş yaşamın önemli bir parçasıdır. Bu sebeple, masaj esnasında bu işi kasten yapan uzmanın dokunuşu da rahatlatıcıdır.Aromaterapi


Bu teknik masaj ve gençleştirme için bitkisel, doğal yağların kullanımına dayanmaktadır. Eski mısır, Uzak doğu ve Hindistan’dan gelen bu teknik, stresi azaltmak, rahatlatmak ve zihini canlandırmak adına yüzyıllarca kullanılmıştır.


Bowen Tekniği


Avustralya Tom Bowen adını taşıyan bu teknik, vücudun tedavi süresini algılamasına izin vererek, bir dizi masaj hareketi esnasında dinlenme süreleri sağladığı kavramını taşıyor.


Reiki Masajı


Japonca evrensel yaşam enerjisi anlamına gelmektedir. Bu teknikte, belirli bir kişinin yaşam enerjisinin akışı vücudun belli pozisyonlarında ellere hafifçe olacak şekilde bastırılarak gerçekleşir. Analjezik, iyileştirici, canlandırıcı bir etkisi vardır.


Spor Masajı


Bu masaj, atlet performansından önce, sırasında ya da sonrasında bir sporcu için en iyi performansı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu, yorgunluğu ve şişliği azaltmak, esnekliği arttırmak ve yaralanmayı da önlemek adına uygulanır.


Hamilelik Masajı


Hamilelik bir kadının vücudunda, bedeninde ciddi sorunlara sebep olur. Hamile bir kadının rahatlamaya, gevşemeye ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu masaj vücuttaki, bedendeki yükün sebep olduğu rahatsızlığı giderir, şişliği azaltır, sini sistemini rahatlatır, yorgunluğu giderir ve tonik işlevi de görür.


İsveç Masajı


Geleneksel masaj olarak bilinen Isveç masajı fizyoloji, jimnastik ve pek çok antik masaj tekniği alanındaki araştırmaları sonucunda Per Henrik Ling aracılığı ile geliştirilen ilk modern masaj tekniğidir. Vücudun, bedenin en büyük organına uygulanmasından dolayı zincir bir reaksiyonu uygulayarak, bütün vücut üstünde olumlu bir ikiye sahip olduğu gerçeğine dayanmaktadır.

Comments


bottom of page