top of page

Masajın Etkileri Nelerdir?


Masajın Etkileri Nelerdir?

Bir masajın birçok faydası vardır. Ama masaj tam olarak nedir, masajın etkileri nelerdir ve masaj genel sağlığınıza nasıl katkıda bulunur?


Masaj Nedir?


Masaj, belirli bir etkiyi elde etmek için vücuda baskı uygulamaktır. Bu, eller, dirsekler veya önkollarla manuel olarak yapılabileceği gibi masaj tabancası veya sıcak taşlar gibi yardımcı araçlarla da yapılabilir. Basınç, masajın tipine ve amacına bağlı olarak sert basınçtan hafif dokunuşa kadar değişebilir. Masaj, masaj terapisti tarafından yapılır.


Ne Tür Masajlar Vardır?


Her biri kendi etkisi olan farklı masaj türleri vardır. Örneğin, genel rahatlamaya yönelik klasik gevşeme masajı, ağrıyı azaltmaya yönelik masajlar ve daha bütünsel, enerjik masajlar vardır. Seçtiğiniz masaj türü, masajınızla ne elde etmek istediğinize bağlıdır.


Masajın Genel Etkisi Nedir?


Bir masajın hem kısa hem de uzun vadede birçok etkisi vardır. Bunlardan bazılarını ayrıntılı olarak tartışacağız. Bir masajın diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki etkileri vardır:

  • Daha iyi kan dolaşımı ve dolayısıyla atıkların daha iyi uzaklaştırılması

Masaj, kan damarlarını genişleten ve kan akışını artıran kasları ve cildi ısıtır. Bu, laktik asit de dahil olmak üzere atık ürünlerin daha hızlı uzaklaştırılmasını sağlar.

  • Kas gerginliğinin azaltılması

Masaj, hem yukarıda bahsedilen kan akışını artırarak hem de kaslardaki tetik noktalarını (veya kas düğümlerini) azaltarak kas gerginliğini azaltır. Bazı germe teknikleri de kaslardaki gerginliğin azalmasını sağlayacaktır. Bu teknikler, Tay masajında ​​yapılır.

  • Ağrı şikayetlerinin azalması

Genelde dokunma ağrıyı azaltır. Masaj, vücudun derin bir rahatlama durumuna girmesini sağlar. Bu ağrı şikayetlerini azaltır. Romatizma veya fibromiyalji gibi kronik ağrı şikayetlerinin tedavisinde (ve dolayısıyla hangi masajın daha iyi olduğu) ve kas ağrısının azaltılmasında farklılık vardır.

  • Daha iyi bir denge

Masaj, beden ve zihin arasında gelişmiş bir denge, çaba ve rahatlama ve vücutta daha iyi bir enerji dengesi sağlar.

  • Dinlenme ve iyileşme

Masaj parasempatik sinir sistemini uyarır. Bu, sinir sisteminin dinlenme ve iyileşme, daha iyi sindirim ve daha derin nefes almayı sağlayan kısmıdır. Bu nedenle bir masaj ayrıca stres, kaygı ve depresyonu da azaltır.

  • Yaralanmaların önlenmesi

Kaslarınıza düzenli olarak masaj yaptırarak kas yaralanmalarını önlersiniz. Bu nedenle, özellikle spor yaparken veya ağır sporlar sırasında düzenli olarak masaj yaptırmanız önerilir.


Masajın Kısa Süreli Etkisi Nedir?

Masaj, masaj sırasında ve sonrasındaki günlerde kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlar. Kaslarınız gevşer, daha enerjik hissedersiniz, daha iyi hareket edebilirsiniz. Ağrı semptomlarınız olmuş olabilir ve azalmış olabilir veya yapmak istediğiniz şeyleri daha kolay yapabilirsiniz. Ne yazık ki, bu etkileri uzun süre korumak için genellikle bir masaj yeterli değildir. Bununla birlikte, bir masaj, vücudunuzun kendi kendini iyileştirme yeteneğini açmak için ihtiyaç duyduğu itici güç olabilir.


Masaj

Masaj Strese Nasıl Katkıda Bulunabilir?

Düzenli olarak masaj yaptırarak vücudunuz bir an dinlenmeye ve tam bir rahatlamaya kavuşur. Vücudunuzdaki süreçler iyileşir, kafanızda daha fazla huzur ve boşluk olur ve daha fazla rahatlama hissi yaşarsınız. Bir masaj ayrıca stres hormonlarının seviyelerinin düşmesini sağlar. Ayrıca düzenli bir masaj vücudunuzdaki (ağrı) şikayetlerini azaltarak keyif aldığınız şeyleri yapmanızı kolaylaştırabilir. Tabii ki, masaj tek başına uzun süreli stresle mücadele etmek için yeterli değildir. Yeterli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yeterli dinlenme anları da uzun süreli stresle mücadele için önemlidir.


Hangi Masajı Seçmeliyim?

Birçok masaj türü vardır. Size hitap eden ve ulaşmak istediğiniz hedefe uygun bir masaj seçmeniz önemlidir. Klasik bir rahatlama masajı, vücudun rahatlamasına odaklanır. Spor masajı daha çok kasla ilgili ağrı şikayetlerine odaklanır. Ayrıca enerji blokajlarına odaklanan masajlar, ayak refleksoloji masajları veya sizi tekrar dengeye getirmeyi amaçlayan bütüncül masajlar gibi daha birçok masaj vardır.

Comments


bottom of page