top of page

Masajın İç Organlar Üzerine Etkileri

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Masajın-İç-Organlar-Üzerine-Etkileri

Masajın İç Organlar Üzerine Etkileri


Vücut, beden yüzeyinin belirli bir bölgelerinin manipüle edilmesi ile iç organların bazı hastalıklarına, rahatsızlıklarına etkili olabilmek olası bir durumdur. Mide ağrısı, safra kesesi sancısı veya karnında gaz olanların sırtlarında belirli bölgeler ovulunca (masaj uygulaması yapılınca) rahatlama olduğunu herkes bilir.


Tıp alanında, oldukça erken dönemlerde, iç organların, o organın hemen üzerinde bulunan değilde, vücut, beden örtüsünde daha uzaktaki belirli alanlarla refleksif ilişkileri olduğu bilinmekte. Bu ilişki sistemik araştırmalar ve denemeler ile grafik olarak saptanmış ve hatta buna göre vücut, beden örtüsünün haritaları yapılmıştır. Bu alanlara uygulanan masaj hareketleri yardımı ile bu alanla bağlantılı olan iç organların işlevsel bozukluklarına olumlu yaklaşım olası durumdur.

Masaj uygulamasının uzak etkisi denen bu yöntem ile alınan olumlu yanıtlardan hareketle bağ dokuları ve ayaktaki refleks alanlarına uygulanan iki farklı yöntem geliştirilmiştir. ‘’Bağ Dokusu’’ ve ‘’Ayaklardaki Refleks Bölgeleri Masajı’’ Uzak Doğu yöntemleri olan akupunktur, akupresür ve shiatsu da, deri üstündeki özgün noktalara uygulanan özgün hareketlerle iç organlara etkili olmayı amaçlamaktadır.


Masajın Dinlendirici, Gevşetici Etkileri


Bir kez dahi olsa kendine masaj yaptıranlar, masaj seansı deneyimi yaşayanlar, masaj uygulamasının gevşetici, dinlendirici etkisini sürekli özlem ile anımsarlar. Masaj yapılan kişi, genel masaj uygulamasında uyuma, solunumun derinleşmesi veya masaj uygulamasından önceki yorgunluğun, bitkinliğin yerini zindeliğin almış olduğunu hisseder ise, bu olumlu olan farklılık, dokunan ellerin şifalı gücünün sağlamış olduğu rahatlamadır. Masaj uygulaması hem merkezi hem de çevresel sinir sistemine etkili olduğundan, bu psikosedatif (masaj seansında uyuklama, solunumun derinleşmesi; masaj seansından sonra yorgunluğun, bitkinliğin kaybolması) etki sinir sistemi üstüne olan etkiyle yakın ilişkinin belirtisidir. Her ne kadar bu gelişme küçük ayrıntılarına, detaylarına kadar kanıtlanmasa da, masaj sırasında ve masaj sonrasında izlenim ve hissedilenler etkiyi açıklamaya yeterlidir.1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

açıklayıcı yazmışsınız sağolun

Like
bottom of page