top of page

Masajın İnsan Üzerinde Fiziksel ve Ruhsal Etkileri

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Masajin-İnsan-Uzerinde-Fiziksel-ve-Ruhsal-Etkileri

Fiziksel ve Ruhsal Terapi: Masaj


Masajın yüzyıllardan bu yana hem rahatlatıcı, hem de tedavi süreçlerine ek olarak destekleyici olan özelliğinden dolayı, bireylerin her zaman ihtiyaç duyacağı bir terapi yöntemi olarak günümüze kadar gelmiştir ve devam etmektedir. Masajın temeli dokunuşa dayanır. Masaj ile yumuşak dokular teknik yöntemlerle uyarılarak, sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etkiler yaratır. Yapılan araştırmalarda masajın zihinsel uyanıklığı arttırdığı ve matematiksel zekayı da keskinleştirdiği görülmüştür. Masajın bilimsel olarak kanıtlanan en önemli etkisi, kan ve lenf dolaşım sistemi üzerinde olan etkisidir.


Dokularda sıvı değişimini arttırıp, kanda da artan oksijen miktarıyla ve zedelenen kas dokularının kendisini daha hızlı yenilenmesini sağlar. Hızlanan kan dokularındaki metabolizma atıklarını vücuttan daha hızlı uzaklaştırabilir. Çalışarak yorulan kaslar ise masaj yapıldığında daha hızlı dinlenir ve gevşer. Sinirler vücutta olan omurgadan başlayarak bütün vücuda dağılır. Bu sebeple masajın doğrudan sinirleri etkileyip sinir sistemini rahatlatması, kişi üzerinde büyük etki yaratır. Masaj sırasında vücutta bulunan endorfin salgılanır bu da kişide büyük derecede bir rahatlama sağlar. Vücutta bulunan tüm fiziksel hastalık ve rahatsızlık risklerini en aza indireceği gibi psikolojik açıdan da rahatlatmayı ve motivasyonu arttırmayı sağlar. Bu sayede psikolojik anlamda masajı, yan etkisi olmayan bir antidepresan ve psikolojik terapi olarak da görmek oldukça mümkündür.


Masaj Ortamı Nasıl Olmalıdır?


Masajın yapılacak ortamı terapinin çok daha olumlu geçmesi açısından detaylar çok önemlidir. Öncelikle masaj yapılacak yerin şehir ve insan gürültüsünden uzak sessiz ve sakin olması gerekir. Doğal ortamlar bunu sağlayabilecek en uygun alanlardır. Fakat her zaman mümkün olmayabilir, bu durumda da gürültüye karşı iyi izole edilmiş odalar seçilir. Hijyen kurallarına uygun, sterilize edilmiş, temiz ve havalandırılmış odaların sıcaklığı 23 ve 26 derece arasında olmalıdır.

Kuvvetli derecede ışığın masaj ortamında asla olmaması gerekir.


Masaj ortamı mum ile aydınlatıldığında daha etkili bir atmosfere yol açar. Bu durum masaj olan kişiye rahatlık sağlar, daha dinlendirici ve huzurlu olmasına da olanak sağlar. Alışılan mumların dışında, farklı formlarda, desenlerde, renk tonlarında hoş kokulu mumlar ile aromatik yağlar ve tütsüler masaj olacak kişilere daha güzel enerjiler verir.


Masaj ortamında en önemli noktalardan biri olan da müziktir. Bireyleri dinlendirerek, arındırarak, rahatlamayı sağlayacak olan enstrümantal parçalar seçilirse daha iyi ve etkili bir terapi gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra kuş ve balina gibi hayvan seslerinin bulunduğu müzikler, okyanus, su sesleri ve doğa sesleri de tedavi edici, rahatlatıp dinlendirici, huzur verici bir etkiye sahip olur.


Masajın Ruhsal ve Fiziksel Etkileri


Masajın ruhsal ve fiziksel çok sayıda etkileri bulunur. İşte masajı bir zevk değil de, bir ihtiyaç olarak görmeyi gerektiren o olumlu etkiler şunlardır;


  • Masaj esnasında kan dolaşımı artarak pek çok rahatsızlığın kendiliğinden iyileşmesini sağlar.

  • Lenf dolaşımını düzenleyerek, vücutta detoks etkisi yaratır.

  • Kaslardaki gerginliği gözle görülür biçimde azaltır.

  • Yorgunluğun ortadan kaldırılmasına ve motivasyonun da artmasına olanak sağlar.

  • Antidepresan ve psikolojik terapi olarak kullanılır ve kişide ruhsal büyük olumlu etkilere yol açar.

  • Masaj esnasında salgılanan endorfin, bireyde büyük derecede rahatlama sağlar.

Comentarios


bottom of page