top of page

Masajın Mekanizmaları Ve Faydaları


Masajın-Mekanizmaları-Ve-Faydaları

Masaj terapisi, zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmenin kolay ve etkili bir yoludur. Masaj seansları çoğunlukla 15 ila 90 dakika kadar sürer. Terapötik masajın pek çok farklı türü bulunur bunlardan bazıları;


İsveç Masajı: Gergin kaslar rahatlatan ve kan dolaşımını da geliştiren masaj uygulamasının klasik bir biçimidir. Etkilenen alanlardaki cilt ve kaslar hafifçe vurularak, yoğrulur, vurulur, ovulur ve titreşir.


Manipülasyon


Ligamentler, kaslara ve tendonlara yapılır. Hareket kabiliyetini arttırmak ve ağrıdan da kurtulmak adına uygulanır. Kaslar gerilerek, hareket ettirilir. Çoğunlukla fizik tedavi teknikleri ile beraber yapılır.

Hareketlilik: hareketliliği arttırmak, kasları rahatlatmak ve duruş geliştirmek için omurganın, kasların ve eklemlerin vücutta hareket ettirilmesine odaklanır. Manipülasyona benzer biçimde, fizik tedavi teknikleri ile uygulanır.


Bağ Dokusu Masajı: Organları, sinirleri ve kasları birbirine bağlayan bağ dokusunda gerginliği hafifleterek rahatsızlıkları, hastalıkları da tedavi eder.

Derin Doku Masajı: Tendonların ve kasların üzerine güçlü baskı, basınç uygulayarak, kasın daha derin katmanlarını tedavi eder.


Miyofasyal (Tetik Nokta) Masajı: Basınç ile aşırı duyarlı ağrı kesici noktalara, gergin kas dokusuna ve bağ dokusuna özel olarak yapılır.


Çin Geleneksel Masajı: Orta derecede basınçla, parmak uçları ile, dairesel hareketler kullanarak vücudun, bedenin bazı akupunktur noktalarına uygulanır. Çoğunlukla akupunktur ile birlikte uygulanır.


Shiatsu Masajı: Akupunktur noktalarına masaj uygulamak için başparmak kullanılır, nokta masaj terapisinin bir japon biçimidir.


Manuel Lenfatik Drenaj: Lenf düğümlerinden çıkan atık maddelerin doğal drenajına teşvik eder.


Tayland Masajı: Uzuvları uzatmak ve çekmek, vücuda eller, dizler, dirsekler ya da ayaklar ile güçlü, ritmik basınç, baskı uygulamaktır. Hastalıkları, rahatsızları tedavi etmek adına vücuda gelen enerji hatlarını manipüle etmeye odaklanır.

Ayurveda Masajı: Ritmik vuruş hareketleri ve bitkisel yağlar kullanarak vücuda hafifçe masaj uygulamayı içeren geleneksel Hint masajıdır.


Tantrik Masaj: Belli şehvetli dokunuşları kullanarak daha yüksek bir bilinç düzeyine ulaşmak adına cinsel enerjiyi kullanan bir masaj çeşididir. Huzur hissi sunur.Masaj Neden Çok Yararlıdır?

  • Kaygı, stres ve ağrı azaltan hormonların salınmasını uyarır

  • Nabız oranını düşüren, yavaş nefes alan, kan basıncını düşüren ve kasları rahatlatan stres hormonlarını düşürür.

  • Sosyal güvenilirlik ve ilişkiler, cömertlik ve anlayış gibi davranışları arttıran bir hormon olan oksitosin seviyelerini arttırır.

  • Kaslarda ve omurilikte ağrı reseptörlerinin aktivasyonunu da azaltır.

  • Kas dokusunun şişmesini ve enflamasyonunu durduran inflamatuar sitokinlerin üretimini engeller.

  • Kaslarda, lenf düğümlerinde ve bağ dokularına olan kan akışını arttırır.


Masaj Ağrı ve Yaralanmaları Gidermektedir


Masaj Fibromiyaljiye Yardımcı Olur


Fibromiyalji, ağrı belirtileri, yoğun yorgunluk ve sert eklemler ile ilgili kronik bir durumdur. Masaj kalp hızı, kan basıncını ve solunum hızını da düşürerek ağrı ve kaygıyı azaltmakta yardımcı olur. Ağrı kesici ve rahatlama hormonlarını da arttırır.


Artrit Tedavisi Masaj Uygulamasına Katkıda Bulunur


Artrit, kıkırdağa zarar vermiş olan eklemlerin kronik iltihabıdır. Bir çalışmada diz artritli 40 yetişkinde masaj tedavisi sertliği ve ağrı tedavi edilmiştir. Masaj stres hormonlarını azaltır ve ağrı kesici olan hormonları arttırır.


Masaj, Egzersiz Sonrası Kas Yaralanmalarını Tedavi Eder


Yumuşak doku masajı, omuz yaralanmasından sonra kas onarımını geliştirir. Masaj, şişmeyi azaltarak ve inflamatuar beyaz kan hücrelerinden, bradikininlerin ve prostaglandinlerin bırakılmasını durdurarak kas ağrısını da durdurur. Bununla beraber, bir meta analiz, sporcuların iyileşmesinde masaj uygulamasının etkilerinin önemli olmadığını, fakat uygun koşullar altında ilgili olduğunu da göstermiştir. Masaj, hücre büyümesini arttırarak, kan onarımınını da arttırır ve inflamatuar sitokinlerin üretimini de bloke ederek egzersize bağlı olan kas hasarından kaynaklanan iltihaplanmayı azaltır.


Comments


bottom of page