top of page

Masajın Psikolojik Etkileri Nelerdir?


Masajın-Psikolojik-Etkileri-Nelerdir-?

Masaj Terapisi Nedir?


Masaj uygulaması alternatif tıbbın bir parçası olarak sayılır. Masaj vücutta, bedende iyileştirici etkisi bulunan bir bakım yöntemidir. El ile, elektrik ile ya da su ile uygulanabilir. Sağlık adına çok önemli yararları bulunan masaj uygulamasının bir çok çeşidi vardır. Masaj çeşitleri; Klasik masaj, spor masajı, Bali masajı, thai masajı, relax masaj, anti stres masajı, aromaterapi masajı, derin doku masajı, prenatal masaj ve selülit masajıdır.


Klasik Masaj: Vücudu el ile ovalayarak uygulanan masaj uygulamasıdır. Bu yöntem kasların gevşemesini, vücudun esnekliğini arttırmayı, gerginliği azaltmayı ve kas toksinlerini azaltmayı sağlar. Çoğunlukla avuç içi ile basınç, baskı uygulanır ve vücut, beden gevşetilir.


Medikal Masaj: Doktor aracılığı ile uygulanan masaj çeşididir. Çoğunlukla migren hastaları ve kartal tünel sendromu olan bireylere uygulanır.


Spor Masajı: Bu masaj çeşidi, halterciler, koşucular, bisikletçiler ve raket sporcularına yapılır. Vücudun, bedenin spor sırasında yaralanmaması ve performansın artması adına uygulanır.


Thai Masajı: Bu masaj çeşidi klasik masaj uygulamasına çok benzemektedir. Genelde minder ya da yastık üstünde uygulanan bu masaj çeşidinde amaç gerginliği azaltmak ve esneklik kazanmaktır.

Bali Masajı: Bu masaj çeşidi vücuttaki kan akışını düzenlemek, rahatlama hissi sunmak ve gevşemek adına uygulanır.


Relax Masajı: Bu masaj çeşidi, yoğun stres yaşayan bireyler için uygulanır. Vücuttaki kasların rahatlaması ve yumuşamasını sağlar.


Anti Stres Masajı: Bu masaj çeşidi stres önlemek ve vücutta oluşan gerginliği azaltmak adına uygulanır. Bunun yanı sıra bu masaj çeşidi bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve serotonin hormonunun salgılanmasını da sağlar.

Aromaterapi Masajı: Bu masaj çeşidi aynı klasik masaj gibi el ile yapılır. Fakat vücuda doğal yaplar ve esanslar da sürülür. Bu da vücudun, bedenin gevşemesini sağlarken bir yandan da arınmasını, canlanmasını ve sakinleşmesini sağlar.


Derin Doku Masajı: Klasik masaj gibi olan bu masaj çeşidi, kulunç girmiş bireyler için uygulanır. Vücuda el ile sert bir biçimde basınç, baskı uygulanır. Böylelikle kasılmış olan kaslar esner ve ağrıyan bölgeler rahatlar.


Selülit Masajı: Selülit vücudun bazı alanlarında çukur gibi görünen bağ dokularıdır. Estetik olmayan bir görünüm oluşturduğu için selülit masajı ile ortadan kaldırılması sağlanır.


Prenatal Masaj: Bu masaj çeşidi ile strese sebep olan hormonların azaltılması sağlanır. Özellikle de hamile bireylere uygulanır.Masaj Terapisi Ne İçin Yapılır?


Masaj terapisinin insan vücuduna ve ruh sağlığına bir çok yararı vardır. Masaj bireyin kaygıdan, stresten, sinirden uzaklaşmasına, gevşemesine, rahatlamasına ve serotonin hormonu salgılamasına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra kan akışını düzenler, eklem ağrılarını giderir, spor yaralanmalarını önler. Bu sebeple sporcular, stresli bir iş alanında çalışanlar, hamileler ve migren hastalarına uygulanır.


Masaj Terapisinin Yararları Nelerdir?


Masaj tamamlayıcı ve iyileştirici bir etkisi bulunan uygulamadır. Pek çok yararı bulunur. Bunlar;

  • Masaj kasların rahatlamasını, gevşemesini sağlar, kan akışını düzenler, kas tutulmalarını giderir.

  • Masaj baş ağrısını giderir ve sinirlere iyi gelir.

  • Masaj spor esnasında yaralanmaları önler. Eklem ağrılarının giderilmesinde de yardımcı bir rol oynar.

  • Masaj sindirim sistemi rahatsızlıklarına oldukça iyi gelir.

  • Stresten dolayı meydana gelen gerginliği azaltır, vücudun esnemesini sağlar.


Masajın Psikolojik Etkileri Nelerdir?


Masajın fiziksel olarak yararları olduğu gibi psikolojik olarakta çok faydası vardır. Masajın psikoloji için yararları şunlardır:

  • Masaj stresi ve siniri azaltır. Gevşemeye ve rahatlamaya katkıda bulunur.

  • Masaj strese bağlı olarak gelişen uykusuzluk problemlerini giderir.

  • Masaj konsantre olmayı arttırır. Daha başarılı olmayı sağlar.

Comentários


bottom of page