top of page

Masajın Püf Noktaları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Masajın-Püf-Noktaları-Nelerdir-?

Masaj uzun yıllardan beri bilinen ve hem sağlık hem de gevşeme anlamında vücuda fayda sağlayan bir yöntem olarak bilinmektedir. Masajla vücutta meydana gelen kas tutulmaları, sertleşmeleri, ağrıları tedavi etmek ve ortadan kaldırmak mümkündür. Özellikle günümüzün stres dolu olan ortamında biraz rahatlamak ve gevşemek isteyen kişilerin en sık başvurduğu çözümlerden biri de masajdır. Masajın, vücuttaki belirli olan merkezleri ve nereye baskı uygulanması gerektiğini, noktalarını bilen, eğitim almış ve işinin ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Masajın yapılacağı ortamın ısısı ne yüksek ne de düşük olmalıdır. Masaj doğru bir teknikle uygulandığında çok faydalı olup doğru sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Fakat bilinçsizce ve rastgele uygulanan masajlar ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Başta sakatlanmalar olmak üzere birçok sıkıntı doğabilir. Bu nedenle araştırmadan her yerden masaj hizmeti almamak ve seçici davranmak gerekir.


Kasların, sinir sisteminin ve kan dolaşımının gidişatını düzene sokmak ve iyileştirmek amacıyla vücudun belirli noktalarına uygulanan işlem olan masaj, genellikle eller kullanılarak, nadir olarak da destekleyici ekipmanlarla yapılabilmektedir. Masaj, hem ağrıları dindirir, hem kasları gevşetir hem de tıkanıklıkları açar. Tüm bunların ötesinde masajın ödem sebebiyle oluşmuş olan şişlikleri giderme, yaralanma sonucunda oluşan sakatlıkları iyileştirme, kasları çeşitli aktiviteler, sporlar öncesinde ısıtarak vücudu bunlara hazırlama gibi faydaları da vardır.


Masajın Püf Noktaları


Masaj yaptırmak isteyen kişilere, kendi ihtiyacına yönelik bir masaj türü seçmesi ve bunu uzman terapistlere uygulatması en sağlıklı en verimli deneyim kazandıracaktır. Masaj esnasında seçilen masaj türü, kullanılacak aromatik yağlar ve ekipmanlar da masajın en verimli geçmesini sağlayan faktörler arasındadır. İyi masaj yapmanın püf noktaları arasında son derece önemli olan ritimdir. Ritmik hareketler vücudu gevşeterek rahatlamayı sağlar. Masaj esnasında eller vücut hatlarına ve çizgilerine göre yönlendirilmelidir. Masajın, vücudu adeta yonttuğunu ve yenilediğini düşünmek oldukça mümkündür. Vücut masajı esnasında bir elin vücutta tam teması kesilmemelidir. Bütün masajın sürekli devam eden ve kesintisiz bir hareket olarak algılanması gerekmektedir.


Masaj esnasında uygulanan basınç hafiften güçlüye doğru değişerek ilerlemelidir. Kemikli alanlar üzerinde oluşan basıncın daha hafif, büyük kaslar üzerinde oluşan basıncın ise daha sert olması gerekir. Masaj sırasında derin ve güçlü basınçlar uygulanmasından korkmamak gerekir, zira sert dokunuşlar beraberinde oldukça rahatlatıcı bir hissi de getirmektedir. Masaj yaparken sadece vücudun kendi ağırlığı yeterli olmaktadır, ekstra basınç ve güç uygulamaya gerek duyulmamaktadır. Masaj yaparken konuşmamak, başka bir şeyle ilgilenmemek, sadece yapılan işe odaklı ve konsantre olmak gerekir. Masajı yapan kişinin de masaj yaptıran kişinin de konsantre olması ve dikkati sadece bir yere toplaması masajı başarıya ulaştıran ve verimi iyi almak adına en temel faktörlerden birisidir. Masaja ilk etapta hafif hareketler ile başlanmalı. Masaj dokunuşları omuzlardan başlanmalı, sırta ve bele doğru da ilerlemelidir.

Comments


bottom of page