top of page

Masajın Sağlık Açısından Önemi


Masajın-Sağlık-Açısından-Önemi

Yüzyıllardır insanların rahatlamak, daha zinde olmak, gevşemek ve dinlenmek adına kullandığı masajın önemi günümüzde de daha net anlaşılıyor. Alternatif tıp yöntemlerinin tamamlayıcısı olarakta görülen bu yöntem, teknik uzman, eğitimini almış kişiler aracılığı ile vücudun, bedenin doğru yerlerine, doğru bir şekilde uygulandığında sağlığa çok ciddi faydalarının, yararlarının olduğunu artık tartışma götürmez bir gerçek hakine gelmiştir. Masajın sağlık açısından önemi aslında uzun yıllar öncesinden bu yana bilinmekte. Fakat her geçen yıl geliştirilmesi ve tıp alanından da destek alınması sayesinde artık daha da etkin bir şekilde kullanılabiliyor, uygulanabiliyor.


Hem Fiziksel Hem De Psikolojik Rahatlama


Kaslara ve tendonlara nüfuz ederek yalnızca cildin değil cilt altında da yer alan dokuların rahatlamasını da sağlayan masaj teknikleri, yöntemleri ülkemizde de uzman kişiler tarafından doğru bir şekilde, güvenle uygulanabiliyor. Masaj uygulamasına özellikle de kadınların yoğun bir ilgi göstermesinin en büyük sebebi selülitlerin yok olmasında mucizevi bir katkılarının olmasıdır. Kadınlar adına kurtulmanın çok zor olduğu selülit sorunları düzenli masaj teknikleri, yöntemleri ile giderilebiliyor. Fakat masajın sağlığa katkıları elbet yalnızca bununla sınırlı değil.


Cildin türlü masaj yağları ile teması ve masaj sayesinde yağların cildi derinlemesine olarak etkilemesi cilt kuruluğu, deri altı çatlaklar gibi sorunların oluşmasını da önlüyor. Aynı zamanda ardı ardına uygulanan hareketler kan dolaşımını da hızlandırdığı için bütün iç organların düzenli olarak çalışmasına da katkı sağlıyor. Masajın sağlık açısından önemi düşünüldüğü zaman sadece fiziksel rahatlamanın, gevşemenin değil, psikolojik açıdan da ciddi bir rahatlama yaşandığının da altının muhakkak çizilmesi gerekiyor. Zira bir çok kişi için masaj, terapi anlamını taşımayı sürdürüyor.


Vücudun, bedenin hastalıklara, rahatsızlıklara, bakteri ve mikroplara karşı savunma mekanizmasını güçlendirme özelliği de bulunan masaj uygulaması, bunun yanı sıra toksinlerin ciltten kolaylıkla atılmasını da sağlıyor. Ödemlerin vücutta, bedende dağılması ise masaj uygulamasının en büyük katkıları arasında yer alan bir diğeridir. Masajın sağlık açısından önemi artık tıp bilimi aracılığı ile de kabul görülüyor. Birçok hekim ilaç kullanımına başlamadan öncesinde, hastalarına sorunlu olan bölgeye masaj yaptırmasını da önerebiliyor.

İlaç kullanımına, tüketimine gerek bırakmadan kas ağrıları gibi rahatsızlıklardan kurtulmayı sağlayan masaj yöntemleri, teknikleri dokuların sıkılaşması adına da yarar sağlıyor. Düzenli olarak masaj yaptıran bireylerin kilo vermedikleri halde zamanla daha ince, biçimli bir görünüm almalarının sebebi, cildin toparlanmasını sağlamasıdır. Özellikle doğum sonrasında vücudun çeşitli alanlarında, bölgelerinde sarkmalar ortaya çıkan kadınlar masaj yöntemleri sayesinde sıkılaşabilir, daha biçimli bir vücut görünümüne sahip olabilir ve sarkan derinin de toparlanmasını, sıkılaşmasını sağlayabilir.


1件のコメント


ゲスト
2021年9月27日

Masaj vücudumuza yaptığımız en mükemmel iyiliktir. Yazı çok bilgilendirici.

いいね!
bottom of page