top of page

Masajın Temeli: Dokunmak


Masajın-Temeli-:-Dokunmak

Bedensel temas, bireyler için yemek, içmek ve uygu gibi yaşamsal olan bir gereksinimdir. Her içtenliki dokunma, bedensel ve tinsel açıdan olumlu bir yaklaşım, bir iletişimdir. Dokunma duygusu olmaksızın var olmamız söz konusu olmamaktadır. Bu yönde küçük, önemsiz görülen olumsuz gelişmeler bile, tinsel, bedensel ve düşünsel huzurumuzu kaçırmaya yetebileceği gibi, kalıcı izler de bırakıyor olması olasıdır.


Masaj terapisi, vücuttaki, bedendeki yumuşak dokuların normalleşmesi adına bu dokuların bilimsel bir şekilde manipüle edilmesidir. Sabit veya hareketli olan basınç uygulaması, tutma vücudun hareketi veya vücuda, bedene doğru uygulanan hareketleri içeren manuel tekniklerden oluşur. Masaj terapisi öncelikle eller ile uygulansa da bazen ön kollar ve dirsekler de kullanılabilir. Bu teknikler kas, iskelet, dolaşım, sinir, lenf ve diğer vücut sistemlerini etkiler. Masaj terapisinin temel felsefesi vücudun, bedenin kendisini iyileştirme kabiliyetini destekleyen ve sağlığa kavuşturmayı ya da iyileşmeyi amaçlayan tabiatın iyileştirici gücü görüşünü içine alır, kapsar.


Dokunma eylemi masaj terapisinin temelidir, temel aracıdır. Masaj terapisi uygulanan tekniklerin çeşidi bakımından tarif edilebilse de masaj terapisinde dokunma eylemi sadece mekanik bir yöntem ile kullanılmaz. Ellerin nereye konulacağı ve hareketlerin hangi doğrultuda uygulanacağını tarif eden masaj tekniğinin bir resmine veya diyagramına bakılabilir. Fakat bu resim iyi bir masaj terapisi için önemli olan her şeyi ifade etmeyecektir. Masaj terapisinin bir de ustalık yönü vardır.


Masaj uygulamasında çoğunlukla belirli bir dereceye kadar basınç, baskı ve hareket ile temas uygulandığı için, masaj terapisti her bir birey için uygulayacağı en uygun basıncı saptamak adına duyarlılıkla dokunmalıdır. Örneğin çok fazla basınç uygulamak bedenin gerilemesine sebep olabilirken, çok az basıncın etkisi yeterli olmayabilir. Duyarlı dokunuşlar aynı zamanda, masaj terapistinin elleri vasıtası ile hastanın bedeninde kas gerginliği ve diğer yumuşak doku sorunlarının bulunmuş olduğu bölgelerin yerini saptamak gibi yararlı bilgiler edinmesini sağlar. Dokunma aynı zamanda da bir iletişim biçimi olduğundan hassas dokunuş terapötik ilişkilerde gerekli olan bir unsur olan bakım ve ilgi hissini de gün yüzüne çıkarmaktadır. Uygulamada bir çok masaj terapisti işlerinde birden fazla teknik ya da yöntem kullanabilir. Bunun yanı sıra birkaç yöntemi de birleştirebilir. Etkin masaj terapistleri her kişinin ihtiyaç durumlarını ayrı ayrı meydana çıkarır ve daha sonra bu ihtiyaç durumlarını en iyi karşılayacak tekniklere başvurulur.

1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

👌👌

Like
bottom of page