top of page

Masajın Vücut Üzerindeki Fizyolojik Etkileri


Masajın Vücut Üzerindeki Fizyolojik Etkileri

Masaj genellikle rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Çoğu kişi masajın bizi sakinleştirme, kendimizi iyi hissetme ve kaslarımızdaki gerilimi azaltma gücüne sahip olduğunu bilir - ama bu tam olarak neden olur? Bir masaj uygulandığında vücuttaki her sistemi etkilediğini biliyor muydunuz?


Anatomi ve fizyoloji, organların düzenine ve insan vücudunun nasıl çalıştığına bakar. Bu yazıda, her bir sistemi inceleyeceğiz ve masajın bu organ ve sistemler üzerinde sahip olduğu bazı şaşırtıcı etkileri vurgulayacağız.


Masaj ve Cilt


Deri, vücudun tüm dışını kaplayan ve sinir uçları, sensörler, kılcal damarlar, bezler, yağ ve bağ dokusu ile dolu inanılmaz bir organdır. Derideki sensörler, dokunmayı kaydeder ve gevşemeye yardımcı olmak için beyne sinyaller gönderir. Bu, cildimizde her biri farklı bir dokunma düzeyine duyarlı bir dizi farklı sinir hücresine sahip olduğumuz anlamına gelir.


Bu farklı sinir hücrelerinin her biri uyarıldığında, beyne mutlu ve rahat hissetmemize yardımcı olan endorfin salgılayan sinyaller gönderirler. Hormonlara ek olarak, sinir uçlarımız simüle edildiğinden kılcal damarlar genişler daha fazla kanın akmasına izin verir. İlk olarak, cildin elastikiyetine ve beslenmesine yardımcı olan cilt içindeki hücresel düzeyde bir değişimi hızlandırır.


Yağların kullanıldığı bir masaja katılıyorsanız hem peeling hem de ölü derinin arınması gerçekleşir ve bu da cilt için faydalıdır. Son olarak, sıkma, bastırma ve masaj hareketleriyle yapılan manipülasyon, yağ bezleri adı verilen daha derin bezlerin de uyarılmasına neden olur. Bu bezlerin uyarılması saç köklerine faydalı, kuru saç derisine ve daha sağlıklı ve saçlara yol açabilir.


Masajın Dolaşım Sistemine Etkileri


Vücuda masaj uygulandığında, vücudunuzda dolaşan kan akışını, özellikle de tedavi edilen bölgeye olan kan akışını artırır. Bu da hücreler arasında madde alışverişini teşvik eder, bu da hücrelere taze besinlerin getirilmesine ve atıkları uzaklaştırmaya yardımcı olarak vücudunuzu sağlıklı ve harekete hazır tutar.


Masajın yönü de önemlidir ve tüm eğitimli masaj terapistleri her zaman kalp yönünde ve dolayısıyla doğal kan akışıyla masaj yapar ve aynı zamanda tüm vücut boyunca kan akışına yardımcı olur. Bunun sinir sistemi üzerinde doğrudan etkisi vardır, kan damarlarında genişlemeye neden olur ve sıklıkla kan basıncını düşürür.


Masajın Lenfatik Sistem Üzerine Etkileri


Lenfatik sistem lenf içeren sistemdir; bu, beyaz kan hücrelerini vücutta taşıyan sıvıdır. Beyaz kan hücreleri, vücudun hem bulaşıcı hastalıklara hem de yabancı istilacılara karşı korunmasında rol oynayan bağışıklık sisteminin hücreleridir.


Masaj, lenf akışına yardımcı olur, çünkü lenf sistemi, lenfleri vücutta taşımak için yalnızca vücudun kendi hareketine dayanır. Eğitimli masaj terapistleri, birikmiş toksinlerin atılmasına yardımcı olabilecek ve bağışıklık tepkinizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek lenf sıvısının taşınmasına nazikçe yardımcı olacaktır.


Masaj ve Kaslar


Masaj kaslara uygulandığında mekanik etkilerinin yanı sıra yansıtıcı etkileri de vardır.

  • Mekanik etkiler:

  1. Dokuların daha esnek hale gelmesini sağlayan ısı üretimi.

  2. Dolaşımdaki artış, sıvıların dokulara değişimini iyileştirir.

  3. Masaj, kasları enine ve boyuna uzatır, bu da yara dokusunun, yapışıklıkların ve kasları çevreleyen fasyanın gevşemesine veya parçalanmasına izin verir - bu hem kas onarımında hem de kas gerginliğini serbest bırakmada yardımcı olabilir.

  4. Masaj teknikleriyle kasların manipülasyonu, kasın gerginliğini azaltmaya ve esnekliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Masaj ayrıca ağrıya doğal bir çare olarak, kaslara spazm veya kramp girdiğinde de faydalı olabilir. İnsanların kramp veya ağrı yaşarken içgüdüsel olarak bir bölgeyi ovalaması veya masaj yapması çok yaygındır. Kramp ile uğraşırken masaj ısıtır ve bölgeye kan akışını sağlar, ayrıca germe ve hareket aralığını iyileştirir ve masaj sinir sıkışmasını azaltarak ağrıyı azaltır.

  • Yansıtıcı etkiler:

  1. Bu etkiler vücudumuzdaki reflekslerden kaynaklanır ve kaslarımızı etkilemek ve geliştirmek için otomatik olarak uyarılır.

  2. Masaj duyusal sinyalleri merkezi sinir sistemine ileten reseptörleri uyarır ve bu da kaslardaki gerginliğin azalmasına ve gevşeme hissine neden olur.

  3. Masaj, ağrıyı ve kas gerginliğini azalttığı gösterilen endorfin salınımına neden olur.

  4. Masaj, sempatik sinir sistemindeki aşırı aktiviteyi azaltarak kaslardaki tahriş olmuş reseptörleri azaltmaya yardımcı olabilir.


Masajın İskelet Sistemine Faydaları


Masajın kaslarımız üzerindeki etkileri nedeniyle, bu da kemiklerimiz üzerinde bir darbe etkisi yaratır. Örneğin, kas gerilimi azaldığında, tendonlardaki gerilim serbest kalır ve iskelet çerçevesinin yeniden hizalanmasına yardımcı olabilir. Bunun genel duruş ve hareketlilik üzerinde daha fazla yararlı etkisi olabilir. Dolaşımdaki artış, iskelet hücrelerini, özellikle de vücudunuz büyüdükçe yeni kemik yapımından sorumlu olan osteoblast adı verilen hücreleri besler. Masaj ayrıca tendonlar ve kemik veya bağlar ve kemik arasında oluşabilecek yapışıklıkları da parçalayabilir. Bu özellikle, genellikle düzgün çalışmayı sınırlayan aşırı skar dokusunu parçalarken bir yaralanmadan sonra yardımcı olabilir.


Masaj

Masajın Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkileri


Masajın belki de en göz alıcı faydaları değil, ancak önemli bir tanesi - masajın sindirim sistemi üzerindeki etkileri, tamamen sisteminizi detoksla ilgilidir. Bu, masajın temel faydalarından ve etkilerinden birine geri döner: toksinlerin vücut temizliği. Masajın ana faydalarından biri, kalın bağırsaktan atıkların uzaklaştırılmasını içerir. Nasıl kan damarlar arasında itilebiliyor ve lenf sıvısı vücutta yönlendirilebiliyorsa, bağırsaklar boyunca masaj uygulandığında bu, atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.


Masaj ve Hormonlarınız

Masajın endokrin sistemi içeren ana etkisi stresle ilgili etkilerdir. Bir kişi stresli olduğunda, vücut kortizol ve vazopressin gibi birçok hormonu arttırır. Masajın otonom sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğundan, bunun bu hormon dengesizliğini düzenlemeye yardımcı olduğu ve böylece stresi azalttığı bulunmuştur. Ancak, masajın endorfinlerimizi de etkilemesi nedeniyle bunu doğru bir şekilde ölçmenin çok zor olduğunu belirtmek gerekir.


Endorfinler öfori hissi verebilir, ağrı hissini engelleyebilir ve masaj genellikle endorfin salınımını tetikler, ancak bu salınımın seviyesi kişiden kişiye değişir. Bu, her masaj deneyiminin kişiye özel olduğu anlamına gelir, ancak genellikle ruh halimizi iyileştirmede ve ne derece olursa olsun stres seviyemizi azaltmada her zaman güçlü bir etkiye sahip olabilir.


Masajın Nörolojik Sistem Üzerindeki Etkisi

Basitçe söylemek gerekirse, sinir sistemi masajların vücudun bir bölümünden diğerine hızlı bir şekilde iletilmesiyle ilgilenir. Beyin, omurilik ve periferik sinir sisteminden oluşan merkezi sinir sistemi ile sempatik ve parasempatik sistemleri içeren otonom sinir sisteminden oluşur. Otonom sinir sistemi, iç organlar gibi gönüllü olarak kontrol edemediğimiz tüm vücut yapılarını kontrol eder.


Masajın tipik olarak sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve dengeleyici bir etkisi vardır. Masaj uygulandığında sinirler ve duyu reseptörleri uyarılır ve sinir yolları boyunca omurilik yoluyla beyne mesajlar gönderilir. Parasempatik sistem daha sonra kalp atış hızını azaltmak, kan basıncını düşürmek ve ter miktarını azaltmak gibi vücut aktivitelerini yavaşlatır.

Comments


bottom of page