top of page

Masajın Zararları ve Faydaları


Masajın-Zararları-ve-Faydaları

Masaj amacı itibari ile vücuttaki dokuların ve kasların daha doğru çalışması, oksijen iletiminin sağlanması, psikolojik rahatlama sağlaması ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücutta oluşan ağrılardan kurtulmak adına da masaj katkı da bulunabilir. Önce masajın faydaları ile başlayalım..


Masaj en kolay etkileri ile ağrılarımızı dindirme yöntemidir. Baş ağrısına birebir iyi gelmektedir. Masaj eklem ağrılarına iyi gelir ve vücudu da rahatlatır. Eğer masaj terapisinden hemen önce sıcak su ile hafif bir duş alırsanız masaj uygulamasının olumlu etkisi artacaktır. Masaj terapisinin stres yaşayan kişilere olumlu etkileri de bilinmektedir. Yorgunluk, uykusuzluk, mide bulantıları gibi rahatsızlıklara tedavi edici ve önleyicidir.


Sindirim sisteminin iyi, doğru çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemine olumlu bir etki sağlar. Tansiyon sorunu yaşayan kişiler için önemli yarar sağladığı da tespit edilmiştir. Kan dolaşımına yararlı olması sebebiyle bütün vücutta organların doğru çalışmasına katkı da bulunur. Regl sancılarına çok iyi gelir. Bu sebeplerle özellikle Avrupa da kişilerin yıllık bütçelerinden belli bir miktarı masaj seansına ayırdığı ve yılda otalama 4 defa profesyonel masaj uygulattırdığı biliniyor.

Bunun yanı sıra Avrupa da işyerlerinde masaj koltukları da oldukça yaygın. Bizde çoğunlukla AVM’lerde görülen masaj koltuklarını verimliliği artırdığı gerekçesi ile işyerinde bulundurmaya başlayan avrupalılar masaj terapisinin tedavi edici ve önleyici özelliklerine inanıyorlar.


Kendi Kendimize Masaj Yapabilir Miyiz?


Kendi kendimize de masaj uygulayabilmemiz mümkün. Baş ve boyun kısmına uygulayabileceğimiz masaj terapilerin yanı sıra ayaklarımıza masaj uygulayabiliriz. Ayak masajı bütün vücuda tesir etmesi sebebiyle oldukça önemlidir. Ayaklarda toplanmış olan sinirlerin her biri vücudumuzun belli bir noktasına tedavi edici mesajlar da yollar. Peki kendi kendimize nasıl masaj uygularız?Pilates topunuz varsa (yoksa futbol ya da basketbol topu da olur) dairesel ve düzlemsel hareketler ile sırtınıza kolaylıkla masaj uygulayabilirsiniz. Baş parmaklarınız ağırlıklı olmak üzere ayaklarınıza masaj uygulayabilirsiniz. Bacaklarınıza, kollarınıza ve boynunuza masaj uygulayabilirsiniz.


Bu yöntem ile kendi kendinize bazı ağrılardan kurtulmanız mümkün olurken aynı zamanda masaj terapisinin hangi adımlarının vücuda nasıl etkiler sunduğunu öğrenmenize de yararlı olacaktır. Temel de olsa zarar vermeden masaj uygulamayı öğrenmek evde eşinizin çekmiş olduğu bir ağrıda ona büyük bir jest olacaktır. Masaj uygularken bir diğer uyulması gereken kural ise cildinizi tahriş etmemeniz adına masaj yağı kullanmaktır. Masaj yağı aynı zamanda cildinizi de toparlayacaktır.


Peki Zararları Neler?


Masaj terapisinin faydaları yukarıda saydıklarımız ile bitmese de zararları da var. Fakat temel manada buna masaj terapisinin zararı demek doğru değildir. Masaj terapisinden ziyade masajı uygulayan ya da masaj uyguladığını iddia edilen eller aracılığı ile verilen zararlar dersek daha doğru ifade etmiş oluruz. Gerçek bir örnekte, şiddetli boyun ağrısı çeken bir şahıs yanındaki arkadaşlarından kendisine masaj uygulamalarını istiyor.


Arkadaşları ise bu isteği kırmayarak o kişiye masaj uyguluyorlar. Örnek kişi daha sonra doktora kontrole gittiğinde boyun fıtığı olduğunu fakat fıtık oluşan alanlarda başkaca hasarların ortaya çıktığını söylüyor. Tabii ki bunun sebebi ilgilinin arkadaşlarının uyguladığı masaj. Örnek kişi yıllardır boyun fıtığı ve şiddetli ağrılara sahip oluyor.


Örnekte de olduğu gibi uzman olmayan kişiler tarafından bel ve boyun gibi hassas kısımlarda uygulanan masaj tedavisi zor ciddi problemleri beraberinde getirebiliyor. Dokulara ve kaslara ağır hasarlar da verebilir. Çünkü bilmeyen kişler vücudunuzda güç denemesi de yapabilirler. Bu da telafisi güç sonuçları beraberinde getirebilir. Bunların haricinde doktorunuza danışmadan herhangi bir masaj uygulaması yaptırmamalısınız.

bottom of page