top of page

Masajınızdan Sonra Neden Esneme Yapmalısınız?


Masajınızdan Sonra Neden Esneme Yapmalısınız?

Derin masaj ve egzersiz, kasları benzer şekillerde etkileyebilir. Masaj, kan akışını ve dolaşımını artırır ve güçlü hareketin yaptığı gibi dokularda sürtünme yaratabilir. Masaj sırasında dokular ve kaslar birbirinden çekilir, bu da tedaviden sonra hissedebileceğiniz gevşeme hissini yaratır.


Tedaviden sonra germe, eklemleri hareketli tutabilir, kas ve dokulardaki gevşekliği koruyabilir ve esnekliği artırabilir. Aynı zamanda esneme toleransınızı da artıracaktır – herhangi bir esnemeyi ne kadar çok yaparsanız, zamanla o kadar kolay hale gelir. Akıllı masaj terapistleri ayrıca tedavi sırasında vücut mekaniğini optimize etmek ve kendi yaralanma, zorlanma ve ağrı risklerini azaltmak için masaj yapmadan önce ve sonra esneme hareketleri yaparlar.


Evde Basit Masaj Sonrası Esneme


Rutininiz vücudunuzun sınırlamalarına, masaj terapistinizin yönergelerine ve kendi hedeflerinize bağlı olarak değişecektir. Hareketleri yavaş tutun, sabit bir nefes alma düzeni sağlayın ve daha fazla rahatlık için herhangi bir esnemeyi değiştirmekten çekinmeyin.


Ayakta kol çekme + bükme: Omurga hizası iyi olacak şekilde ayakta durun (kalçalar dizler rahat, kuyruk kemiği gevşek, omuzlar kalçaların üzerinde ve kulaklar omuzların üzerinde). Kollarınızı yukarıya doğru uzatın ve sırayla her iki elin parmak uçlarına daha da yükseğe ulaşın. Kollarınızı başınızın üzerinde gergin tutarak, yanlara doğru eğin. Kaburgalarınızdaki ve eğik kaslarınızdaki gerginliği hissetmelisiniz. Bu gerginliği derinleştirmek için, sola doğru eğilirken sağ bileğinizi kavrayın ve çekin ve sağa doğru eğilirken sol kolunuzu çekin.


Öne doğru katlama: Omuzlarınızı ve kollarınızı gevşek tutarak belinizi yavaşça bükün. Ayak parmaklarınıza veya zemine dokunmak için baskı uygulamak yerine, üst bedeninizin yerinde sallanmasına izin verin ve yerçekiminin omurganızı sıkıştırmak için çalışmasına izin verin. Gerginliğin serbest kalmasına yardımcı olmak için bir yandan diğer yana yavaşça sallayabilirsiniz. Ayakta durmaya döndüğünüzde, bunu çok yavaş yapın ve dizlerinizi bükün.


Diz tutuşu: Sırt üstü yatarken bir dizinizi göğsünüze getirin ve kenetlenmiş ellerle yerinde tutun. 30-60 saniye sonra dizlerinizi değiştirin. Bu tek başına birçok insan için önemli bir gerginliktir; derinleştirmek için dizinizi avuç içlerinize bastırarak direnç oluşturabilirsiniz. Diğer varyasyonlar için dizinizi vücudunuzdan uzağa yana doğru çekin veya diğer bacağınızın üzerinden geçirin.


Kedi pozisyonu: Dört ayak üzerinde, bir masa oluşturuyormuş gibi sırtınızın yere paralel olduğundan emin olun. Nefes alırken sırtınızı yere doğru eğin, kuyruk kemiğinizi ve alnınızı gökyüzüne doğru uzatın. Nefes verin ve omurganızı bükün, burnunuzu dizlerinize doğru katlayın. Avuç içlerinizi ve dizlerinizi tüm süre boyunca yerde tutun ve nefesinizi kılavuz olarak kullanarak tekrarlayın.


Masaj terapistinizin önerilerini, mevcut ağrıyı veya yaşadığınız yaralanmayı ve esnetmeyi nerede yapacağınızı dikkate alarak rutininizi ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre şekillendirin.


Masaj

Germe Egzersizleri İçin Önlemler


Kendinizi asla rahat olandan daha yüksek bir hareket seviyesine itmeyin. Hareket aralığınız zamanla doğal olarak artacak ve bu süreci aceleye getirerek vücudunuza herhangi bir iyilik yapmayacaksınız. Bir şey ağrıya neden oluyorsa, o belirli gerdirmeyi denemeyi bırakmak ve masaj terapistinizden daha fazla ipucu istemek en iyisidir.

Bu uzantılar en iyi masaj terapisi ile kullanılır. Herhangi bir esneme bir şekilde sizin için faydalı olsa da, en iyisini elde etmek ve her yerde daha iyi hissetmeye başlamak için bunları üstyapı tedavisi ile birleştirin.

Comments


bottom of page