top of page

Masajla Kilo Verilebilir Mi?


Masajla-Kilo-Verilebilir-Mi-?

Kilo verme genellikle acı dolu ve zor bir süreç gibi görülüyor fakat işin içerisine masaj girdiği zaman, bu terim tamamen kişisel bakıma ve yaşam kalitesine dönüşebiliyor. Masaj terapileri kilo verme sürecini, bireylerin bağlı kalabileceği, pozitif bir şeye gönüştürüyor. Bunun yanı sıra masaj terapisi, beslenme odaklı olmayan harika bir ödül sistemi olarakta kullanılabilir.


Masaj terapisinin kilo verme sürecine olan en önemli etkisi egzersizi basitleştirmesi diyebiliriz. Eğer hareket etme konusunda sıkıntınız var ise, kilo verme süreci pek de kolay olmayacaktır. Masaj terapileri kasları uyarır, kas gerginliklerini giderir ve kas ağrılarının da oluşumunu önler, engeller. Yani masaj terapileri hem iyi hissetmenizi sağlar hem de egzersizlerinizi çok daha keyifli ve daha acısız bir hale getirir.


Bir çok uzmana göre masaj terapisi yaşam kalitesini arttırıyor. Yaşam kalitenin artması dai, bireylerin beslenme ve hareket ile ilgili seçimlerinde de daha doğru kararlar olmasına neden oluyor. Masaj uygulamasının kilo verme üzerinde direkt olarak etkilerinin olduğuna dair bilimsel bir veri bulunmasa da, masaj terapisinin stres üstünde olumlu etkilerinin olduğuna dair araştırmalar da var. Hepimizin bildiği üzere kilo almanın en büyük nedenlerinden birisi de stres. Masaj terapilerinin diğer bir olumlu etkileri de insanların ağrı kesici ilaçları kullanmasını azaltması. Bu ilaçlar da kilo almaya neden olan diğer faktörler arasındadır.

Kilo verme sürecini basitleştirmesinin yanında, uzmanlara göre bireylerin fiziksel görünüşünü geliştirmeye katkı da bulunur belli masaj teknikleri de bulunuyor. Bunlardan birisi ödemi ve şişkinlikleri azaltmaya katkı da bulunan lenf drenaj masajı. Eğer vücudunuzun su tuttuğunu düşünüyorsanız lenf drenaj masaj terapisi, vücudunuzdaki fazla suyu atmanıza ve daha da az şişkin hissetmenize yardımcı olacak harıka bir araç olabilir. Masaj terapisinin etkileri üstüne yapılan çalışmalar sınırlı olsa da, 2014’te yapılan bir çalışma masaj terapisinin selüliti azaltmadığı ama 14 hafta boyunca hafta da bir masaj yaptıran kadınların kalça kısmında azalma olduğu gözlemlenmiştir.Fiziksel etkilerinin yanında araştırmalar kadınların stres düzeyleri düşmesi ile yaşam kalitelerinin arttığını da not ettiler. Fiziğinizi düzeltebilecek diğer bir teknik ise duruş dengelemedir. Ne kadar zayıf bir insan olursanız olun, eğer omur kısımlarınız düşük ise vücudunuz şekle girmekte zorlanacaktır.


Bir masaj terapisti uygulamaları ile sırtınızı dengeleyebilir ve hatta boynunuzu da uzatabilir. Bu masaj tekniği ile üçgen bir üst vücuda ve düzgün bir boyuna da sahip olabilirsiniz. Benzer bir şekilde eğer alt beliniz fazla kavisli ise, alt göbeğiniz öne çıkacaktır ve bu tip bir vücut yapısına mekik çekmek dahi kurtaramaz.


Duruş tekniklerini içeren bir masaj ile leğen kemiğindeki eğikliği giderebilir ve daha düz görünen bir karına sahip olabilirsiniz. Sonuç olarak masaj terapisinin direkt olarak kilo verme gibi bir etkisi yoktur. Fakat uzmanlar bir kişisel antrenör edinmenizi, doğru beslenmenizi ve bunları düzenli bir masaj terapileri ile desteklemenizi öneriyorlar. Masaj terapisine gittiğinizde kendinizi gergin hissetmeyin.


Terapistinize, amacınızı ve bu amaca ulaşmak için neler yaptığınızı anlatın. Bu amaç ağrı azaltmadan, esneklik kazanmaya ya da duruş geliştirmeye kadar her şey olabilir. Masaj terapilerinizde kontrolün sizde olduğunu da unutmayın. Eğer bir tekniği severseniz bunu söylemekten de kaçınmayın, çekinmeyin. Masaj koltuğunda öylece uzanmak sizi tek basına amaçlarınıza ulaştırmayacaktır ama egzersiz ve diyet ile birleştiği vakit sizi bu amaçlarınıza yaklaştıracaktır.


Comments


bottom of page