top of page

Masajla Ödem Tedavisi


Masajla Ödem Tedavisi

Ödem, aşırı sıvı tutulmasının bir sonucu olarak vücut dokularının şiştiği ve ağrılı hale geldiği bir durumu tanımlar. Durum oldukça yaygındır ve en sık hamile kadınların veya yaşlıların bacaklarında ve ayaklarında görülür. Egzersiz ve uygun masajla birlikte ilaç tedavisi, ağrıyı hafifletmeye ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Ödem genellikle altta yatan başka bir sorunun bir sonucu olarak ortaya çıkar.


Vücudun hemen hemen her yerindeki herkesi etkileyebilir, ancak şişmiş bacaklar ve ayaklar en sık bildirilenlerdir. Altta yatan nedenler kişiden kişiye değişir. Genellikle yaşamı tehdit etmez, ancak bazı durumlarda ödem daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, herhangi bir ödem tedavisine başlamadan önce her zaman pratisyen hekiminizden tavsiye almalısınız.


Masaj Sıvı Tutulmasına Nasıl Yardımcı Olur?


Özellikle bacaklarda ve ayaklarda sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olduğuna inanılan çeşitli özel masaj teknikleri vardır. Ödemin altında yatan neden, hangi masaj stilinin sizin için en iyi sonucu vereceğini belirlemede önemli bir faktördür.

  • Lenfatik Drenaj Masajı

Ödemde ağrıya ve şişmeye neden olan sıvı tutulması tipi ile başa çıkmak için muhtemelen en çok önerilen masaj tarzı lenfatik drenaj masajıdır. Nitelikli bir lenfatik drenaj terapisti, lenf düğümlerini tekrar harekete geçirmek, tıkanıklıkları gidermek ve fazla kalan sıvıların boşaltılmasını teşvik etmek için lenf düğümlerinin etrafına hafif vuruşlar kullanır.

  • Selülit Önleyici Masaj

Ödem genellikle aşırı kilolu veya klinik olarak obez olan kişilerde bulunur. Selülit önleyici veya zayıflama masaj teknikleri, vücudun lenfatik sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamak için ancak farklı alanları hedefleyerek özel olarak tasarlanmış hareketler uygular.


Bu tür tedavi, lenfatik drenaj için kullanılandan önemli ölçüde daha sıkı bir stil kullanır. Bir selülit önleyici masaj terapisti, doğrudan lenf düğümleri etrafında çalışmak yerine, cildin hemen altında biriken selülit gibi vücutta aşırı sıvı tutulmasına da katkıda bulunabilecek diğer tıkanıklıklara odaklanacaktır.


Evde Masaj

  • Hamilelik Masajı

Hamilelik boyunca, bir kadının vücudu, bazıları lenfatik drenaj sisteminin etkinliğini etkileyebilecek bir dizi hormonal dalgalanmaya maruz kalır. Bu, daha az egzersiz yapamamak gibi yaşam tarzındaki çeşitli doğal değişikliklerle birlikte, birçok hamile kadının muzdarip olduğu kötü şöhretli ayak şişmesine neden olabilir. İlk üç aylık döneminizden sonra hamilelik masajı almak güvenlidir. Özel olarak eğitilmiş terapistler, hamilelik sırasında sıklıkla yaşanan ağrıları ve şişlikleri hafifletmek için hareket kabiliyetinizin azalmasıyla uyumlu, nazik ve uygun prosedürler kullanır.


Bacaklarda veya ayaklarda ödem tedavisi, tam fayda hissedilmeden ve görülmeden önce genellikle bir saatlik birkaç tedaviyi gerektirir. Bununla birlikte, birçok kişi, yalnızca bir veya iki seanstan sonra hareketlilikte iyileşmeler ve ağrının anında hafiflediğini bildirmektedir.


Ödem Türleri


Birkaç tür ödem vardır, ancak en yaygın olanları genellikle alt uzuvları etkileyen periferik ve pedal ödemleridir. Bunlar baldırlarda, ayak bileklerinde veya ayaklarda şişmeye neden olan formlardır. Ödemin neden olduğu iki ana tip şişme vardır. Bazı kişilerde, şişmiş bölgeye parmak ucuyla bastırılırsa, birkaç saniye sonra bile ciltte bir çentik görünür kalır. Bu çukur ödem olarak bilinir. Diğerlerinde, cildin preslendikten sonra hızla önceki konumuna döndüğü, çukurlaşmayan ödem vardır. Doktorunuz, en iyi tedavi yöntemini reçete etmeden önce sahip olduğunuz şişliği kontrol edecektir.

bottom of page