top of page

Medikal Masaj ve Spa Masajı: Fark Nedir?


Medikal Masaj ve Spa Masajı: Fark Nedir?

Masaj iki farklı ama aynı derecede önemli bölüme ayrılır: tıbbi masaj ve spa masajı. Masaj, bireylerin gerginliği gidermek için akın ettiği oldukça popüler bir sektördür. Çoğu kişinin bilmediği şey, masajın tıbbi düzeyde de birçok fayda sağladığıdır. Spa masajı stresi ve gerilimi azaltmayı amaçlarken, medikal masaj belli bir sonuca ulaşmak için belli bir bölgeye uygulanır. Medikal masaj ve spa masajı arasında üç ana fark vardır.


Medikal Masaj ve Spa Masajı Arasındaki Fark


Medikal masaj ve spa masajı arasındaki üç ana fark şunlardır :

  • Deneyim ve Eğitim

Standart masaj eğitimi, bir spa merkezinde masaj yapmaya başlamak için yeterli bir deneyim olan yaklaşık 500 saatlik bir eğitimden oluşur. Yeni masaj terapistleri daha fazla pratik kazanıyor, becerilerini geliştiriyor ve bunu yaparken para kazanmaya başlıyor. Gerekli eğitim saatlerini tamamladıktan sonra spa sektöründe iş bulmak oldukça basittir. Aralıklarını tıbbi masaj branşına genişletmeyi seçenlerin, bir dizi hareket, yaşam tarzı, fonksiyonel ağrı, patoloji ve kinesiyoloji hakkında bilgi edinmek için ileri eğitimlere katılmaları gerekmektedir. Tıbbi masaj terapistinin bu alanda çalışmak ve başarılı olmak için gerekli bilgiye sahip olduğundan emin olmak için değerlendirmeler gereklidir.

  • Etik

Bir tıbbi masaj terapisti olarak kabul edilmesi gereken etiğin birçok farklı yönü vardır. Bir masaj terapisti olarak bireysel kapsamınızı ve birlikte çalıştığınız sağlık profesyonellerinin vizyonlarını ve eğitimlerini bilmek önemlidir. Tıbbi masaj, müşterinin en iyi sonucu almasını sağlamak için genellikle ekip tabanlı bir ortamda uygulanır.

Fiziksel ve mesleki terapistler, psikologlar, akupunktur uzmanları ve ortopedi uzmanları, medikal masaj terapistinin bir tedavi süreci boyunca ilgileneceği profesyonellerden sadece birkaçıdır. Bu anlamda, hasta için en iyi sonucu elde etmek için doğru tıp uzmanının görevlendirildiğinden emin olmak için sevkler önemlidir. Tıbbi masaj teknisyeni ve sunulan terapilerle ilgili bilgiler, müşterinin tıbbi kaydının bir parçası haline gelir. Spa masaj terapistleri de etik kurallara uyar, ancak tek kayıt bir randevu kaydıdır. Hastanın spa tesisi dışındaki geçmişine yansımaz.


Masöz

  • Neden Uygulandığı

Tıbbi masaj terapistleri ve spa masajı terapistleri, masajları uygular, ancak farklı amaçlar için. Tıbbi masaj terapistleri, müşteri için daha iyi bir işlev elde etmeyi amaçlar. En iyi sonucun elde edilmesini sağlamak için bir masaj şeklini diğerine uygularlar. Masaj tedavisinin sonuçları ölçülebilir ve müşteri için daha iyi bir genel işlev elde etmek için birden fazla seans ayarlanır. Spa masaj terapistleri müşteri memnuniyetine odaklanır. Müşterinin rahat, kaygısız ve ihtiyaçlarını karşılanmış hissetmesini isterler. Masaj seanslarını lüks bir deneyim haline getirmeyi hedefler ve durumun böyle olmasını sağlamak için genellikle aromaterapi, müzik ve yumuşak örtüler kullanır.


Medikal masaj ve spa masajı arasında başka farklılıklar olsa da, yukarıdaki üç tanesi en belirgin olanıdır. Tıbbi bir masaj bir tıbbi tedavi şeklidir ve bir spa masajı bir hoşgörü ve stres atma şeklidir. Her ikisi de önemlidir ve müşteri için farklı faydalar sunar.

Comments


bottom of page