top of page

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ile Masaj Terapisi ile Mücadele


Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ile Masaj Terapisi ile Mücadele

Mevsimsel duygudurum bozukluğunun kesin nedeni tıp topluluğu tarafından tam olarak anlaşılmamıştır, ancak genellikle daha kısa sonbahar ve kış günlerinde güneş ışığına daha az maruz kalma ile bağlantılıdır. Mevsimsel değişimin önemli ölçüde daha az gün ışığına neden olduğu ülkelerde özellikle yaygındır.


Mevsimsel duygudurum bozukluğunun nedeni için birincil teori, güneş ışığı eksikliğinin beynin hipotalamus adı verilen bir bölümünün düzgün çalışmasını engelleyebileceğidir. Aktif olmayan bir hipotalamus, insan vücudundaki melatonin üretimini etkileyebilir.


Melatonin sizi uykulu hissettiren bir hormondur. Mevsimsel duygudurum bozukluğu yaşayan kişilerde, vücut onu normal seviyelerden daha yüksek üretebilir. Serotonin üretimi de etkilenebilir. Serotonin, ruh haliniz, iştahınız ve uyku döngünüz üzerinde önemli bir etkisi olan bir hormondur. Kış aylarında güneş ışığına maruz kalmamak, depresyon duygularıyla güçlü bir şekilde bağlantılı olan serotonin seviyelerinin düşmesine neden olabilir.


Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Belirtileri


Mevsimsel duygudurum bozukluğu belirtileri şunları içerebilir:

  • Kalıcı bir düşük ruh hali,

  • Normal günlük aktivitelerde zevk veya ilgi kaybı,

  • Sinirlilik,

  • Umutsuzluk, suçluluk ve değersizlik duyguları,

  • Gün boyunca uyuşukluk (enerji eksikliği) ve uykulu hissetmek,

  • Normalden daha uzun süre uyumak ve sabahları kalkmak,

  • Karbonhidratları özlemek ve kilo almak.

Bazı insanlar için bu semptomlar çok şiddetli olabilir ve günlük aktiviteleri üzerinde önemli bir etkisi olabilir.


Masaj

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu Tedavisi Olarak Masaj Terapisi


Masaj terapisinin ruh halini iyileştirme ve enerji seviyelerini yükseltme konusunda kanıtlanmış bir kaydı vardır. Mevsimsel duygudurum bozukluğu semptomlarının üstesinden gelmek isteyen hastalar, masaj terapisini sağlık bakım rutinlerine entegre ederek rahatlama bulabilirler. Daha kısa günler ve daha soğuk havalar, birçok kişiyi depresif ve uyuşuk hissettirebilir. Mevsimsel değişikliklerin insanlarda ruh halini nasıl etkilediğine dair araştırmalar, düzenli masajların ruh halini iyileştirdiğini ve sirkadiyen ritimleri sıfırlayarak daha iyi uyku ve daha fazla enerjiye yol açtığını göstermektedir.


Vücudun çeşitli yerlerinde işlevleri olan bir nörotransmitter olan serotonin, ruh halini, iştahı, uykuyu, hafızayı ve öğrenmeyi düzenlemek için çalışır. Masaj terapisinin, özellikle sirkadiyen ritimlere veya vücut saatine yardımcı olarak uykuyu iyileştirdiği de bulmuştur.


Mevsimsel duygudurum bozukluğu ile ilgili en önemli sorunlardan biri depresif bir bozukluk olmasıdır. Sonuç olarak, kış aylarında güneş ışığının azaldığı zamanlarda yeterli serotonin ve dopamin üretimi alamıyoruz. Masaj terapisi, vücudun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olarak stresi azaltır ve vücudunuzun serotonin ve dopamin üretimini artırmasını sağlar. Bu nedenle esenlik duyguları artar ve umarız ki bu, mevsimsel duygudurum bozukluğu veya kış etkilerinin azalmasına yardımcı olur.


Kişisel sağlık ve esenlik rutininize masaj terapisi uygulamaları eklemek birçok düzeyde son derece faydalı olabilir. Bu karanlık ve soğuk kış aylarında 1 veya 2 ayda bir masaj yaptırmak sizin için gerçekten faydalı olabilir. 30, 45 veya 60 dakikalık tedaviler arasında değişebilir.Comments


bottom of page