top of page

Mide Masajı Neden Sağlıklıdır?


Mide Masajı Neden Sağlıklıdır?

Birçok müşteri, bir tedavi rezervasyonu yaparken tercih ettikleri odak alanlarından biri olarak mideyi seçer. Bir mide masajı, herhangi bir gevşeme terapisine mükemmel bir yatıştırıcı son sunar, ancak aynı zamanda sindirim sağlığınıza önemli faydalar sağlayabilir. Aslında kabızlık için bir masaj hem zihninizi hem de bağırsaklarınızı istenmeyen kalıntılardan temizlemeye yardımcı olabilir.


Mide Masajı Nasıl Yapılır?


Mide masajı için uygulanan teknikler oldukça basittir. Biraz pratikle evde kendiniz bile yapabilirsiniz. Karın masajları, göğüs kafesi ve mide organının hemen altında bulunan bağırsaklarınızın bulunduğu bölgeye yapılır. Bu nedenle, tekniğe sıklıkla alt karın veya kolon masajı da denir.


Terapistiniz, genellikle masajınızın son aşamasında, yüz üstü yatarken mide masajınızı yapacaktır. Uygulanan basınç hafif ila orta düzeydedir, çünkü bu, gövdenizin tam merkezinde harika bir şekilde sıcak, yatıştırıcı, sürekli bir vuruş oluşturur. Tipik bir prosedür şöyle bir şeye gider:

  • Her ​​iki el de avuç içi düz ve karnınızın ortasına bakacak şekilde yerleştirilir.

  • Ardından her bir el dairesel hareketlerle yavaş ve sakin bir şekilde göbek deliğinizin etrafında birbiri ardına hareket ettirilir.

  • Mide masajının yönü, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan geçtiği aynı yolu izleyerek her zaman saat yönündedir.

  • Yavaş yavaş, terapistiniz vuruşların yarıçapını genişletecek, böylece hafif basınç çemberi dışarı doğru, midenizin kenarlarına doğru hareket edecektir.

  • Terapistiniz kalın bağırsağınıza doğru hareket ederken, basınç avuç içi düzlüklerinden masözünüzün parmaklarının yumuşak uçlarına aktarılabilir. Bu, masözünüzün kalın bağırsak kaslarına daha odaklı bir basınç uygulamasına olanak tanır.

  • Tüm prosedür genellikle 5 ila 10 dakika sürer ve rahatlatıcı bir tam vücut masajı seansını tamamlamanın en keyifli yollarından biridir.


Evde Masaj

Mide Masajının Sağlık Yararları


Karın masajının, kabızlığı veya aşırı gazı ve şişkinliği azaltmak gibi sindirim sağlığı yararları da getirebileceğine inanılmaktadır. Selülit karşıtı zayıflama masajında ​​kullanılanlar gibi belirli uzman mide masajı teknikleri de kilo vermenize yardımcı olabilir.


Mide masajı, bağırsak duvarlarınızdaki kasları hedeflemeye odaklanır. Bağırsaklarınız, iki ana bölümden oluşan uzun kaslı tüplerden oluşan bir ağdır: ince ve kalın bağırsak. Karnınızın hemen altında başlarlar ve pelvisinize kadar uzanırlar. Mideniz, aldığı yiyecekleri daha akışkan bir sıvı forma sokar ve ardından ince bağırsağınıza pompalar. Her gün ortalama olarak yaklaşık 10 litre sıvı gıda ince bağırsağınıza iletilir.


Karaciğeriniz ve pankreasınız tarafından üretilen enzimlerin yardımıyla, ince bağırsaklarınız yiyeceklerdeki besinleri kan dolaşımınıza sindirir. Masaj terapisinin tüm vücuttaki kan akış hızını arttırdığı iyi bilinmektedir. Bağırsak bölgesine masaj yapmak bu nedenle bu enzimlerin iletilme verimliliğini ve ayrıca yiyeceklerden alınan iyi besinlerin vücudun diğer bölgelerine taşınma hızını artırabilir.


İşlenmiş gıda sıvısı kalın bağırsağınıza ulaştığında esas olarak lif, atık, tuz ve su içerir. Bu aşamada su ve tuz vücudunuz tarafından emilir ve geride daha kalın bir madde bırakır. Ağırlıklı olarak atık ürünler içeren bu kalıntının vücudunuzdan geçmesi zorlaşabilir. Karın masajında ​​kullanılan dairesel saat yönünde hareketler, bağırsak duvarlarındaki kasları gevşetmeyi ve atıkların gitmesi gereken yönü izlemeyi amaçlar.


Buradaki fikir, kasları gevşeterek ve akışı teşvik ederek bağırsaktaki yolculuğa yardımcı olmaktır. Bu sayede atıkların sıkışması ve kabızlık gibi sorunlara yol açma riski azalır.

Son olarak, zihninizi rahatlatan ve sakinleştiren herhangi bir tedavinin ruh halinize ve zihinsel sağlığınıza da faydalı olabileceğini hatırlamakta fayda var. Doğaları gereği mide masajları yumuşak ve sakindir ve bu nedenle masaj terapisinin özellikle rahatlatıcı bir yönünü de sunar.

bottom of page