top of page

Migren Ağrılarınızı Giderecek 4 Masaj Tekniği


Migren-Ağrılarınızı-Giderecek-4-Masaj-Tekniği

Yorgun argın bir şekilde eve döndüğümüzde omuzlarımızın ovulduğu anne masajından, popülaritesi yüksek olan İsveç masajına, bebeklere yapılanından, bardak çekerek yapılanına kadar üstelik, masajın her türlüsü rahatlatıyor, gevşetiyor, yaşam kalitesini arttırıp, daha dinç ve sağlıklı olmayı sağlıyor. Bugünkü içeriğimizden de öğreniyoruz ki, bazen şifa dahi veriyor bu ovma sanatı.


Üstelik migren gibi kişinin hayatını zindan eden hastalıklara, rahatsızlıklara karşı bile. Migren, o kadar sık karşılaşılan bir rahatsızlık ki, Türkiye’de bireylerin %45’i son bir yıl içerisinde baş ağrısı sebebi ile doktora başvuruyor, bu baş ağrılarının ise %90’ı da migren kaynaklı yaşanıyor. Işığa çok hassas bir hale geliyorsunuz, şiddetli bir şekilde başınız zonkluyor, iş bulantıya ve kusmaya kadar gelebiliyor. Hatta en az 4 saat sürebiliyor bu migren atakları, 3 güne kadar da varabiliyor. Üstelik kadınlara erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülüyor.


Migren Ataklarından Korunmak İçin Neler Yapabiliriz? Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Migren, beklenmedik nedenlerden vurabiliyor. Hava kirliliği ve sürekli gürültü gibi şehir yaşantısının olmazsa olmazları da tetikleyebiliyor örneğin. Parlak ve titreyen ışık, yükseklik farklılıkları, uçak yolculukları da bir başka neden. Açlık, çok ya da az uyuma, öğün atlama, uyku düzenindeki bozukluklar, regl dönemi gibi hormonal farklılıklar, bu değişikliklerin can çektirmiş olduğu çikolata da migrenin nedenlerinden.


Bunun yanı sıra parfüm kokusu ve kırmızı şarap da bu listede yer alan ilginç faktörlerden. Kent hayatında bunların hepsinden uzak durmak imkansız, fakat öğün atlama, çikolata, kırmızı şarap gibi nedenlerde en aza indirilebilir elbette. Bütün dikkatinize rağmen ağrılar devam etmeye, vurmaya başlarsa da bir takım masaj yöntemleri mevcut. İşte o etkili olabilecek masaj yöntemleri…Boyun Masajı


Boynunuzun arka kısmına yaptıracağınız dairesel masaj uygulaması baş ağrılarınızı dindirebilir. Bu masajı parmaklarınızı boynunuzun arka kısmındaki kas boşluklarına nazikçe bastırarak, kafatasınızın arka altında sol ve sağında bulunan iki çıkıntının üstüne yoğunlaşarak da uygulayabilirsiniz.


Kulak Üstü Masajı


İkinci masaj yöntemi ise kulağınızın üst/ön tarafına parmakları hafif bir şekilde bastırmak. Bu yöntem, ağrıları gözlerin dış üst köşelerinde yoğunlaşan kişiler için oldukça faydalıdır. Bu masaj uygulamasında dairesel hareketi değil, parmaklarınızı yukarı ve aşağı oynatmayı tercih etmelisiniz. Boşta kalan baş parmaklarınız İle kafanın üst kısmına dairesel masaj uygulayarak etkiyi daha da arttırabilirsiniz.


Göz Çevresi Masajı


Migren ağrılarının merkezi zaman zaman göz çevresinde bulunan sinüs boşlukları da olabilir. Ağrı merkezi olarak burayı hissediyorsanız, parmaklarınızı burnunuzun gözleriniz ile birleştiği üst tarafından kaşlarınıza doğru kaydırın. Bunun ardından aynı dairesel yönü tercih ederek göz altlarına kadar bu şekilde gelin. Bu hareketi tekrar edin.


Alın Masajı


Yine kaşların orta kısmından başlayarak alnınızı yukarıya, saç başlangıcına doğru hareket ettirmek de migren ağrıları İçin etkili masaj yöntemlerinden son teknik.

Comments


bottom of page