top of page

Migren ve Masaj: Bilmeniz Gerekenler


Migren ve Masaj: Bilmeniz Gerekenler

Her migren hastası, ağrıyı kontrol etmelerine yardımcı olmak için bir çeşit ilaç alır. Birçoğunun etkili bulduğu, ancak pek fazla aramadığı bir çare masajdır. Bir terapi olarak masaj, kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, kan akışını ve dolaşımını iyileştirebilir, gerginliği giderebilir ve gevşemeyi teşvik edebilir. Hem gerginlik hem de vasküler baş ağrıları için rahatlama getirmede yardımcı olduğu gösterilmiştir.


En uygun masaj rutini, migren atakları arasındaki derin doku masajıdır. Birçok migren hastası dokunmaya karşı aşırı hassasiyet yaşadığından ve çoğu herhangi bir hareketin ağrı düzeylerini artırdığını tespit ettiğinden, bir atak sırasında derin doku masajı söz konusu olamaz. Ancak ağrı sırasında hafif el veya ayak masajı yardımcı olabilir. Bu bölgelere masaj yapmanın dolaşımı iyileştirdiği ve genellikle katkıda bulunan bir faktör olan kafadaki basıncı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.


Masajın Migrene Nasıl Yardımcı Olur?


Kas Spazmları veya Gerginliği: Boyun ve omuz bölgelerine yapılan masaj, dokuları gevşetmeye yardımcı olabilir, alt oksipitalleri (kafatasının tabanına bağlı kaslar) gevşetir, bu da sırttan yukarı doğru hareket eden gerginlik yoluyla ağrıya neden olur.


Hormon Düzenleme: Hormonal kimyasal değişiklikler sıklıkla migreni tetikler. Yaygın olarak stres hormonu olarak bilinen kortizol, parasempatik sinir sistemini uyarmanın yanı sıra endorfin üretimini de artıran masaj terapisi ile kontrol edilebilir.


Tetik Nokta Ağrısını Azaltın: Tetik nokta tedavisi olarak da bilinen nöromüsküler terapi, ağrıyı vücudun diğer bölgelerine yönlendirebilen aşırı hassas, hassas doku alanlarını hedefler.


Geliştirilmiş Dolaşım: Masajın kan akışını arttırdığı, bunun da oksijen seviyelerini iyileştirdiği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir.


Migren Masaj Çeşitleri


Migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek çeşitli masaj türleri vardır. Normal migren ilaçlarının tamamen yerini alması amaçlanmamakla birlikte, birçok hasta bu tedavilerden bir veya daha fazlasını devam eden migren savaşında etkili bir ek silah olarak görmektedir:

  • Derin Doku Masaj Terapisi

Vücudun belirli bölgelerine kas gerginliği ile derin parmak basıncı kullanılarak yavaş vuruşların uygulandığı belirli bir masaj tekniğini ifade eder. Rahatsızlığı gidermek ve rahatlamaya yardımcı olmak için hareket, basınç ve esneme kombinasyonunu kullanır. Bu tür bir masajın migreniniz üzerinde faydalı bir etkisi olup olmayacağından emin değilseniz, doktorunuz size tavsiyede bulunabilir. Ayrıca, masaj terapisti ile konuşmak ve migren hastalarını tedavi etme konusunda deneyimleri olup olmadığını sormak da yardımcı olabilir.

  • Kraniosakral Terapi

Bu masaj türü kafatasınıza ve saç derinize odaklanır. Sinir uçlarını yatıştırabilir ve baş ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

  • Refleksoloji

Ayak tabanlarındaki çeşitli bölgelerin vücudun diğer bölgelerine karşılık geldiği teorisi üzerinde çalışan refleksoloji uygulayıcıları, baş bölgelerindeki ağrıdan kurtulmak için ayaklardaki bu bölgeleri manipüle eder ve uyarır. Birçok migren hastası bunu el ve parmak masajının yanı sıra faydalı bulmaktadır.

  • Nöromüsküler Masaj

Bazı uygulayıcılar tarafından sinir sıkışmasını azalttığına inanılan terapist, bir kas içinde dokunmaya duyarlı veya ağrılı olan belirli noktaları hedefler. Bu masaj türü aynı zamanda tetik nokta masajı olarak da bilinir.


Evde Masaj

Tüm masaj türleri, tüm migren hastaları veya her tür migren baş ağrısı için uygun olmayacaktır. Örneğin derin doku masajı, ağrı zaten başlamışsa migreni daha da kötüleştirebilir.


Masaj terapisi almaya karar verirseniz, sizi asla konfor seviyenizin ötesine götürmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Özellikle derin doku masajında, gergin olduğunuzu hissederseniz veya kalbiniz hızlanmaya başlarsa, etkinin ters etki yapması muhtemeldir. Terapistten rahatlamasını, baskıyı azaltmasını veya tamamen durmasını istemekten korkmayın.


Bazı insanlar için masaj önerilmez. Varisli damarları olanlar, yakın zamanda burkulma veya kırığı olanlar, herhangi bir sinir yaralanması veya yakın zamanda radyasyon veya kemoterapi uygun değildir. Hamile kadınlar da masaj yaptırmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Diğer migren baş ağrısı hastalarının çoğu için, uygulanabilir ve potansiyel bir alternatif veya ek, ağrı kesici kaynağıdır.

Kommentare


bottom of page