top of page

Miyofasyal Salınım Tedavisi Nedir?


Miyofasyal Salınım Tedavisi Nedir?

Vücudunuzun fasyası veya miyofasyal sistemi, esnek yumuşak dokudan oluşan büyük bir ağdır. Sizi yüzeysel olarak çevrelemek yerine, miyofasyal sisteminiz cildinizin altında bulunur ve kemiklerinizi, organlarınızı, damarlarınızı ve kaslarınızın her birini tamamen sarar.


Normal sağlıklı koşullar altında miyofasyal dokularınız gevşemiş ve esnektir. Bununla birlikte, aşırı gerilme veya yaralanma, bu dokuların bazı bölümlerinin gerginleşmesine ve genel ağ içinde sorunlu alanlar oluşturmasına neden olabilir. Bu sıkı noktalara miyofasyal tetik noktaları denir. Tetik noktalarının gelişimi, miyofasyal ağrı sendromu olarak bilinen bir durumda, hastalarda kronik rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.


Miyofasyal salınım tedavisi, vücudun fasyasındaki gerginliği hedef almak ve gerginliği gidermek, böylece sağlığı geri kazandırmak ve miyofasyal ağrı sendromu semptomlarını azaltmak için tasarlanmış bir masaj teknikleri sistemidir.


Miyofasyal Gevşetme Masajı Teknikleri


Miyofasyal salınım tedavisi, bir tetik nokta tedavisi şeklidir. Tetik noktalar miyofasyal ağrıya neden olduğundan, hastalar genellikle vücudun farklı bir bölümünde, buna gerçekten neden olan rahatsızlık hissederler. Bu 'yansıyan ağrı' olarak bilinir. Bir miyofasyal gevşetme terapisti, tipik bir tedaviye, sorunun nedeni olabilecek beklenmedik dar noktalar için parmak uçlarıyla vücudun her yerini hissederek başlar. Ağrı genellikle diğer bölgelere aktarıldığından, yalnızca ağrı alanını değil, uzak bölgeleri de kontrol etmek önemlidir, bu nedenle 'tetik noktası' adı verilir.


Terapistiniz herhangi bir tetik nokta bulduğunda, bırakmadan önce birkaç saniye boyunca o noktaya tam olarak hedeflenmiş ve kesin basınç uygulayacaktır. Bu prosedür, fasya içinde sıkıca sarılmış lifleri gevşetmek amacıyla birkaç kez tekrarlanır. Kronik ağrı için tetik nokta masajı, dünya çapında yüz binlerce terapistin miyofasyal salınım tedavisi uyguladığı çok yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.


Evde Tedavi


Miyofasyal salınım tedavisi, birkaç seanstan oluşan bir süre boyunca en iyi sonucu verir. Nitelikli bir terapisti tekrar tekrar ziyaret etmek için zaman ayırmak zaman alıcı ve organize edilmesi zor olabilir. Bunun yerine evde köpük yuvarlama gibi bazı kendi kendine miyofasyal gevşetme tekniklerini deneyebilirsiniz.


Evde Masaj

Miyofasyal Ağrı Sendromu ve Fibromiyalji


Miyofasyal ağrı sendromu ve fibromiyalji arasında birçok benzerlik vardır ve biri diğerini yoğunlaştırabilirken, iki durum aslında farklıdır. Fibromiyalji için masaj teknikleri de benzerdir ancak esas olarak uygulama alanında farklılık gösterir. Fibromiyalji, genellikle liflerin hasar gördüğü tam alanda aşırı derecede abartılı hassasiyete neden olur. Buna karşılık, miyofasyal ağrı aynı zamanda hasarlı liflerle de ilişkiliyken, hastalar aşırı hassasiyetten çok ağrıdan şikayet ederler. Ağrı noktası da genellikle daha yaygındır, yalnızca tetik noktasında değil, vücudun diğer bölümlerine de yönlendirilir.


Kronik kas ağrısı, ciddi bozulmalara ve düzenli günlük görevleri yerine getirme yeteneğinize neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, anksiyete, stres ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Gecikmeyin, bugün doktorunuza danışın ve kendi iç ağınızı eski sağlığına kavuşturmak için bir masaj rezervasyonu yaptırın.

Comments


bottom of page