top of page

Miyofasyal Serbest Bırakma Masajı Vücudunuza Nasıl Yardımcı Olabilir?


Miyofasyal Serbest Bırakma Masajı Vücudunuza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Miyofasyal serbest bırakma masajı, bazı iskelet kaslarının hareketsizliği ve vücut ağrılarının tedavisinde alternatif tıp tedavisinin bir parçası olarak kabul edilir. Fasya terimi, insanda kasları da içeren yapıların çoğunu saran bir bağ dokusunun sert, ince ve elastik tipini ifade eder. Fasyanın temel işlevleri sadece bu yapıları sarmak değil, aynı zamanda onları desteklemek ve korumaktır.


Ancak insanların kendi bedenlerinde yaptıkları sürekli suistimaller ve travma, bulaşıcı unsurlar ve psikojenik hastalık gibi yaralanmalar ve hastalıklar nedeniyle yumuşak dokular o kadar kısıtlanır ve etkilenir ki sonunda vücut ağrılarına ve kas gerilimlerine yol açar ve hatta kanın normal akışını engeller. Miyofasyal serbest bırakma masajı tedavi olarak kullanılmaktadır ve şu ana kadar sonuçlar yeterince umut vericidir, tıp uzmanları bu tür masajın faydalarına bağlı kalmaktadır.


Bu nedenle, sert bir kasınız varsa veya ağrıyorsa, miyofasyal serbest bırakma masajı yaptırmanızı tavsiye edilir. Çoğu masaj türünün pek çok benzerliği olmasına rağmen, miyofasyal serbest bırakma masajı tamamen farklı bir tekniktir. Miyofasyal serbest bırakmada ​​ana odak, insan vücudunun tüm kısımlarını kaslarla ve tüm yumuşak dokularla kaplayan kaslardır.


Miyofasyal Serbest Bırakma Masajı Nasıl Uygulanır?


Masaj terapistleri, etkilenen dokuları manipüle eden saf basınç ve hatta omurilik dokunuşu yaparak bu vücut bölgelerindeki gerilimleri ve stresi hafifleteceklerdir. Masaj terapistleri, normal ovuşturmanın yanı sıra, etkilenen kaslarda ve dokularda daha fazla yoğurma ve okşama yapacaklardır. Miyofasyal serbest bırakma masajında ​​veya miyoterapide masaj terapistleri, vücutta yatıştırıcı, rahatlatıcı ve pürüzsüz hareketler sağlamak için yağlar veya losyonlar gibi kayganlaştırıcılar kullanmayı tercih etmektedir.


Etkilenen kas ve dokuların durumunun ciddiyetine bağlı olarak, belirli bir miktarda sürekli basınç uygulanacaktır. Bu şekilde masaj terapisti bazı yapışıklıkları kırabilir ve boğulan ve sıkışan doku veya kası gevşetebilir. Yine de düzenli bir miyofasyal serbest bırakma masajının süresi duruma göre değişir.


Özellikle yeniden hizalanması ve yumuşatılması gereken çok fazla doku veya kas varsa, işi yapmak birkaç dakika sürebilir. Bu masaj türü bir süredir uygulanmakta ve çalışılmaktadır. 1960'larda ünlü osteopat Robert Ward tarafından geliştirildikten sonra başlamıştır. Miyofasyal serbest bırakma masajı denemek çok cazip gelebilir, ancak kişi ne tür bir masaj alacağını bilmelidir.


Miyofasyal Serbest Bırakma Masajının Faydaları Nelerdir?


Mevcut masaj türlerinin çoğu rahatlatıcı ve yatıştırıcıdır; ancak miyofasyal serbest bırakma masajı, etkilenen kasları ve dokuları çok fazla basınçla hedef aldığından, bu tür masajlara alışık olmayanlar için oldukça acı verici olabilir. Bu nedenle, tıp pratisyenleri halka, morluklar olacağı ve daha da kötüsü, vücudun daha uzun bir süre boyunca çok fazla acı çekeceği kronik bir ağrı durumuna sahip olacağından, ılımlı bir şekilde miyofasyal serbest bırakma masajı yaptırmalarını tavsiye etmektedir.


Diğer masaj türleri gibi, miyofasyal serbest bırakma masajı da insanların düzenli bir seanstan sonra elde edebileceği sayısız sağlık yararı nedeniyle halk tarafından büyük bir takipçi kitlesi kazanmıştır. Miyofasyal serbest bırakma masajının en önemli faydalarından bazıları şunlardır:

  • Kronik Ağrının Azaltılması

Kronik ağrı günümüzde çok yaygındır. Şu anda işgücünün büyük çoğunluğunun haftada 6 gün, günde 8 saatten fazla çalıştığı düşünülürse, elbette vücut zayıflayacak ve içindeki kaslar ve dokular daralacaktır. Kronik ağrı, vücuttaki yumuşak doku ve kasların kısıtlanmasından kaynaklanır. Bu, aşırı çalışma, kazalar, fıtıklaşmış bir disk nedeniyle sıkışan sinirler ve inflamatuar durumlar nedeniyle olur.


Dahası, bu durumda, tipik bir manyetik rezonans görüntüleme taramasında ve hatta X-ışınlarında fasya kısıtlamaları görülemediğinden, kronik ağrılar genellikle görülmez veya teşhis edilmesi zordur. Ancak miyofasyal serbest masajı ile kronik ağrılar ortadan kalkacaktır. Miyofasyal serbest bırakma masajının ana hedeflerinden biri fasyayı germek ve ardından gevşetmek olduğundan, hasta nihayet normal durumuna geri dönebilecektir. Masaj, etkilenen doku ve kaslardaki bu tetik noktalara odaklanır.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yukarıda belirtildiği gibi, miyofasyal serbest masajı veya herhangi bir masaj türü vücut için iyidir. Vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazanmasını sağlar, yaralı bölgeyi iyileştirir, sağlıklı bir zihin ve beden sağlar. Stresli kaslar ve dokular, bir hastanın genel fiziksel ve hatta bilişsel hareketliliğini doğrudan etkiler. Bunlar, bir hastanın normal ve basit günlük işleri yapma yeteneğini felce uğratır ve genel yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir.


Böylece miyofasyal serbest bırakma masajı ile vücut içindeki tüm streslerden kurtulabilecektir. O zaman insan vücudunun tüm sistemleri normal işleyişine geri dönecek, hatta daha iyi hale gelecek ve böylece artık kendini dışarıdaki diğer zararlı unsurlardan koruyabilecektir. Bağışıklık sistemi güçlendirilecek ve bununla insan vücudu dünyanın sunacağı her türlü zorluğa dayanabilecektir.

  • Sinir Fonksiyonunu İyileştirir

Bazen hayatta kendimizi can sıkıcı kazaların içinde buluruz. Duygusal travmanın yanı sıra, bu kazalar genellikle tedavisi zor yaralanmalara neden olur. Vücudun, özellikle kasların ve dokuların ciddi şekilde etkilendiği kazalarda, miyofasyal serbest masajı tedavi rejiminin bir parçası olabilir.


Miyofasyal serbest bırakma masajı, vücudun sinir fonksiyonlarını iyileştirmeyi amaçlayan tüm teknikleri ve hareketleri içerir. Bu sayede vücut kolayca toparlanacaktır. Ayrıca, herhangi bir kaza ile karşılaşmamış olsanız bile, miyofasyal serbest bırakma masajı, engelsiz fiziksel hareketliliği sağlamak için vücudun normal sinir fonksiyonunun iyileştirilmesinde de yardımcı olacaktır.


Masoz

  • Kan Dolaşımını Artırır

Kan, insan vücudunun ayrılmaz özelliklerinden biridir. Ve kan akışı veya dolaşımı her zaman normal bir hızda olmalıdır. Bu önemlidir çünkü kan, vücudun her bölümünün ihtiyaç duyduğu tüm önemli elementleri taşır. Miyofasyal serbest bırakma masajında, özellikle çok gergin olan kasları ve dokuları gevşetir. Bu koşullar kanın normal akışını engeller ve böylece vücutta sorunlara neden olur. Miyofasyal serbest bırakma masajı ile bu durum tedavi edilebilir ve hatta önlenebilir.

Comments


bottom of page