top of page

Mükemmel Kişiselleştirilmiş Masajın Altın Kuralı


Mükemmel Kişiselleştirilmiş Masajın Altın Kuralı

İster bir sakatlıktan sonra rehabilitasyonda olun, ister sadece stresli bir gün geçirmiş olun, masaj terapisi en etkili, doğal rahatlama ve fiziksel iyileşme yöntemlerinden biridir. Çok sayıda bilimsel çalışma, masajın, yaşlandıkça daha da değerli hale gelen ölçülebilir sağlık yararları sağladığını göstermiştir.


Ne yazık ki, vücudumuzda kat ettiğimiz kilometreler, basınca karşı artan hassasiyet, kemiklerde ve eklemlerde kırılganlık, kaslarda ve fasyada azalan esneklik ve diğer çeşitli serseriler gibi olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Bu faktörler, sizin göz önünde bulundurmanız gereken masaj terapisi türlerini ve kaçınmak isteyebileceğiniz masaj terapisi türlerini etkileyebilir.


Öyleyse, masaj ritüellerinizdeki olası değişiklikleri nasıl ele almalısınız? Masaj terapistinizle konuşun. Onlara hayatınızı etkileyen tüm sağlık faktörlerini anlatın. Yetenekli bir masaj terapisti, masajdan en yüksek faydayı elde ettiğinizden emin olmak ve olası herhangi bir zararı önlemek için bir masaja başlamadan önce çeşitli klinik faktörleri göz önünde bulunduracaktır. İşte en önemlileri.

  • Sağlık Koşulları

Diyabet, artrit, kanser ve kalp rahatsızlıkları sizin için en uygun masaj türünü kesinlikle etkileyebilir ve bazı klinik teşhislerin onkoloji masajı gibi benzersiz sorunlarına yönelik özel masaj yöntemleri bile vardır. Masaj terapistiniz bu durumları zorlaştırmayacak veya kötüleştirmeyecek masaj tekniklerini ve hareketlerini seçmelidir. Örneğin, konjestif kalp yetmezliği, kan pıhtılaşması veya felç öyküsü olan veya böbrek sorunları veya karaciğer sorunları olan kişilerde lenfatik drenaj masajı yapılmamalıdır.

Bu nedenle, terapistinizi şu anda yaşadığınız herhangi bir kronik veya akut sağlık durumu hakkında bilgilendirdiğinizden emin olun ve o, sağlık ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan tedaviyi sunacağından emin olacaktır.

  • Cilt Sağlığı ve Dermatolojik Durumlar

Yaşlandıkça, cildimizin kalınlığı ve dayanıklılığı değişir. Daha kuru, daha ince ve daha az esnek hale gelebilir, bu da masaj sırasında güvenle uygulanabilecek basınç ve sürtünmenin yoğunluğunu etkiler. Çok fazla basınç tahrişe ve hatta cildin kırılmasına neden olabilir. Egzama, rozasea veya sedef hastalığı gibi daha fazla klinik durumla birlikte bu endişeleri masaj terapistinizle tartışın. İsveç masajı gibi daha nazik bir teknik önerebilir ve kaçınılması gereken belirli alanlar olup olmadığını önceden bilmekten memnun olacaktır.

  • Önceki Yaralanmalar

Tüm masaj müşterilerinin terapistlerini önceki yaralanmalar hakkında bilgilendirmeleri önemlidir ve yaşlandıkça, daha fazla birikmiş olabilirsiniz. Önceki yaralanmalar - iyi iyileşmiş olanlar bile - hareket açıklığını, o bölgedeki dokunma hassasiyetini (uyuşma dahil) ve o bölge üzerinde çalışmanın güvenliğini etkileyebilir.

Önceki bir yaralanma, görünüşte ilgisiz alanlarda ağrı hakkında ipuçları sağlayabilir. Örneğin, bir ayak bileği veya ayak yaralanması, daha sonra bel bölgesini kontralateral olarak etkileyen bir topallamaya neden olabilir. Bir terapist, hangi yaralanmaları geçirdiğinizi biliyorsa, masajı daha uygun şekilde hedefleyebilir.

  • İlaçlar

Herhangi bir ciddi sağlık durumunu tedavi etmek için bir veya daha fazla ilaç alıyorsanız, masaj terapistinize bildirmelisiniz. Örneğin, pıhtılaşma önleyici ilaçlar (kan sulandırıcılar), hastayı morarmaya yatkın hale getirebilir ve bu nedenle derin doku çalışmasından kaçınan daha nazik bir masaj tekniğine daha uygun olabilir.


Evde Masaj

  • Ağrı Eşiği

Ağrı duyarlılığınız yıllar içinde arttıysa veya aşırı olana kadar ağrıyı hissedemiyorsanız, daha sonra olumsuz etkilerden kaçınmak için masaj terapistinizi bilgilendirin. Kan akışı ve dolaşımın azalması, bir sağlık durumu veya bazı ilaçlar nedeniyle yaşlandıkça ağrıyı farklı hissedebilirsiniz. Tüm bu hususları göz önünde bulundurduktan sonra masaj terapisti, masaj yaptırmaya karar verebilir.


Masajınızdan sonra masadan kalkarken dikkatli olmalısınız. Masaj, proporsiyonunuzu biraz değiştirebilir ve masajdan sonraki ilk dakika oda dönüyormuş gibi hissedebilir. Masaj terapisi, yaşa bağlı birçok durumun semptomlarını hafifletmenin invazif olmayan ve etkili bir yoludur. En nazik masajın bile, yaşlanmanın etkilerine karşı en savunmasız biyolojik sistemlerden ikisi olan sinir ve dolaşım sistemleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Düzenli masaj ile kişi artan enerji seviyeleri, iyileştirilmiş yaşam kalitesi yaşayabilir ve genel olarak daha genç ve sağlıklı hissedebilir. Sadece kendi vücudunuzun benzersiz ihtiyaçlarını en iyi şekilde tamamlayan masaj tekniklerini aradığınızdan emin olun.

Kommentare


bottom of page