top of page

Nöromüsküler Masaja Karşı Derin Doku Masajı: Fark Nedir?


Nöromüsküler Masaja Karşı Derin Doku Masajı: Fark Nedir?

İlk bakışta nöromüsküler masaj ile derin doku masajı aynı şeymiş gibi görünebilir. Nöromüsküler masajla derin doku masajını karşılaştırdığınızda, küçük farklar göze çarpmaya başlar. Bazı ortak benzerlikler olsa da bu iki terapötik teknik kendi yollarıyla benzersizdir.


Nöromüsküler Masaj ve Derin Doku Masajı


Farklılıklara dalmadan önce, bu iki terapinin benzer olduğunu açıkça belirtmeliyiz. Nöromüsküler masaj ve derin doku masajı, kronik ağrıları hafifletmek için çalışır. Bu tekniklerin her ikisi de İsveç masajı gibi diğer rahatlatıcı masaj terapi tekniklerinden çok daha yoğundur. Bu iki tedavi çoğu zaman o kadar benzer hissedebilir ki, bazı masaj terapistleri bu terimleri birbirinin yerine kullanacaktır.


Benzerliklerine rağmen, nöromüsküler masaj ile derin doku karşılaştırması bazı açık farklılıkları ortaya çıkarabilir. Nöromüsküler masajı derin doku ile karşılaştırdığınızda, en büyük farklılıklardan biri masaj terapistinizin eğitiminden kaynaklanmaktadır. Nöromüsküler masajı uygulamak için masaj terapistinizin özel bir sertifikaya ihtiyacı vardır. Bu eğitim olmadan, bir masaj terapisti, nöromüsküler masaj terapisini uygulayamaz.


Derin doku masajı ise özel bir masaj terapisi sertifikası gerektirmez. Tabii ki, masaj terapistinizin hala resmi bir eğitime ihtiyacı vardır. Bu sadece derin doku masajının nöromüsküler masaj terapisinden daha yaygın olduğu anlamına gelir.


Tedavi Hedefleri ve Terapi Yaklaşımları


Derin doku masajı ve nöromüsküler masaj terapisi, yaklaşımları ve genel işlevleri açısından da belirgin şekilde farklıdır. Tabii ki, bireysel müşterinin refahını iyileştirmeye yönelik aynı nihai hedefe hizmet ederler. Nöromüsküler masajı derin doku ile karşılaştırdığımızda, bu yöntemlerin bu amaca farklı şekillerde ulaştığı açıktır.


Derin doku masajı, kas-iskelet sistemi sorunlarını tedavi eden yoğun bir masaj terapisidir. Teknik, yavaş derin vuruşlar ve sürekli basınç yoluyla kas ağrılarını ve ağrılarını tedavi etmeyi amaçlar. Derin doku masajının çoğu seansı, yoğunluğu arttırmadan önce kasları ısıtmak için daha hafif bir İsveç masajı ile başlar. Derin doku masajının etkili bir kronik ağrı kesici şekli olduğu kanıtlanmıştır. Tek bir seansta derin doku masajı, tüm vücudunuzdaki çoğu problemin tedavisine yardımcı olabilir.


Nöromüsküler masaj terapisi temel olarak bir tür tıbbi masaj terapisine eşitlenebilir. Son derece uzmanlaşmış ve son derece odaklanmış bir tedavi yöntemidir. Nöromüsküler masaj terapisi, kronik sertliği ve ağrıyı hafifletmek için kas spazmı alanlarına odaklanır. Bazı kas spazmı vakaları, T-bar adı verilen bir masaj terapisi aracının kullanılmasını gerektirebilir. Bu yenilikçi araç, tetik noktalarını izole etmeye yardımcı olur ve masaj terapistinize bu gergin ve ağrılı bölgeleri tedavi etmesi için uygun kaldıracı sağlar.


Nöromüsküler masajı derin doku ile karşılaştırırken şunu belirtmeliyiz; nöromüsküler masaj, vücudun sadece bir ağrılı bölgesini tedavi etmek için kullanılır. Belirli bir durum acil profesyonel tedavi gerektirdiğinde nöromüsküler masaj uygulanır. Belirli bir durumu uygun şekilde tedavi etmek en az birkaç seans alacaktır.


Masaj

Bu Terapiler Neleri Tedavi Eder?


Bu tedavi tekniklerinin her ikisi de teknik olarak kas ağrılarını hafifletmek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bir yöntem belirli ağrılar, ağrılar ve durumlar için daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Derin doku masajı, bağ dokularınızdan kaynaklanan ağrı ve sızıları tedavi etmek için en iyisidir. Derin doku masajı en iyi tedavi olarak şu durumlarda kullanılır:

  • Sınırlı hareketlilik sorunları,

  • Yaralanma kurtarma,

  • Tekrarlayan suşlar,

  • Kas gerginliği,

  • Fibromiyalji,

  • Siyatik,

  • Kronik ağrı.

Öte yandan nöromüsküler masaj daha ciddi işlev bozukluklarının neden olduğu kronik ağrıdan muzdarip olanlar için en iyi şekilde kullanılır.


Comentarios


bottom of page