top of page

Oksitosin Masajı ve Yararları


Oksitosin-Masajı-ve-Yararları

Oksitosin masajı ile anne sütünüzü daha da arttırabilirsiniz. Bu yazımızda bu konuyu ele aldık ve sizler için derledik.


Anne sütü türe özel bir sıvıdır. Pek çok maddenin karışımından oluşmaktadır. Anne sütünün, yenidoğanın sindirim ve solunum sistemi enfeksiyonlarından, orta kulak iltihabı, kan zehirlenmesi, menenjit, astım ve pek çok hastalıktan koruyucu özelliği bulunur. En önemlisi de anne sütü ani bebek ölümlerini önemli ölçüde azaltıcı etkilere sahiptir. Bu sebepten yenidoğan dünyaya ilk geldiği saatler içinde anne ile buluşturulmalıdır.


Oksitosin Masajı Nedir?


Sırt masajı ya da oksitosin masajı olarakta bilinir. Anne sütünün salınmasını kolaylaştırmak amacı ile omurga boyunca yapılan alanda uygulanan masajdır. Bu masaj, oksitosinin anne sütünü almak için gereken bir hormon olduğu oksitosin salınımını da tetikleyebilir. Bu sebepten bu masaj oksitosin masajı olarak da bilinir.


Oksitosin Masajının Yararları Nelerdir?


Doğum yaptıktan sonra masaj uygulamak kesinlikle vücudunuza çok iyi etkiler getirir. Masaj rahatlama sunabilir, stresi, gerginliği azaltabilir ve daha iyi, kaliteli uyumanıza katkı da bulunabilir. Sezaryen ile doğum yapan anneler için masaj, iyileşme sürecinin de daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir. Kendi sırt masajı uygulamanız da bebeğinizi emzirmenize katkı da bulunabilir. Bir sırt masajı uygulamasının sağlayabileceği iki önemli fayda vardır;


Oksitosin ve Prolaktin Salınımını Arttırır


Sırt masajı, anne sütü, yani oksitosin ve prolaktin üretimini destekleyen hormon harcamalarını arttırarak ASI üretimini kolaylaştırmaya katkı da bulunur. Oksitosin göğüsü kasılmaya teşvik edebilir, böylelikle süt sorunsuz bir şekilde salınır. Ek olarak, oksitosin masajı aynı zamanda kortizon hormonunun salınmasını da azaltabilir (Vücut gerildiğinde salınmış olan bir hormon), böylelikle prolaktin ve oksitosin hormonunun salınımı rahatsız olmaz.Bazı çalışmalar da sırt masajı uygulamasının anne sütünün pürüzsüz üretimindeki yararlarını kanıtlamıştır. 2013 Uluslararası Tıbbi Araştırma ve İnceleme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, sırt masajı, oksitosin masajı uygulamasının anne sütü üretimini arttırmada etkili olduğunu kanıtlamıştır, bu sebeple bütün anneler için, özellikle emzirme problemleri olan annelerde önerilir.


Arttırmak Düşme Refleksi


Oksitosin ve prolaktin hormonunun üretimini arttırmak ile kalmaz, sırt masajı uygulamasını da iyileştirir indirgenme refleksi. Bu mutlaka sütün bebeğe ulaşmasına katkı da bulunur. Bu, bunu ispatlayan pek çok çalışma ile pekiştirilir.


İki farklı gruba ayrılmış 20 emziren anne üstünde yapılan deneysel çalışmalar, sırt masajı uygulamasının iyileşebileceğini kanıtladı düşme refleksi, bu bebeği emzirmeden sonra daha tatmin eder ve bebeğin kilosunu arttırmaya da yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra düzenli oksitosin masajı periferik sinir sistemini de etkileyebilir, sinirler arasında simülasyonu ve iletişimi arttırabilir, ağrıyı azaltabilir ve dokulara, organlara kan akışını düzenleyerek, iyileştirebilir.

Oksitosin Masajını Nasıl Yapabilirsiniz?


Oksitosin masajı uygulaması oldukça çok kolaydır. Masaj uygulamasının kolay olması için zeytinyağı ya da diğer yağları kullanabilirsiniz. Elbette, bu masajı uygulamak için başkalarının yardımına ihtiyacınız vardır. Örneğin eşiniz.

Yöntem;

  • Anneyi daha rahat bir konuma getirmek adına yastığı kucaklarken öne eğilerek oturma pozisyonuna getirin. Masayı, önünüze yaslanacak bir yer olarak yerleştirebilirsiniz.

  • Baş parmağı ileriye dönül bir yumruk kullanarak omurganın her iki kısmına da masaj uygulayın. Dairesel hareketler ile kuvvetlice masaj uygulayın.

  • Omurgayı göğsünüze, boyundan omuz bıçaklarına doğru masaj uygulayın.

  • Bu masajı yaklaşık 2 ila 3 dakika kadar uygulayın.


Comentários


bottom of page