top of page

Osmanlı Döneminden Gelen Köpük Masajı


Osmanlı-Döneminden-Gelen-Köpük-Masajı

Köpük Masajı Nedir?


Kesenin, Türk hamam kültüründe büyük ölçüde önemli bir yeri bulunmaktadır. Hamamda bulunan göbek taşında yoğun bir şekilde ter atmanın ardından ciltte bulunan ölü derilerden, kirden arınması ve cildin en iyi bir şekilde temizlenmesi için kese uygulaması yapılır. Deri gözeneklerinde birikmiş olarak toksin bulunur. Deri gözeneklerinde bu birikmiş olan toksin maddelerin bedenden ve vücuttan atılmasını sağlayan kese uygulaması, ciltteki gözenekleri iyice açar ve cilt yüzeyinde oluşan pürüzleri giderir. Köpük masajı uygulaması kese uygulamasının hemen ardından saf ve doğal olan sabunlardan ürelin yoğun köpük ile uygulanan bir masaj işlemidir.

Kese sayesinde gözeneklerden çıkarılmış olan yağ ve cilt yüzeyinde oluşan kirden, tamamen arınmak için köpük masajı uygulanır. Kullanılan sabunun sağladığı yumuşaklık ve kayganlık sayesinde farklı veya herhangi bir masaj yağına da ihtiyaç duymadan vücudu rahatlatacak ve gevşetecek bir şekilde köpük masajı uygulaması sunulur. Köpük masajı uygulamasında kullanılan sabun aynı zamanda vücut üstünde, ellerin daha da iyi kaymasını sağladığı için masaj işlemi daha iyi bir şekilde uygulanacaktır.

Köpük masajı, Türkiye ve Tayland’da uygulanan, yapılan özel bir masaj türüdür. Aynı zamanda köpük masaj uygulaması öncesi ve sonrasında duş alımının gerekli olduğu bir masaj çeşididir. Köpük masajı yaptıran bireyin tüm vücudu, bedeni saf ve doğal olan sabun köpüğüyle kaplanır. Tüm vücudu, bedeni saran bu köpükler, cildi ipeksi, pürüzsüz bir görünüme, yumuşaklığa kavuşturur. Bu uygulanan köpük yardımı ile eşsiz ve rahatlatıcı, gevşetici bir masaj seansı da başlamış olur. Köpük masajı ile kan dolaşımı hızlanmış olur, vücuda muhteşem bir rahatlık hissi ve enerji sunar. Hücrelerin yenilenme hızında da etkilidir. Bir taraftan masaj teknikleri uygulanırken, aynı zamanda vücutta iyi bir şekilde temizlenmiş, arınmış olur.


Vücutta birikmiş olan toksin maddelerin önemli bir ölçüsü deri yolu ile vücuttan, bedenden kolayca atılır. Detoks uygulaması yapılırken vücuttan atılan o ter, yüksek bir miktarda toksik atık içermektedir. Yapışkan ve ağır kokulu olan ter, vücuttan, bedenden atılan yoğun toksinlerin de işaretçisidir. Kese ve köpük masajı uygulaması içeren düzenli masaj seansları, toksinlerin cilde zarar vermesini engeller ve vücuttan, bedenden kolay bir şekilde atılmasını sağlar.


Köpük masajı uygulaması gözeneklerin açılması ile ter atımını daha kolay bir hale getirir. Köpük masajının bir diğer faydası da cilt rengini düzeltmesidir. Cilt bakımı için en iyi etkilere de doğal bir yönteme sahip olan köpük masajı, aynı zamanda cildin esnekliğini de arttırmada etkilidir. Cildin sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Diğer masaj türlerine kıyasla daha hızlı ve daha baskılı olarak uygulanır. Köpük masajı yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika kadar sürer.

Köpük Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Cildin bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Zihinsel ve bedensel bir rahatlama, gevşeme sunar.

  • Cildin direncini arttırarak, hastalıklara karşı vücudun korunmasında büyük bir rol oynar.

  • Stres ve kaygı gibi sorunlardan korunmayı sağlar.

  • Deri yüzeyinde birikmiş olan yağları, toksinleri ve ölü deriyi iyi bir şekilde temizler.

  • Tıkanmış olan gözenekleri açar.

  • Köpüğün yumuşaklığı ve yapılan köpük masajı uygulamasındaki uyarıcı olan dokunuşlar mutluluk hormonunun salınımını arttırmada etki gösterir.

Comments


bottom of page