top of page

Osteopati Nasıl Çalışır?


Osteopati Nasıl Çalışır?

Osteopati, kullandığı tekniklerle değil, hedefleri ile tanımlanabilir: hastanın dengeli, enerji dolu bir çerçevenin keyfini çıkarmasını sağlamak için vücuda uyum getirmek. Osteopatik manuel terapist, hastanın ihtiyacına, vücut tipine, yaşına, hastanın sahip olduğu enerji miktarına ve semptomlarına yol açan geçmiş yaralanmalara bağlı olarak teknikleri seçecektir. Tüm teknikler naziktir ve hastanın o günkü ihtiyaçlarına özeldir. Aşağıdaki üç yaklaşımı birleştirerek, osteopatınız sağlık probleminizin kökünü en iyi şekilde tedavi etmek için doğru tekniği kullanabilecektir.


Yapısal Osteopati


Yapısal teknikler, vücudun eklemleri, kemikleri, bağları ve kasları ile ilgilenir. Vücudun eklemlerindeki dengenin yeniden sağlanmasından, hastanın kaslarıyla aktif olarak işlev bozukluğunu düzelttiği kas enerjisi tekniklerine kadar çeşitli nazik manipülasyonları içerir. Bazı teknikler, eklemin maksimum hareket aralığını eski haline getirmek için dolaşım adı verilen eklem rotasyonunu kullanır.


Hareketin zahmetsiz olduğu fasyada denge noktasını kullandığımız bağ dokusu teknikleri vardır. Fasya veya bağ dokuları vücuttaki her şeyi bir örümcek ağı gibi çevreler. Kasları ve eklemleri sararlar ve bağırsaklarınızı omurganıza bağlarlar. Bu bağ dokularının uygun esnekliği, duruşunuz için hayati önem taşır. Osteopatik manuel terapistiniz ayrıca size esneme hareketleri, nefes egzersizleri, güçlendirme egzersizleri ve vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak tavsiyeler verebilir.


Visseral Osteopati


Ya sırt ağrınız bağırsaklarınızdan kaynaklanıyorsa? Viseral osteopati, sağlığınıza geri dönüş yolunu bulmak için bağırsaklarınızdaki, göğsünüzdeki ve pelvisinizdeki organlara yardımcı olacaktır. Pek çok insan iç organların sadece karındaki bağırsaklarla ilgili olduğunu düşünür ama aynı zamanda boyun, göğüs ve pelvisinizde de bulunurlar. Ve böylece viseral osteopati bu farklı kısımları tedavi etmek için kullanılır.


İç organ çalışmasının arkasındaki fikir, vücudunuzun geri kalanını etkileyen bağırsaklardaki gerilimi serbest bırakmaktır. Hareketleri, iki kemiği bağlar, tendonlar ve bağ dokuları ile birbirine bağlayan bir eklem ile aynı prensipleri kullanır. Sindirim sistemi, bağırsaklar ve kemikli yapı arasında visseral eklemlere sahiptir. Bu ikisindeki herhangi bir işlev bozukluğu, süspansiyon ve kayma sistemlerini etkiler, bu da bağırsaklarınızın işleyişinin etkileneceği anlamına gelir.


Örneğin, bel ağrısına genellikle bağırsaklardaki işlev bozukluğu neden olur. İnsanlar genellikle bel ağrılarının sindirim problemlerinden kaynaklandığını öğrendiklerinde şaşırırlar. Tersine, bel sorunları bağırsak sorunlarına neden olabilir. İlk olarak, aşağıdakilerle ilgili olabilecek iç organlardaki hareketliliğin kısıtlandığı noktalar belirlenir:

  • Cerrahi işlem,

  • Enflamasyon,

  • Gıda duyarlılığı veya gıda alerjileri,

  • Stres.

Masöz

Kranial Osteopati


Osteopatinin bu dalı kafatası, merkezi sinir sistemi ve beyin omurilik sıvısı ile birlikte zihin ve bedeni bir birim olarak birbirine bağlar. Bu, vücudu bütünsel olarak tedavi etmede önemli bir araçtır. Kafatası, sinir sisteminizin beyin, damarlar, sinirler ve gerilim zarlarından oluşan karmaşık bir bölümünü koruyan dikişlerle birbirine bağlı 22 kemikten oluşur. Kafatasının içine takılırlar ve sadece başınızın içini değil aynı zamanda vertebral kanaldan sakruma kadar bağlanırlar. Bu yapıların düzgün hareket etmesi çok önemlidir.


Hastalar genellikle tedavi sırasında vücutlarının gevşediğini hissedecek ve derin bir rahatlama durumuna erişecektir. Tedaviden sonra hastalar sağlıklarında, enerji seviyelerinde, uyku kalitelerinde ve genellikle ilk başta gelmedikleri semptomlarda genel bir iyileşme fark edeceklerdir. Kranial osteopati şunlara yardımcı olur:

  • Baş ağrısı, migren, vertigo, sarsıntı, hareket tutması,

  • Kulak, boğaz, burun enfeksiyonları, sinüzit,

  • Diş problemleri, ortodontik tedavi, diş gıcırdatma veya sıkma,

  • Araba kazası, düşmeler, travmalar,

  • Anksiyete, stres, psikolojik durumlar, uyku sorunu, nöro gelişim gecikmeleri.

bottom of page