top of page

Osteopati ve Kayropraktik Terapilerde Masaj


Osteopati ve Kayropraktik Terapilerde Masaj

Manuel manipülasyon terapileri söz konusu olduğunda, genel terapötik masajlardan osteopati ve kayropraktik gibi belirli düzenlenmiş tedavilere kadar çeşitli alternatifler mevcuttur. Bu tedavi tarzlarının her biri masaj içerir ve yaygın olarak bel ağrısı, boyun ağrısı ve hatta artrit gibi durumlara yardımcı olmak için kullanılır. Hangi fizik tedavinin sizin için en iyi olabileceğini bulmak için öncelikle aralarındaki temel farkları göz önünde bulundurmalı ve hangisinin en uygun olduğuna karar vermelisiniz.


Osteopati


Pek çok açıdan iyileştirici masajla yakından ilişkili olan osteopati, sağlığı ve zindeliği iyileştirmek için kasların ve eklemlerin fiziksel manipülasyonudur. Osteopatlar, eklem veya kas ağrısına neden olabilecek altta yatan iskelet koşullarını belirlemek için özel alet ve ekipmanlar kullanır. İlk değerlendirme ve teşhisin ardından, bir osteopat, iyileştirici manuel terapi tedavileri için önerilen bir plan hazırlayacaktır. Bunlar genellikle belirlenen sorunları kademeli olarak düzeltmek amacıyla belirli bir süre boyunca sabit bir hızda iletilir. Osteopatlar, eklemlerdeki esnekliği artırmak ve sorunlu kaslar, bağlar ve tendonlardaki gerilimi azaltmak için sıklıkla germe, döndürme ve bir dizi masaj tekniğini (osteopatik masaj olarak bilinir) kullanır.


Kayropraktik


Osteopatiye benzer şekilde, kayropraktik tedavi de kas-iskelet sistemi sorunlarının teşhis ve tedavisine odaklanır. Çoğu kiropraktör, ellerini kullanarak, hastanın vücudundaki çok özel noktalara güç uygulayarak tedavileri gerçekleştirir. Genel fikir, eklemleri, kemikleri ve kasları daha iyi hizalanmış pozisyonlara (kayropraktik hizalama) manipüle etmek ve manevra yapmaktır.


Kiropraktörler genellikle omurga boyunca eklemleri veya kasları hizalamak için hızlı, yakalama hareketleri kullanmakla ilişkilendirilir. Eklemlerin çatlama sesi aslında kıkırdak arasında oluşan ve sonra bitişik kemiklerin hareketi sırasında patlayan küçük gaz kabarcıklarıdır. Yeniden hizalama becerilerinin yanı sıra masaj veya germe gibi bir dizi rahat teknik de kullanılır. Kiropraktörler, bel ağrısını tedavi etmenin yanı sıra ağrılı kalçalar veya dizler gibi diğer yaygın eklem rahatsızlıklarını da tedavi edebilir.


Evde Masaj

Terapötik Masajlar


Bu nedenle masaj, kayropraktik ve osteopati tedavilerinde yaygın olarak kullanılır. Ek olarak ne kiropraktör ne de osteopat olan ancak kas ve eklem ağrılarını hafifletmek için mükemmel terapötik masajlar sunan çok sayıda uygulayıcı vardır. Spor masajı ve fizyoterapi masajı gibi bu terapötik tarzlardan bazıları, kayropraktik ve fizyoterapi tedavileriyle yakından bağlantılıdır. Popüler klasik İsveç masajı gibi diğerleri, kas-iskelet sistemi sorunlarını değerlendirmek veya belirli yaralanmaları iyileştirmek yerine genel rahatlama sağlamakla daha fazla ilişkilidir.


Birçok masaj terapisti hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa fayda sağlamak için daha bütünsel terapiler sunmak için tedavi yelpazesini genişletmeye karar vermiş nitelikli sağlık profesyonelleridir. Benzer şekilde, osteopatlar, kiropraktörler ve fizyoterapistlerin tümü, genel masaj terapistleri tarafından kullanılan tekniklerin birçoğu dahil olmak üzere çeşitli masaj terapisi biçimlerini kullanır.


Buna göre, bazı insanlar bir osteopat veya kiropraktör gibi düzenlenmiş bir profesyonel tarafından geliştirilen bir ilk değerlendirme ve iyileşme planı alırlar. Daha sonra, denenmiş ve güvenilen daha genel bir masaj terapistinden iyileşme planına uygun olarak düzenli masaj tedavileri almayı tercih ederler.


Bu manuel terapilerden herhangi biri, tamamlayıcı faydalar sağlamak için geleneksel tıpla birlikte veya ilaçlara veya cerrahiye alternatif olarak kullanılabilir. Sonuç olarak, osteopatinin fizyoterapiden daha iyi olup olmadığını veya bir kiropraktöre mi gitmeli yoksa mobil bir spor masajı terapisti mi getirmelisiniz diye değerlendirmeye çalışmak yerine, bir kombinasyonla en iyisinin olabileceğini öneriyoruz.

Comments


bottom of page