top of page

Ovma Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Ovma-Tekniği-Nedir-?-Nasıl-Yapılır-?

Friksiyon (Ovma) Tekniği


Friksiyon tekniği, parmak uçları ile ya da başparmakla yapılan küçük alanlı, dairesel ve eliptik bastıma ve kaydırma hareketlerinden oluşmaktadır. Etkinin deride, deri altı dokusunda, kaslarda mı olması istendiğine göre, farklılık gösteren basınçlar ile yüzeysel ve derin uygulanır. Friksiyon tekniği, deri ve deri altı dokularındaki yapışıklılıkların, yüzeysel ve derin skarların, sertlik ve kalınlaşmaların gevşetilerek çözülmesi; eklemlerin çevresindeki dokuların, tendon ve tendon kılıflarının içerisindeki sıvı birikimlerinin emiliminin desteklenmesi; metabolizma atıklarının lenf sistemi aracılığı ile bulunduları yerden uzaklaştırılması amacı ile kullanılır. El, ayak, el ve ayak parmakları ile kasların yağışma yerlerine, kas gruplarının aralarına ve saçlı deriye kan dolaşımını aktive etmek adına da uygulanır. Friksiyon tekniğinde, sürtünme ve basıncın etkisi ile doku içerisinde oluşan ısınmayı hastalar da hissedebilir.


Friksiyon Uygulama Tekniği


Yüzeysel olan friksiyon, orta ya da başparmak uçlarının kubbeleri ile yapılır. Derinin üstüne yerleştirilen parmak, altındaki deriyi de beraber hareket ettirerek, yeterli basınç ile küçük daireler yaparak kalp yönüne doğru ilerler. Biraz genişçe alanlarda iki başparmak ile yapılan friksiyon da, parmaklar yan yana ya da birbiri arkasına konulduktan sonra, sağ başparmak saat yönünde olacak şekilde, sol başparmak da aksi yönde açılıp küçük daireler yapar. Bu esnada diğer parmaklar ise destek görevi görürler.


Derin dokularda lokalize farklılıklara etkili olabilmek için, friksiyondaki daireler daha kuvvetli, daha şiddetli basınç ile yapılır. Burada hareket, ne kas liflerine uyar, ne de ilerler. Öbür hareketlerin aksine, parmak uçları deri yüzeyine yapışır ve hareket bir burgu gibi derine olacak yönde gider. Uygulanan basıncın kuvvetine göre, farklı doku tabakalarına etkili olunur. Ayak tabanında daha da kuvvetli olan bir basınç gerekli olursa ya da el yorulursa, parmaklar öbür el ile üstten desteklenebileceği gibi, bilekten kavranacak şekilde de destek verilebilir. Doku içi kanamaları en çok bu tip friksiyon tekniklerinde görülür. Daha önce de belirtildiği gibi, korkulacak hiç bir şey yoktur. Doku direncinin artması, esnekliğini de kazanmasıyla kısa sürede kaybolurla. Bunun yanı sıra tedavi de gerekli değildir.

1 Yorum


Misafir
28 Eyl 2021

Güzel teknikmiş :)

Beğen
bottom of page