top of page

Parkinson Hastaları İçin Terapötik Masaj


Parkinson Hastaları İçin Terapötik Masaj

Size veya sevdiğiniz birine Parkinson hastalığı teşhisi mi konuldu? Birçok tedavi ve terapi olmasına rağmen, masaj günlük fiziksel sıkıntıların giderilmesine gerçekten yardımcı olabilir. Parkinson hastalığı, çoğu insanda yavaş gelişen nörodejeneratif bir beyin hastalığıdır. Genellikle semptomların gelişmesi yıllar alır ve birçok insan hastalıkla yıllarca yaşar. Ancak, bazen oldukça zor olabilir. Şu anda bir tedavisi yoktur, ancak ilaçlar ve masaj gibi farklı terapiler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.


Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Parkinson hastalığının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok belirtisi vardır:

 • Titreme,

 • Belirli kokuları koklama yeteneğinin kaybı,

 • Baş dönmesi ve bayılma,

 • Uykuya müdahale,

 • Kas ağrısı ve eklem sertliği.

 • Fiziksel semptomlara ek olarak, uzun süreli bir hastalıkla uğraşmak zorunda kalmaktan doğabilecek bir dizi duygusal sorun vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Stres,

 • Endişe,

 • Depresyon.

Araştırmalar, terapötik masaj terapisini Parkinson hastalığı ile ilişkili semptomların birçoğu için yararlı bir müdahale olarak desteklemektedir.


Masaj Terapisi Parkinson Hastalığına Nasıl Yardımcı Olur?


Nedeni ne olursa olsun, masaj terapisi kas-iskelet ağrısı ve eklem sertliğine yardımcı olabilir. Parkinson en sık olarak, yaşlanmanın etkilerini zaten hissetmiş olabilecek 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Masaj, kas spazmları ve sertliği ile yardımcı olabilir.


Parkinson hastalığı olan kişiler için günlük egzersiz önerilir. Masaj, vücudun esnek kalmasına ve daha fazla aktivitenin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, Parkinson kaliteli uykuyu etkileyebilir. Masaj terapisi, vücudu gevşeterek ve zihne de dinlenme şansı vererek sağlıklı ve derin uykuyu teşvik eder. Masaj, uyku sırasında huzursuzluk ve çarpıntı oluşumunu azaltabilir.


Parkinson Hastaları için En İyi Masaj Türü Hangisidir?


Birçok farklı masaj türü vardır:

 • İsveç masajı,

 • Derin doku masajı,

 • Thai masajı,

 • Shiatsu masajı.

Her zaman bir bireyin durumuna ve semptomlara dayalı masaj türleri tavsiye edilir. Ayrıca ağrı düzeylerini ve hastanın tercih ettiği baskı miktarını da hesaba katmak gerekir.


Masoz

Ne Sıklıkta Masaj Yaptırmalıyım?

Bu, birçok faktöre bağlıdır ve duruma göre ayrı ayrı değerlendirilecektir. Ağrı, sertlik ve hareket kısıtlamalarının şiddetini dikkate alınır. Bazı insanlar, semptomları yönetmede en faydalı olanın düzenli, haftalık bir masaj olduğunu söylemişlerdir.


Masaj, Tıbbi Bakımın Yerini Değiştirmemelidir

Terapötik masaj terapisi, bir hastanın Parkinson hastalığı için devam eden tıbbi bakımının bir tamamlayıcısı olarak görülmelidir – onun yerine geçemez. Parkinson, zayıflatıcı bir hastalıktır ve masaj, semptomlardan büyük ölçüde kurtulma sağlayarak kesinlikle yardımcı olabilir.


Profesyonel bir masaj terapisti, hastalara masajın lojistiği konusunda yardımcı olur ve masajın rahatlatıcı faydalarını sağlar. Hastalar, inip binmeyi çok daha kolay hale getirmek için yükseltilip alçaltılabilen bir masaj masasının avantajına sahip olmalıdır. Ayakkabıları çıkarma, tekrar giyme ve gerekirse diğer giyinme gereksinimleri konusunda da yardımcı olmalıdır. Hastanın ihtiyaç duyduğu en iyi düzeyde bakımı almasını sağlamak için bir masajdan önce tüm hastalarla görüşülmelidir.

Comments


bottom of page