top of page

Plantar Fasiit İçin Masaj Tedavisi


Plantar Fasiit İçin Masaj Tedavisi

Sabah kalktığınızda ve yürüdüğünüzde ayağınızın topuğu veya kemeri ağrılı hissediyorsa, o zaman plantar fasiit hastası olabilirsiniz. Kulağa korkutucu gelen isme rağmen, plantar fasiit genellikle evde nispeten kolay ve oldukça hızlı bir şekilde düzeltilebilir. Hızlı bir iyileşme şansınızı artırmak için bu basit tedavilere göz atın.


Plantar Fasiit için Masaj


Plantar fasiit, topuğunuzu ayak parmaklarınıza bağlayan bağların aşırı baskı altında kalması ve gerilmesi sonucu oluşur. Bu nedenle plantar fasiit için masaj, öncelikle yumuşak eflöraj ve hafif germe gibi kas gevşetme tekniklerine odaklanır. Etkilenen bölgeye masaj yapmak, ayrıca hızlı bir iyileşmeyi teşvik eden hasarlı bağlara giden kan dolaşımını da arttırır.


Bazı basit germe egzersizleriyle uygun şekilde kombine edilmiş rahatlatıcı bir ayak masajı, ayaklardaki topuk ve kemer ağrısını hafifletmenin en iyi yollarından biridir. Plantar fasiit, sıkı baldır kasları ile egzersiz yapmanın bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ayak masajına ek olarak, ağrıyan baldırlar için de masaj yaparak baldırlarınızın tamamen rahatlamasını sağlamalısınız.


Kas-iskelet ağrısı ile ilişkili doku yoğunluğu artışı olduğu teorisine dayanan masajı kullanarak birçok plantar fasiit problemini olumlu sonuçlanacak şekilde tedavi etmek mümkündür, ağrı giderilir ve işlev geri kazanılır. Plantar fasiit için masaj yüksek doku yoğunluğunun ağrılı bölgelerine odaklanarak yapılır.


İster kendi ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz, isterseniz de deneyimli bir profesyonel terapistin sizi ziyaret ederek eksiksiz bir baldır ve ayak masajı yapmasını isteyebilirsiniz. Fizyoterapide nitelikli bir ziyaret terapisti seçerseniz, vücut tipinize en uygun önleyici tedbirler konusunda da tavsiyelerde bulunabilirler. Her iki durumda da, plantar fasiit masajınızın nazikçe uygulandığından emin olun. Gerilmiş bağlardan hızlı bir şekilde kurtulmanın anahtarı dinlenme, gevşeme ve hafif egzersizdir.


Masöz

Plantar Fasiit Yaşam Tarzı Değişiklikleri


Birkaç basit önlemin ardından, iyileşmenizi hızlandırmanın yanı sıra gelecekteki plantar fasiit oluşumlarını önleyebilirsiniz. İyileşme döneminde, yüksek topuklu veya diğer sıkı oturan moda ayakkabıları yumuşak, düz topuklu seçeneklerle değiştirin.


Kendinizi tamamen iyi hissedene kadar, özellikle ayaklarınızın sert yüzeylere çarptığı yorucu egzersizlerden kaçının. Tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, antrenman ayakkabınıza jel tabanlık eklemeyi düşünün. Bu tür tabanlıklar, ek yastıklama sağlamak için ayağınızın tabanını sarar. Bu, ani veya kuvvetli hareketlerin ayaklarınızdaki kaslar ve bağlar üzerindeki etkisini azaltabilir ve gelecekteki yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.


Çoğu plantar fasiit vakası bir veya iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Yukarıdaki tavsiyelere uyarak daha da erken kendinizi daha iyi hissetmeye başlamalısınız. Bazı insanlar, profesyonel bir baldır ve ayak masajı aldıktan sonra neredeyse anında iyileştiğini bildirir. Bununla birlikte, plantar fasiit için masaj ağrılarınızı iyileştirse bile, ağrı kısa sürede yeniden ortaya çıkabileceğinden, hemen uygun olmayan ayakkabılar giymemelisiniz veya tabanınıza çok fazla baskı uygulamamalısınız.


2 hafta boyunca dinlenmenize ve yukarıdaki tavsiyelere uymanıza rağmen hala topuğunuzda veya kemerinizde ağrı çekiyorsanız veya düzenli olarak plantar fasiit atakları yaşıyorsanız, daha fazla kontrol ve tavsiye için doktorunuza başvurmalısınız.


Comments


bottom of page