top of page

Plantar Fasiitte Doku Yoğunluğu Restorasyon Masajı

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Plantar Fasitte Doku Yoğunluğu Restorasyon Masajı

Plantar fasiit, ayak tabanındaki bağ dokusunun ağrılı bir durumudur. Etiyolojisi iyi anlaşılmamakla birlikte semptomları kolaylıkla fark edilebilir; bir süre hareketsiz kaldıktan sonra yürürken akut ağrı, daha sonra dağılır, ancak uzun süreli kullanımdan sonra tekrar geri döner.


Kas-iskelet ağrısı ile ilişkili doku yoğunluğu artışı olduğu teorisine dayanan doku yoğunluğu restorasyon masajı kullanarak birçok plantar fasiit vakasını çok iyi sonuçlarla tedavi etmek mümkündür ve yoğunluğun normale döndürülmesiyle ağrı giderilir ve işlev geri kazanılır. Ayak ağrısına, yüksek doku yoğunluğunun ağrılı bölgelerine odaklanarak yaklaşılır.


Tüm dokular normal bir yoğunluğa sahiptir ve olması gerekenden daha yoğun hale gelmesi durumunda genellikle ağrı eşlik eder. Masaj için, sıcak havlu, ısıtma yastığı ve masaj kremine ihtiyaç vardır. Müşterinize, ağrı düzeylerinin 1/10 ağrı ölçeğinde üçten fazla olursa size haber vermesi gerektiğini mutlaka söyleyin. Doku yoğunluğu restorasyonu masajı, yoğunluktaki bir değişikliği etkilemek için konsantrasyon alanı başına yaklaşık 45 dakika sürer, bu nedenle iki taraflı bir plantar fasiit üzerinde çalışıyorsanız, en az bir buçuk saat programlamanız gerekir.


Dolaşımı ve sıcaklığı artırmak ve özellikle dokuları yumuşatmak için ayağı her iki elin ve parmakların tam palmar yüzeyi ile birleştirmek, bastırmak ve sıkmak, ayak parmakları, kemer ve topuk dokularını hareket ettirmek için tüm ayağa birkaç dakika masaj yapın. Avucunuzun tabanı ile topuk ve ayağın altına sıkıca bastırın, bu basıncı bir an tutun, ardından ayağın en derin doku katmanlarına dolaşımı teşvik etmek için serbest bırakın ve birkaç kez tekrarlayın. Her parmak için aynısını yapın, her tarafı manipüle etmek için onları kavrayın ve yuvarlayın. Ayağı iki elinizle alın, yanlardan tutun ve bir elinizde ayak başparmağının eklemi ve diğer yandan yan tarafı ile ayağı hafifçe ileri geri yuvarlayın. Ayak yeterince ısındığında ve gevşediğinde doku yoğunluğu alanlarını aramaya başlayın. Müşterileriniz gerekirse sizi ağrıyan bölgeye yönlendirebilir.


Evde Masaj

Etkilenen belirli noktalara odaklandıkça, çevrelerinden daha sert olan çıkıntıları ve alanları hissedebileceksiniz. Doku yoğunluğu bölgeleri genellikle kemiklerin üzerinde ve derinin altında bir mum tabakası eritilmiş gibi hissedebilir. Tüm bölgeye masaj yapmaya devam ettikçe, önce daha normal dokular yumuşar ve doku yoğunluğu alanlarını daha görünür hale getirir. Bunlar en inatçı dokulardır ve restore etmek için en çok çabayı gösterirler. Küçük daireler halinde masaj yaparak sert, lastik dokuya bastırabilirsiniz. Müşterinizden sizi en acı veren noktalara yönlendirmesini ve önce onlar üzerinde çalışmasını sağlayın. Alanlar temizlendiğinde, ağrının bitişik noktalara kaydığını fark edeceksiniz.


Etkilenen dokular yumuşadıkça ve daha esnek hale geldikçe, ek ağrıya neden olmadan basıncı ve hareketi artırabileceksiniz. Plantar fasiitli müşteriler, sorunu gidermek için genellikle altı ila sekiz tedaviye, bazen de sadece birkaç tedaviye ihtiyaç duyarlar. Üzerinde çalıştığınız ve temizlediğiniz alanları, yoğun dokuların boyut ve konumlarının öncesi ve sonrası ölçümleri ile doku, kalite ve ağrı seviyelerine ilişkin müşteri girdileri ile birlikte gösteren diyagramlar oluşturarak, kaydettiğiniz ilerlemenin yararlı göstergelerine sahip olacaksınız.


bottom of page