top of page

Prenatal Masaj

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Prenatal-Masaj

Prenatal Masaj

Gebelik döneminde anne adayları fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan birçok değişim yaşarlar. Bu değişiklikler elbette beraberinde pek çok şikayet yaşatır, anne adayları çok fazla sıkıntı ve ağrı yaşar. Özellikle de her geçen gün kilo alımı, büyüyen benek anne adaylarının hem kabiliyetini kısıtlar hem de vücutta çok fazla ağrı hissedilmesine neden olur. Bu ağrıların ve zaman zaman şiddetlenen sıkıntıların hafifletilmesi ya da geçmesi için de alınabilecek bazı önlemler ve yapılabilecek uygulamalar bulunmaktadır.

Gebeliğin rutin semptomlarından olan ağrıların doğal ve sağlıklı bir biçimde hafifletilebilmesi, yok edilmesi için uygulanan masaj anne adayının tüm vücudunu gevşeterek rahatlatır, bununla birlikte ağrılarına da çok iyi gelir. Fakat prenatal masajın bilgili ve uzman kişiler tarafından yapılması, kimlere ve hangi durumlarda yapılacağı da bilinmelidir. Anne adayında yüksek tansiyon, düşük riski, enfeksiyon gibi sorunlar var ise prenatal masaj uygulanmaz.


Gebelikte Prenatal Masaj


Gebeliğin başından sonuna kadar ve doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde anne adaylarına uygulanmakta hem fiziksel hem de duygusal anlamda rahatlama sağlamaktadır. Gebelik döneminde çok sık yaşanan sorunlarından olan kas sıkışmaları, kramplar, ağrılar prenatal masaj sayesinde hafifletilir. Bunun yanı sora düzenli olarak masaj yapıldığında ise vücutta ödem birikme riskini önleyerek, var olan ödemi de daha kolay atılır. Gebelikte masaj söz konusu olduğunda en belirgin özelliklerinden, faydalarından birisi kan dolaşımını arttırması, bir diğeri ise cilde ve vücuda esneklik katmasıdır. Gebelik dışındaki dönemlerde veya gebelikte uygulanan masaja fizyolojik ya da mekanik açıdan bakıldığında masaj ile kas dokularının yağlanarak en yüksek düzeyde hareket kabiliyetinin elde edilmesi sağlanmaktadır.


Prenatal Masajı Faydaları

  • Çok yumuşak ve ritmik dokunuşlarla uygulanması sonucu gebelikte oluşan gerginlik, stres ve psikolojik sıkıntıları hafifletir.


  • Düzenli olarak yapılan prenatal masaj sayesinde anne adayı fiziksel ve ruhsal olarak kendini daha rahat hissedeceği için doğum daha kolay geçer.


  • Prenatal masajı, uzman kişiler tarafından uygulandığında bebeğin de anne rahminde rahat edebilmesini ve daha rahat doğabilmesini sağlamaktadır.

  • Prenatal masajı, anne adayının vücuduna besleyici ve bitkisel yağlar ile uygulandığında çatlak oluşumunun önüne geçer veya oluşan çatlakları gidermeye yarar.


  • Uzmanlara göre prenatal masajın en önemli faydalarından birisi de hem anne adayının hem bebeğin dokunma ihtiyaçlarını karşılanmasıdır.


  • Anne karnındaki bebekler, annelerinin ruh değişimlerinden, duygusal durumlarından ve her türlü duygu değişimlerinden oldukça fazla etkilenirler. Bu sebepten anne adayı ne kadar kendini iyi hisseder, olumlu duygularla dolu olursa gebelik daha sağlıklı geçer. Prenetal masajı, fiziksel olmanın yanı sıra ruhsal da çok büyük öneme ve etkiye sahiptir.


Gebelik süresince anne adayının kendini mutlu ve huzurlu hissedeceği, sağlıklı bir süreç geçirmesi için gün içinde ve özellikle de akşamları masaja vakit ayırmak, daha doğrusu kendine vakit ayırmak, anne adayı ve bebek için sağlık açısından çok doğru olacaktır.

Comments


bottom of page