top of page

Psikolojik Arınma Sağlayan Aromaterapi Masajı


Psikolojik-Arınma-Sağlayan-Aromaterapi-Masajı

Çeşitli uçucu yağlar kullanılarak yapılan aromaterapi masajı, yağın çeşidine göre farklı rahatsızlıklarda iyileştirici etki gösterebilmektedir. Buna göre selülitli olan görünümün azaltılmasından vücuttaki, bedendeki toksinlerden kurtulmaya kadar pek çok yararı olduğu bilinen aromaterapi masaj uygulamasında ruhun dinlendirimesi ve negatif olan etkilerden arındırılması da hedeflenmektedir. Fakat her yağın farklı etkisi bulunur. Dolayısı ile eğer bir rahatsızlığın hafifletilmesi adına aromaterapi masajına başvuruyor iseniz, bu rahatsızlık üstünde etkisi olduğunu bildiğiniz bitkilerin yağlarından destek almak oldukça yararlı olacaktır.


Aromaterapi Masajı Yararları Nelerdir?


Bu masaj çeşidinin vücut ağrıları, uykusuzluk, yorgunluk, dolaşım problemleri, baş ağrısı, anksiyete, depresyon, sindirim problemleri, bazı sedef çeşitleri gibi daha önce de belirttiğimiz gibi akıla gelebilecek hemen her rahatsızlık üstünde iyileştirici etkileri olduğu da gözlemlenmektedir. Ancak aromaterapinin sadece tedaviyi destekleyici bir yöntem olduğunu belirtmekte de yarar var. Bu sebeple rahatsızlığınızın tedavisine ek olarak aromaterapi masajı uygulamasına başvurmadan önce doktora danışmanızı tavsiye ederiz. Fakat eğer spesifik bir rahatsızlık yerine genel bir rahatlama için aromaterapi masajı uygulamasına başvuruyorsanız, kesinlikle aromaterapi masajı pratiğinde uzmanlaşmış bireylerden destek almanız gerektiğini de vurgulamış olalım.


Aromaterapi Masajı Kimler İçin Uygundur?


Her uçucu esansiyel yağın kendi kimyası gereği kullanım amacı da değişmektedir. Bu sebeple aromaterapi masajı etkilerinin herkes için de aynı olmayabileceğinin bilincinde olmak gerekir. Üstelik aromaterapi masajının herkes için de uygun bir yöntem olmayabileceği uyarısında da bulunmamız gerektiğini düşünmekteyiz. Örneğin aromaterapi masajı, hassas bir cilt yapısına sahip olanlar, hamile kadınlar ve çocuklar için tavsiye edilmemektedir.Bu kişiler istenmeyen bir etkiyle karşılaşmamak için aromaterapi masajı öncesinde kesinlikle uzman bir sağlık personeline danışmalıdırlar. Ek olarak astım, alerji, epilepsi ya da hipertansiyon hastalarının aromaterapi masajı uygulaması için ekstra bir dikkatli olmaları önerilmektedir. Öte yandan aromaterapi masajında kullanılacak olan uçucu yağların hiçbir şekilde göz ile temas etmemesi ve uygulama öncesinde de seyreltilmesi gerektiğini de belirtelim.


Aromaterapi Masajı İçin Hangi Yağlar Kullanılır?


Fesleğen Yağı: Genellikle baş ağrısı ve migren ataklarını rahatlatmak adına kullanılan fesleğen bitkisinden elde edilmiş yağın bazı depresyon belirtilerini de hafiflettiği gözlemlenmektedir.


Bergamot Yağı: Sindirim sistemi üstünde etkisi bulunan bergamot yağı ile uygulanan aromaterapi masajı, okaliptüs yağı ile de beraber desteklendiğinde kaygı ve stres problemlerini azaltmaya ve cilt problemlerini hafifletmeye de katkı da bulunmaktadır.


Karabiber Yağı: Kas ağrılarını hafifletmek ve kan dolaşımını düzenlemek gibi etkileri olduğu bilinen karabiber yağı, zencefil yağı ile beraber uygulandığında da eklem ağrılarına iyi gelmektedir.


Papatya Yağı: Bazı egzama çeşitlerinin tedavisini desteklemek amacı ile kullanılır.


Okaliptüs Yağı: okaliptüs esansiyel yağı, soğuk algınlığı ve grip faktörlerini hafifletmeye katkı da bulunur. Çoğu zaman nane yağı ile beraber kullanılmaktadır. Fakat okaliptüse karşı alerji geliştiren bünyelerde de kullanılmaması tavsiye edilir.


Sardunya Yağı: Stresi azaltmada etkili bir esansiyel yağ olan sardunya yağı cilt problemlerini gidermeye de destektir.


Lavanta Yağı: En çok kullanılan esansiyel yağlardan lavanta yağı ise fiziksel rahatlama adına uygulanmaktadır. Baş ağrısı ve migren faktörlerini hafifletme olan etkisi de gözlemlenen lavanta yağı, gevşeme sağlamış olduğu için uyku kalitesini arttırmak adına da kullanılmaktadır.


Limon Yağı: Stres ve depresyon belirtilerini hafifletmek amacı ile limon yağı kullanımına başvurulur.


Biberiye Yağı: Kas spazmlarını iyileştirme, sinir ve dolaşım sistemi sağlığını desteklemek gibi etkileri olduğu bilinen biberiye yağı hafızayı da güçlendirmekte etkilidir.


Comments


bottom of page