top of page

Refleksoloji Masajının Sağlığa Faydaları


Refleksoloji Masajının Sağlığa Faydaları

Refleksoloji, vücuttaki refleks noktalarına uygun baskı uygulayan bir vücut çalışması şeklidir. Bu refleks noktaları ellerde, ayaklarda ve kulaklarda bulunur. Bu alternatif tedavi, refleks noktalarının sinir sistemi aracılığıyla vücudun ilgili bezlerine veya bölümlerine bağlanması ilkesine dayanır. En popüler masaj türlerinden biri olan refleksoloji masajı, vücudu tekrar denge durumuna getirmeyi, dolayısıyla vücudun doğal iyileştirme gücünü artırmayı amaçlar. İyi hissettiren hormonların gevşemesi ve artmasının ötesinde, refleksoloji uygulaması cilt ve kaslardan daha derine iner, bunun da bazı hastalıkları hafiflettiğine inanılır.


İnsan ayağında yaklaşık 7.000 sinir ucu vardır ve bunların her biri vücudun bir bölümüne karşılık gelen bir refleks noktasıdır. Bu refleks noktalarını uyarmak için, refleksologlar özel parmak ve başparmak manipülasyon teknikleri kullanırlar. Refleksoloji çizelgesini takip ederek, vücut bölümlerine karşılık gelen ayak bölgesini belirlemek, bir refleksoloji çizelgesi aracılığıyla kolaylaşır.


Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?


Refleksolojinin en tanımlanabilir faydalarından bazıları şunlardır:

 • Gevşemeyi Teşvik Edin

Refleksoloji, sinir yollarını açar ve sinir sistemini nöron aktivitesi ile doldurur, bu da vücudun daha rahat bir durumuna neden olur. Sisteminizin bol bol gevşeme almasıyla, bedeniniz ve zihniniz bir sakinlik durumuna geçecektir. Refleksoloji, uykusuzluk gibi uyku bozukluklarını tedavi etmek ve vücudunuzun normal, sağlıklı sirkadiyen ritimlerine yeniden başlamasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

 • Beyin Gücünü Geliştirin

Vücut çalışması sinirlerinizi uyarır ve daha hızlı ve daha etkili bir bilgi akışıyla sonuçlanan sinir yollarınızı açar. Ayrıca, daha verimli bilişsel ve fiziksel reaksiyonlara izin verir ve hafızanızı güçlendirir.

 • Sinir Fonksiyonlarını Geliştirin

Vücut yaşı olarak, vücudumuzun ekstremite kısımlarındaki sinir uçları daha az hassas hale gelir. Vücuttaki çeşitli organlardaki sinirlerin ve hücrelerin işlevselliğini ve esnekliğini geliştirmek için nöral yolları açmak ve temizlemek refleksoloji yoluyla yardımcı olabilir. Sinirsel geçiş yolları esasen kaslar gibidir, onları aktif tutmak sağlığınız için son derece hayati ve çok önemlidir.

 • Kan Dolaşımını Artırın

Masaj gibi popüler vücut çalışmalarının çoğu gibi, kan dolaşımını iyileştirmek de refleksolojinin en iyi bilinen faydalarından biridir. Oksijen ile birlikte kan, döngüye girer ve vücuda daha verimli bir şekilde iletilir. Dolaşımdaki iyileşme dediğimizde, pratikte bu, işlevlerini optimize eden ve metabolizmayı daha da iyileştiren hayati organ sistemlerine daha fazla oksijen ulaştığı anlamına gelir. Hasarlı hücrelerin hızlı iyileşmesi ve yeniden büyümesi, oksijenin vücuttan atılmasının diğer faydalarıdır.

 • Toksinleri Ortadan Kaldırın

İdrar yolu sorunları olasılığını azaltmaya yardımcı olan mesane işlevi, kan dolaşımını iyileştirerek refleksoloji masajı ile geliştirilebilir. Sonuç olarak, toksinlerin ve diğer yabancı elementlerin ortadan kaldırılması onu daha verimli hale getirmiştir. Bu aynı zamanda vücudu, genellikle bozulmuş bir üriner sistemin bir sonucu olarak meydana gelebilecek çeşitli sağlık koşullarından da korur.

 • Baş Ağrısını Azaltın

Refleksolojinin gücünün, genellikle bu tür durumlara neden olan kaslardaki gerilimi azaltarak migren ve baş ağrılarının şiddetini azalttığı bilinmektedir.

 • Adet ve Hamilelikten Rahatsızlığı Giderin

Refleksoloji masajı, özellikle doğum sonrası depresyon şansını azaltmak için hamilelik sırasında kadınlar için çok faydalı olabilir. Tedavi vücudun kendini iyileştirmesine ve normal metabolik aktivitesine daha hızlı dönmesine yardımcı olur.

 • Anksiyeteyi Azaltın

2000 yılındaki belirli bir çalışmada, araştırmacılar, refleksoloji tedavisi gören kişilerin, tedavi almayanlara göre daha düşük düzeyde kaygı bildirdiklerini kaydetti. 2014'te yapılan bir başka araştırma, başka bir insanın dokunma gücünün çoğu insan için kaygıyı azaltan bir eylem olduğu sonucuna vardı.

 • Metabolizmayı ve Enerjiyi Arttırın

Bazı insanlar için düşük metabolizma bir sorun olabilir. Optimum bir refleksoloji masajı ile metabolizmayı iyileştirmek mümkündür ve bu da vücudunuzda daha fazla enerji oluşturmaya yardımcı olur. Kendinizi halsiz ve sürekli yorgun hissediyorsanız, Refleksoloji ile etkili bir yeniden başlatma ve rahatlamaya ihtiyacınız var.


Yukarıda belirtilen faydalara ek olarak, insanlar refleksolojinin onlara yardımcı olduğunu bildirmiştir:

 • Kanserle savaş,

 • Bağışıklık sistemini güçlendirme,

 • Sinüs sorunlarını giderme,

 • Soğuk algınlığı ve bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulma,

 • Artrit ağrısını azaltma,

 • Astım,

 • Diyabet,

 • Doğurganlığı artırma,

 • Sırt problemlerinden kurtulma,

 • Hormonal dengesizlikleri düzelme.

Refleksoloji Ayak Masajından Nasıl Farklıdır?


Bazı insanlar refleksolojiyi ayak masajı veya tam tersi ile karıştırır. Bu iki üstyapı benzer olabilir, ancak büyük farklılıklar vardır. Ve elbette, ikisi de son derece faydalıdır. Bir refleksolog, ilgili hedef organlarda iyileşme tepkisini teşvik etmek için baskı uygulayarak alanlar üzerinde çalışır. Bu arada, bir masaj terapisti, ağrıyı hafifletmek, yaralanmaları iyileştirmek ve genel rahatlamayı sağlamak için dolaşımı iyileştirmek için kasları ve diğer yumuşak dokuları manipüle etmek için ayak masajı yapar. Her iki tedavi de genel sağlığı ve refahı iyileştirebilir.


Refleksoloji Seansının Odak Noktası


Refleksolog, refleksoloji terapisinin varsayılan modeline odaklanır - ayak parmaklarından başlayıp ayak aşağı doğru çalışır. Genel refleksoloji seansı bir dizi teknik kullanır ve her iki ayaktaki (ve belki de eller ve kulaklardaki) tüm noktaları içerir. Refleksolog, tüm noktaları çalışarak seans sırasında iç organları ve bezleri, ayrıca kas gruplarını, kemikleri ve sinirleri ele alacaktır. Belirli bir durum yaşıyorsanız, refleksolog, mevcut soruna karşılık gelen alanı dikkatli bir şekilde çalışacaktır.


Evde Masaj

Refleksoloji Ne Hissettirir?

Refleksoloji masajı ile ilgili deneyimler kişiden kişiye değişir. Bazıları, vücutta bir baş dönmesi veya karıncalanma hissine kadar bir rahatlama hissi yaşar. Seans sırasındaki normal tepkiler fizikselden duygusala kadar değişir ve şunları içerebilir:

 • Sersemlemiş hissetmek,

 • Terleme,

 • Öksürme,

 • Soğuk olma hissi,

 • Susuzluk,

 • Aşırı uyku hali hissi,

 • Ağrı ve rahatsızlığın kaybolması.

Refleksolojinin bazı durumlar için tek tedavi olarak kullanılmaması gerektiği doğrudur, ancak vücudunuzu ağrı ve zihinsel stres faktörlerinden kurtarmak için güçlü bir araç olabilir. Refleksolojinin tüm faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve sizin için doğru olup olmadığını görmek için profesyonel bir masaj terapisti ile görüştüğünüzden emin olun.

Comments


bottom of page