top of page

Refleksoloji Nasıl Çalışır?


Refleksoloji Nasıl Çalışır?

Refleksoloji sıklıkla bir masajla karıştırılır. Tabii ki, ikisinin nasıl yapıldığının ayırt edilemez göründüğünü düşündüğümüzde bu karışıklık oldukça anlaşılır. Bununla birlikte, bu iki şey ne kadar benzer görünse de, aralarında uygulama, ilgili vücut bölümleri ve kendi ilkeleri gibi birkaç fark vardır. Bu makalenin ilerleyen paragraflarında, refleksolojiye, nasıl çalıştığına, faydalarına ve neden bundan en iyi şekilde yararlanmamız gerektiğine aşina olacağız.


Refleksolojinin Tanımı


Refleksoloji, eski çağlardan beri alternatif tıpta çare olarak uygulanan, vücudumuzda özellikle ayak, el veya kulaklardaki hassas noktalara ve bölgelere doğru miktarda basınç uygulanmasını içeren bir terapi şeklidir. Refleksologlar, bu refleks noktalarının her birinin vücudumuzdaki çeşitli organ ve sistemlere karşılık geldiğine ve ona baskı yapmanın sadece fiziksel değil zihinsel açıdan da sağlığımıza önemli faydalar sağlayabileceğine inanmaktadır.


Refleksoloji Nerede Başladı?


Tarihimiz boyunca çeşitli kültürlerde ayaklar, eller ve kulaklar etrafında çalışmakla ilgili referanslar olmuştur, ancak bu medeniyetler tarafından uygulanan erken sanatın ve şimdi bildiğimiz refleksolojinin aynı şeyi paylaşıp paylaşmadığını kesin olarak bilmiyoruz. Eski Çin belgelerine göre, Budist rahipler erken refleksolojiyi Hindistan'dan Çin'e yaklaşık 5000 yıl önce getirdiler. Günümüzün çağdaş refleksolojisine çok benzeyen tekniklerden bahseden çok sayıda antik Çin yayını vardır ve bu yayınlardaki bilgiler, bugüne kadar dünyanın her yerindeki geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları tarafından hala kullanılmaktadır.


Refleksoloji ve Masaj Arasındaki Fark


Refleksoloji, akupunktur ve masaj neredeyse her zaman vücut ağrılarımızı hafifletmek ve stres, depresyon ve anksiyete belirtilerini yönetmek için kullanılır; bu nedenle çoğumuz refleksolojinin bir tür masaj olduğunu düşündük. Tabii ki, akupunkturun seansları için iğne kullanması ve ikisi kullanmaması nedeniyle masaj ve refleksoloji arasındaki farkı akupunkturdan belirlemek kolaydır. Ancak, refleksoloji ve masaj örneğinde, ilk başta çok fazla bir ayrım olmadığı için yapıldığında gerçekten aynı görünüyorlar.


İkisi arasında göze çarpan birkaç fark şudur: masaj terapistleri tüm vücudumuzdaki daha geniş yumuşak doku alanlarıyla ilgilenirken, refleksologlar ayaklar, eller ve kulaklardaki küçük belirli noktalara baskı uygular. İlgili alanın büyüklüğü dışında, unutulmaması gereken bir diğer nokta, refleksologlara kıyasla masaj terapistleri tarafından ele alınabilecek vücut bölümlerinin sayısıdır. Refleksoloji kulaklara, ellere ve ayaklara odaklanırken tüm vücuda masaj yapılabilir.


Masaj

Nasıl Çalışır ve Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

Refleksologlar, ayaklarımızın ve ellerimizin tüm vücudumuzun daha küçük temsilleri olduğuna inanırlar ve baskı uygulanan noktaların doğru olduğundan emin olmak için belirli bir haritayı takip ederler. Refleksoloji seansı alarak elde edebileceğimiz en iyi bilinen faydalar şunlardır.


Bir masajda olduğu gibi, refleksoloji tüm bedenimizde ve zihnimizde bir dinginlik durumuna neden olabilir. Bu nedenle, uykusuzluk gibi uyku sorunlarının tedavisine yardımcı olmak ve vücudumuzun normal ve sağlıklı durumuna dönmesini desteklemek için refleksoloji de kullanılabilir.


Refleksoloji, vücuttaki sinirlerimizin ve hücrelerimizin daha iyi işlevselliği ve esnekliği için sinir yollarımızı açabilir ve temizleyebilir. Bunu yaparak, bilgi beynimize çok daha hızlı akabilecektir. Bu olursa, beyin bilgiyi daha hızlı işleyebilir, bu da çok daha hızlı bilişsel ve fiziksel reaksiyonlara ve hafızamızda bir artışa neden olur.


Kan dolaşımımızı iyileştirmek, hayati organ ve sistemlerimize daha fazla oksijenin ulaşabileceğini, bunun da performansını artıracağını, metabolizmamızı artıracağını, daha hızlı iyileşmeyi ve hasarlı hücrelerin yeniden büyümesini teşvik ettiğini gösterir. Ek olarak, mesane fonksiyonunu iyileştirir, idrar yolu sorunları olasılığını azaltır ve vücudumuzdaki toksinleri daha iyi ortadan kaldırmak için daha verimli bir sistem.

コメント


bottom of page