top of page

Refleksolojide Kullanılan Teknikler


Refleksolojide-Kullanılan-Teknikler

Refleksolojide Kullanılan Teknikler Nelerdir?


Refleksolojide yalnızca uygulama yapan kişinin elleri kullanıldığı için yapılan uygulama ‘’el işçiliği’’ olarak kabul edilebilir. Diğer el sanatlarında olduğu gibi, refleksoloji uygulayacak kişide ellerini en iyi şekilde kullanmayı öğrenmelidir ki, ortaya çıkan sonuç mümkün olanın en iyisi olabilsin. Uygun bir çalışma tekniği ile refleksoloji uygulaması yapacak kişi gerekenden fazla kas kullanmadan çalışabilir. Başlangıçta ellerde, kollarda ve omuzda ağrı olabilse de, düzenli çalışma şekli yerleşince ve deneyim sayesinde durum bir bütün olarak görüldüğünde, bunlar ortadan kalkar. Her iki eli de kullanıyor olmak önemlidir.


1 - Tırnaklar kısa olmalıdır, yoksa ayaktaki tüm bölgeler ağrılı olacaktır. Yüzük ve bilezik gibi ürünler kullanılmamalıdır.


2 - Ayağa yapılacak baskının derecesi kişinin ağrı eşiğine göre belirlenmelidir. Eğer tüm bölgelerde ağrı hissediliyor ise, yapılan baskı çok fazladır. Başparmakları korumak adına parmaklar aşağıdaki gibi kullanılmalıdır;

Parmak hafif bükülü durumdayken yumuşak olan ucu ile basılmalıdır.

Eğer parmak pasif olarak geriye doğru bükülü olacak şekilde baskı yapılırsa, parmağın en dıştaki eklemine fazla yük biner.


3 - Ayağın altında sürünme tekniğiyle refleks bölgeleri taranır, ağrılı bir nokta bulunduğunda buraya hafif bir masaj veya sabit basınç uygulanır. Ayağın üst kısmında ise, işaret ve orta parmaklar aynı şekilde kullanılabilir.


4 - Uygulama esnasında ayağı diğer el ile sabit bir şekilde tutmak önemlidir. Kişi acı hissettiğinde ayağını kendine çekebilecek bir durumda olmalıdır, eğer ayağı çok sıkı tutulursa, kişi kendini gerer ve acı hissetme korkusunu yaşar.


5 - Bazı durumlarda ayağın altında, özellikle topuk bölgesinde deri sert olabilir, bu durumda ağrılı olan bölgeye ulaşmak adına refleksoloji masajını uygulanacak kişi başka bir teknik uygulaması gerekebilir. Bu durumda normalden daha değişik olarak, işaret veya orta parmağın dıştan ikinci boğumu kullanılır. Genelde ağrılı olan bölgelerde dokuda küçük bir düğüm ya da benzeri bir farklılık hissedilecektir. Bu anormallikler baskı veya masaj yoluyla kaybolacaktır.


6 - Yağ veya krem kullanılıyorsa bile, bunu yalnızca ısıtma aşamasında ve çok az miktarda kullanılmalı, uygulama esnasına eller kaymamalıdır. Çünkü bu durumda dokudaki değişiklikler hissedilemez. Refleksoloji masajında çok terleyen ayaklarda da talk pudrası kullanılabilir.


Refleksoloji Uygulama Süresi


Refleksoloji uygulamanın süresi değişkenlik gösterebilir. Bazı bireyler refleksolojiye koruyucu amaçlı olarak ve kendilerini daha iyi hissetmek adına giderler. Onlar çoğunlukla ayaklarındaki refleks bölgelerine, alanlarına genel olarak uygulama yapılmasını istlerler. Bu kişiler için genelde yaklaşık 45 dakikalık bir uygulama yeterli olur. Çoğu kişinin refleksoloji masajına gitme amacı ise, rahatsızlıklarının iyileşmesidir. Böyle bir durumda uygulamanın süresi kişinin durumuna ve uygulamayı yapacak kişinin rutinine göre değişebilir. Deneyimli bir terapist genelde 30 - 40 dakikalık bir uygulama sağlayacaktır ve sonrasında kişinin dinlenmesi adına 10 dakika ayıracaktır. Ancak bu süre özellikle ilk seanslarda ağrılı alanlar genelde fazla olduğundan dolayı bir saati bulabilir, bunun dışında ilk seanslarda kişi ile şikayetleri hakkında konuşmakta süreyi uzatacaktır.1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Ayaklarımız vücudumuzun en önemli yerlerinden biri, masajı gerçekten hakediyorlar.

Like
bottom of page