top of page

Refleksolojinin Sağlığa En İyi 7 Faydası


Refleksolojinin Sağlığa En İyi 7 Faydası

Refleksoloji, eller, ayaklar veya kulaklar gibi çeşitli vücut bölümlerinin öngörülen refleks noktalarına belirli bir miktarda basınç uygulandığı özel bir masaj türüdür. Bu tedavi, refleks noktalarının bu alanlarının, özellikle de ayaktakilerin, diğer bazı vücut yapıları ile ilişkili olduğu ve kendi kendini iyileştirme tepkisini uyandırdığı ve ayrıca sinir sisteminin işlevselliğini hızlandırdığı için iyi bilinen bir anlayışa dayanmaktadır. Refleksoloji terapi tedavileri hastalar için popüler bir tedavi haline gelmiştir.


Refleksoloji Normal Ayak Masajından Nasıl Farklılaşır?


Yüzeysel olarak birbirlerine oldukça benzer görünseler de, gerçekte, refleksoloji sundukları potansiyel faydalar açısından ayak masajından farklıdır. Her zamanki masaj terapisi dokuların veya kasların gevşemesini içerir ve vücuttaki kan dolaşımının uyarılmasına yardımcı olur. Oysa refleksoloji, refleks noktalarına baskı uygulayarak vücuttaki enerji akışında bir dengeyi korur ve bu nedenle, sadece bir ayak masajı değil, basınç noktası masajı olarak bilinir.


Refleksoloji Nasıl Çalışır?


Özellikle bilimsel terminolojide, refleksolojinin tam olarak nasıl çalıştığı konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Bunlar, çalışma teknikleri ile ilgili aşağıdaki teorilerden bazılarıdır:

 • Geleneksel Çin Tıbbı Teorisi

Geleneksel Çin tıbbı teorisinde, refleksolojinin temel amacı, iyileşme sürecini sağlamak için vücut sistemleri boyunca akan hayati enerjinin yeterli dengesini sürdürmektir. Vücuttaki bir dengesizliğin hastalığa yol açabileceğine inanılır, bu nedenle vücuttaki qi akışının denge getireceğine ve hastalıksız hale geleceğine inanılır.

 • Diğer Teoriler

Diğer refleksoloji teorilerinin kavramları, ideolojilerinde bir dereceye kadar farklılık gösterir. Bazı teoriler, Refleksolojinin ağrıyı azaltan ve kişinin mutluluğunu artıran yatıştırıcı etkisine inanırken, diğerleri sinir sistemini sakinleştiren dokunuşa inanır.


Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?


Refleksolojinin insan sağlığına sayısız faydası olduğu kabul edilir, ancak bunların yalnızca sınırlı bir kısmı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıtı olan aşağıdakiler vardır:

 • Stres ve kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarını azaltın,

 • Ağrıyı azaltabilir,

 • Ruh halinizi yükseltebilir,

 • Genel refahı iyileştirir.

 • Hastalara yardımcı olduğu bildirilen aşağıdakiler de vardır:

 • Bağışıklık sistemlerini güçlendirin,

 • Soğuk algınlığı ve bakteriyel enfeksiyonların üstesinden gelin,

 • Sinüs sorunlarını giderin,

 • Sırt problemlerinden kurtulun,

 • Hormonal dengesizlikleri düzeltin,

 • Doğurganlığı artırın,

 • Sindirimi iyileştirin,

 • Artrit ağrısını hafifletin,

 • Kanser ilaçlarından kaynaklanan sinir problemlerini ve uyuşukluğu tedavi edin (periferik nöropati).


Masaj

Refleksolojinin Sağlığa En İyi 7 Faydası

Burada, benzer sağlık sorunları yaşıyorsanız iyileşmenize yardımcı olabilecek refleksolojinin en iyi 7 sağlık faydasını listeleyeceğiz:

 • Gevşeme

Refleksoloji, stres ve kaygının giderilmesine yardımcı olurken, zihin ve beden boyunca sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratmasıyla bilinir. Ayrıca vücudu sağlıklı bir rahatlama durumuna getirmek için uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları için potansiyel bir tedavi olduğu söylenir.

 • Baş Ağrılarını Azaltır

Refleksoloji, baş ağrılarını tedavi etmek ve en aza indirmek için büyük ölçüde kullanılmaktadır. Migren veya baş ağrısı sırasında kaslardaki gerginliği gidermeye yardımcı olduğu için şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Bunun dışında stres veya gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları da refleksoloji yardımıyla kalıcı bir etki ile tedavi edilebilmektedir.

 • Kan ve Oksijen Dolaşımını Uyarır

Refleksolojinin en inanılmaz ve doğrulanmış faydası, vücut sistemleri boyunca kan dolaşımının uyarılması olarak kabul edilir. Sadece kan dolaşımını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda oksijenin vücudun tüm organlarında daha verimli bir şekilde hareket etmesini sağlar ve metabolizma sürecini geliştirir. Organ sistemlerinin daha yüksek metabolizması ve işleyişi de vücutta enerji oluşumunun artmasına neden olur.


Bu nedenle, enerji seviyenizi yükseltmeye ihtiyaç duyduğunuzda refleksoloji oldukça faydalı olabilir. Oksijenin ve diğer önemli elementlerin uygun döngüsü, herhangi bir yaralanma varsa hızlı iyileşmeye veya iyileşmeye yardımcı olacaktır, çünkü hasarlı hücrelerin daha hızlı yeniden büyümesini sağlar.


Ayrıca, refleksoloji tedavisi yoluyla kan dolaşımının arttırılması da mesanenin işleyişinin iyileştirilmesine yardımcı olacak ve böylece yakın gelecekte idrar yollarında herhangi bir sağlık komplikasyonu olasılığını azaltacaktır.

 • Sinir Fonksiyonlarını Hızlandırır

Refleksolojinin kanıtlanmış bir başka faydası da vücudumuzun merkezi sinir sisteminin işleyişini hızlandırmasıdır. Otonom sinir sistemi işlevinin mekanizması üzerinde olumlu bir etkiye dair açık kanıtlar vardır, çünkü refleksoloji terapisi, sinir yollarının temizlenmesini kolaylaştırarak vücut yapıları boyunca sinir hücrelerinin ve dokuların çalışmasına yardımcı olur. Bu, nihayetinde, çeşitli organlardan beyne etkili bilgi akışı ve dolayısıyla hızlı bir yanıt sağlamak için girdiyi daha hızlı işleme hızı ile sonuçlanır. Refleksoloji ayrıca bellek gücünde bir artış avantajına da sahiptir.

 • Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Refleksolojinin kanser hücreleriyle doğrudan bağlantısına dair henüz bir kanıt olmamasına rağmen, kanser hastaları üzerinde iyileştirici bir etkisi olmuştur ve bu nedenle refleksolojinin kemoterapinin ve bu tür diğer kanser tedavilerinin yan etkilerini hafiflettiği bilinmektedir. Hatta, daha iyi bir uyku döngüsü sağlamak için ağrı ve kaygıda azalma, kan ve oksijen dolaşımını artırarak yorgunluk ve solunum problemlerinde azalma da dahil olmak üzere, engellenmiş yaşam tarzlarında önemli bir iyileşmeye yardımcı olur.

 • Adet ve PMS Belirtilerinde Rahatlama

Refleksoloji, adet dönemlerinde özellikle de PMS rahatsızlığı yaşayan bayanlar için oldukça faydalı olabilir. Bu tedavi adet ağrılarının ve dismenore etkilerinin büyük oranda giderilmesine yardımcı olur.

 • Hamilelik Desteği

Refleksoloji genellikle kadınlar tarafından hamilelikleri sırasında ve sonrasında vücut sistemleri üzerindeki etkilerini azaltmak ve ayrıca doğum sonrası depresyondan kurtulmak için kullanılır.


Comments


bottom of page