top of page

Rehabilitasyon için Masaj Terapisinin Faydaları


Rehabilitasyon için Masaj Terapisinin Faydaları

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen masaj terapisi ile rahatlamak ve stres atmak için bir yol olarak düşünürsünüz. Ve bu kesinlikle masajın faydalarından biri olsa da, yaralanmaları iyileştirmek için yardımcı olabilecek başka pek çok şey vardır. Masajın dolaşımı iyileştirdiği, iltihabı azalttığı ve iyileşmeyi desteklediği gösterilmiştir. Bir yaralanmadan iyileşmeyi hedefliyorsanız, masaj terapisinin sizin için iyi bir seçenek olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Ne kadar yardımcı olabileceğine şaşırabilirsiniz.


Ameliyattan Önce Masaj Terapisi


Ameliyat stresli bir deneyim olabilir ve ameliyattan önce ağrı beklentisi, bu tür bir fiziksel rahatsızlık yaşamamış hastalarda genellikle daha yüksek seviyelere yol açar. Bu korkuları erkenden ele almak, ameliyat sonrası yönetim için çok önemlidir. Ameliyat gibi büyük bir olaydan veya hatta zorlu fizik tedaviden önce yapılan masaj terapisi, zihni ve bedeni süreçten maksimum faydayı elde etmeye hazırlamaya yardımcı olabilir.


Birçok insanın ameliyattan sonra yaşadığı ameliyat sonrası ağrı ve diğer yaygın fiziksel sorunlarla da baş etmek zor olabilir. Neyse ki, masaj terapisi bu tür rahatsızlıklar için mükemmel bir tedavi şeklidir, çünkü kaslara nazik dokunuşlar sağlar, bu da vücudun sistemi üzerindeki stresi hafifletmeye yardımcı olur ve aynı zamanda yara izinden kaynaklanan iltihabı azaltır.


Ameliyattan Sonra Masaj Terapisi


Ameliyat sonrası ağrı hastalar için önemli bir sorun olabilir ve ameliyattan sonra iyileşirken dikkate almamız gereken bir şeydir. Araştırmalar, iki ila üç ay süren kalıcı veya kronik ameliyat sonrası ağrının yaklaşık 4 kronik ağrı vakasından 1'inden sorumlu olduğunu göstermektedir.


Hepimiz ameliyat sonrası iyileşmenin her zaman kolay olmadığını biliyoruz, ancak günlük yaşam aktivitelerinize geri dönmenizi geciktirebilecek kronik veya kalıcı rahatsızlık seviyeleri yaşıyorsanız bu görev daha karmaşık hale gelir. Araştırmalar, masaj terapisinin insanların ameliyatlardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için çeşitli faydaları olduğunu ve ayrıca aşağıdakilere yardımcı olduğunu göstermektedir:

  • Ameliyat sonrası ağrı ve yoğunluğun azaltılması,

  • Ameliyat sonrası ağrı, stres ve kaygının azaltılması,

  • Postoperatif ağrıya sempatik tepkilerin azaltılması,

  • Azalan analjezik dozları,

  • Sakinlik seviyelerinin ve esenlik duygularının artırılması,

  • Enflamasyonun ve skar dokusunun azaltılması,

  • Rahatsızlık olmadan tam hareket aralığının yeniden kazanılmasına yardımcı olmak,

  • Kasların ve eklemlerin yeniden hizalanmasına yardımcı olmak,

  • Dolaşımı iyileştirmeye ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak.


Masaj

Masaj Terapisi İyileşme Sürecinize Katkı Sağlar


Ameliyattan, kazadan veya büyük bir hastalıktan sonra masaj terapisinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla veya terapistinizle konuşun. Masaj terapisi, rehabilitasyon programınıza harika bir ektir. Ayrıca, sadece iyi hissettirir. Yaklaşan bir ameliyatınız veya önemli bir sağlık sorununuz varsa, mümkün olan en iyi şekilde hazırlanmak ve iyileşme sürenizi kısaltmak için işlem öncesi ve sonrası bakımınıza masaj terapisini dahil etmeyi düşünün. Profesyonel masaj terapistlerimizle iletişime geçerek sizlerde iyileşmenizi hızlandırabilirsiniz.

Comments


bottom of page