top of page

Reiki Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Reiki-Masaji-Nedir-?

Reiki Masajı


Kısaca Reiki’nin Tarihçesi


Evrensel yaşam enerjisi ismiyle anılmaktadır. Enerjiye dayalı bir şifa tekniği şeklinde tanımlanır. Birçok tanımı yapılmakta olan Reiki masajı, sözlükte Rei “her yerde varolan” Ki ise “ruhsal yaşam enerjisi” anlamına gelmektedir. Bazı kaynaklarda ise farklı anlamlar da verilmiştir. İlk olarak Japonya’da alternatif bir tıp olarak görülen Reiki, M.S. 1800 yıllarında başlamıştır. Ancak daha o tarihlerden bile eski çağlara dayandığı biliniyor. Reikinin Batı’da yayılmasını sağlayan kişi olan Hawayo Takata, 11 Aralık, 1980’de ölmeden önce 22 reiki üstadı yetiştirmiştir ve 22 reiki üstadına aynı kendisinin öğrettiği şekilde devam ettirmeleri, Usui sistemini korumaları için kutsal yemin ettirmiştir. Ancak öğrencileri Hawayo Takata’nın ölümünden sonra onun getirdiği katı kurallarının bazılarını yumuşatmıştır. Özellikle batıya ulaştıktan sonra 80 ve 90’lı yıllarda herkese açık hale gelmiş ve Reiki öğrencileri yeni teknikler ile buluşmuştur.


Reiki’nin Gelişimi


Reiki’nin kökenleri ve ortaya çıkışı konusunda Hawayo Takata etkili olsada birçok reiki üstadı bu eski tedavi metodunun 19.yy sonlarında Mikao Usui tarafından keşfedilip gün yüzüne çıktığı konusunda hem fikirdir. Onlara göre, Mikao Usui reiki’nin yeniden doğuşunu sağlamıştır. Önceden de bilinen reiki enerji bilgisini, Mikao Usui yeniden düzenlemiş ve geniş kitlelere ulaşmasının da temellerini atmıştır.


Türkiye’de Reiki


Dünya genelinde yayılması ve sürecinden etkilenen ülkeler arasına giren Türkiye’de de bazı uzmanlar, stres tedavisinde, doğru nefes teknikleri ve bazı gevşeme egzersizleriyle, stres karşısında harap olan sinirlerin rahatlatılıp, sakin bir şekilde zihin güçlerinin ve yaşam kalitesinin arttırabileceğini belirtmektedir.


Reiki Masajı Neye İyi Gelir?


Reiki Masajının fiziksel tedavinin yanı sıra ruhsal anlamda da tedavi şekli vardır. Negatif enerjinin, pozitif enerjiye dönüşmesinde büyük rol oynar. Kişinin kendini daha huzurlu, yüksek pozitif enerjiye sahip olmasını hissettirerek çevresine ve bütün hayatına bu huzuru ve enerjiyi yansıtmasını sağlar. Bu da hayatında bir sürü başarılara ve doğru alınmış kararlara vesile olur. Birçok fiziksel, ruhsal, duygusal hastalığın ve rahatsızlığın tedavisine iyi geldiği bilinir. Kısaca Reiki masajı;


  • Vücuttan zehir ve toksilerin atılmasına

  • Enerji düzeylerinin yükseltilmesine

  • Fiziksel, ruhsal ve duygusal açıdan duyulan acıyı yatıştırmaya

  • Tıbbi açıdan tedavinin yükseltilmesine

  • Duygusal sorunların çözülmesine

  • Kronik hastalıkların yavaş yavaş ortadan kalkmasına

  • Bağışıklık sistemi problemlerini çözmede

  • Vücuttaki yaraların daha kolay iyileşmesine iyi gelmektedir.Reiki Masajı Nasıl Uygulanır?


Genellikle, reiki masajında bir hastanın vücudunu iyileştirmeye olanak tanımak için bir çok basınç noktaları ve çakralar kullanır. Çok önemli bir tedavi olması ile birlikte alternatif bir tıp aracıdır. Reiki masajının, iyileşmede ya da bir hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Comments


bottom of page