top of page

Ruh Sağlığı İçin Masaj


Ruh Sağlığı İçin Masaj

Ruh sağlığı, tıpkı fiziksel sağlık gibi, birçok farklı faktörü kapsar. Ancak kan testleri veya röntgen gibi vücudun fizyolojik yönlerine odaklanmak yerine, ruh sağlığı tamamen zihniniz ve ruh halinizle ilgilidir. Basitçe söylemek gerekirse, duygularınız önemlidir.


Gergin, Endişeli veya Stresli mi Hissediyorsunuz?


Son zamanlarda kendinizi giderek daha fazla yaralanmış hissediyorsanız aşağıdaki teknikleri deneyin. Zihinsel sağlığı iyileştirmeye yönelik ilk adımlardan biri, beyninizi iyi hissetmek için beslemeye başlamaktır. Doğru besinler kan dolaşımınızdan beyninizin sinir hücrelerine ulaşmadan, bu yazıdaki diğer her şey daha çok zorlu bir mücadele olacaktır.


Gevşeme masajının keyfini çıkarmak için uzanmak zihinsel sağlığınız için gerçekten harikalar yaratabilir, ancak gününüze biraz aktivite ekleyerek genel sağlığınızı daha da iyileştirebilirsiniz. Temiz hava, çevre değişikliği ve çevrenizdeki diğer insanların algısı, zihinsel olarak hoş ve ferahlatıcı bir değişiklik olacaktır.


Bazen kaygı ve iş sebebiyle o kadar çok yoruluruz ki, rahatlamanın nasıl bir his olduğunu bile hatırlamıyoruz. Bununla mücadele etmek için zaman zaman en iyi çözüm hem kaslarınızı hem de zihninizi kapatıp gevşetmek olabilir. Kendinizi kötü hissediyorsanız, vücudunuzda dört mutluluk hormonundan biri eksik olabilir mi? Endorfinler, dopamin, oksitosin ve serotonin, mutluluğu artıran ve stresi azaltan hormonlar ve nörotransmiterlerdir. Umutsuzluk hissi ile mücadele etmek için beyninizi bu mutlu hormonlardan bir veya daha fazlasının bir artışını serbest bırakmaya teşvik etmek için aşağıdaki tekniklerden herhangi birini kullanın.


Düşük bir ruh haline sahip olmak ve yalnız hissetmek, keyifli aktiviteler yapmamızı engelleyebilir. Yapmaktan hoşlandığınız şeylerin bir listesini yaparak ve her gün bunlardan en az birini yapmak için biraz zaman ayırın. Sevdiğiniz yerde kahvaltı yapmak veya en sevdiğiniz albümü baştan sona dinlemek kadar basit bir şey bile daha pozitif hissetmenize ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.


Haftanın her günü aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Bunu yapmak, iç vücut saatinizi düzenlemeye yardımcı olur ve vücudunuzu daha iyi uyuması için eğitir. Dikkatli olmaya biraz zaman ayırın ve ardından bedeniniz ve zihninizde daha hafif hissederek yatağınıza gidin. Arada bir tedavi için, ayrıca uykuya dalmanıza yardımcı olacak rahatlatıcı bir masaj için rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Yatmadan önceki son bir saat için doğal olun. Bilgisayar, telefon kullanmaktan ve hatta televizyon izlemekten kaçının. Bunun yerine zihninizi sakinleştirmek için eski moda bir kitap okuyun veya bu sizin masaj terapi gecenizse, terapistiniz size daha iyi masaj yapacakları için onunla sohbet edin. Mutlu bir ilişki içinde olmadığınız için yalnız hissetmek, zayıf zihinsel sağlığın yaygın bir nedenidir. Ancak yalnız olmak oldukça normal ve çok yaygındır. Ruh halinizi iyileştirmenin püf noktası, yalnız olmayı değil, yalnız olmayı öğrenmektir.


Evde Masaj

Ruh Sağlığı İçin Masaj


Masaj genellikle kas dokusundaki gerilmelerin ve gerginliğin fiziksel manipülasyonu ve gevşemesi ile ilişkilidir. Ama hepsinden önemlisi, masaj sadece dokunuşla ilgilidir. Dokunma, hayatımız boyunca psikolojik olarak en önemli duyularımızdan biri olan ve gelişen beş duyumuzdan ilkidir. En iyi masaj terapisi, ruh halini ve genel zihinsel sağlığı iyileştirmek için etkili bir dokunuş sağlamaya olduğu kadar, kas gerginliğini manipüle etmek ve azaltmak için etkili bir dokunuş sağlamaya da eşit şekilde odaklanmalıdır.

Comments


bottom of page